Судове рішення #12810113

Справа № 2-а-1223/10/1107

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

03 листопада 2010 року                                                                    Знам'янський міськрайонний суд

                                                                                                             Кіровоградської області                

в складі: головуючого судді                                                             - Українського В.В.,

                 при секретарі                                                                    - Десятніковій Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Знам'янка Кіровоградської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до  управління Пенсійного Фонду України в м.Знам'янка Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, поновлення строку звернення до суду, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 12.10.2010 року звернувся з позовом до управління Пенсійного Фонду України в м.Знам'янка Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, поновлення строку звернення до суду.

Свої позовні вимоги обгрунтував тим, що належить до соціальної категорії «Дитина війни», і відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» з 01 січня 2006 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком, яка визначається у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Протягом 2006-2007 років йому не виплачувалася така допомога взагалі, а з 2008 року виплачувалася в зменшеному розмірі. Позивач заявив вимогу про визнання дій відповідача неправомірними, зобов'язання відповідача нарахувати недоплаченої суми пенсії за період з жовтня 2007 року по теперішній час, а також просить поновити строк звернення до суду з даним позовом.

В судове засідання позивач не з’явився, надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити і розглянути справу без своєї  участі.

Відповідач свого представника для участі в справі не направив, але надав письмове заперечення проти позову, в якому зазначив, що в задоволенні позову належить відмовити, оскільки позивачем, в частині вимог до 05.04.2010 року, пропущено строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав та інтересів особи, передбачений ст.99 КАС України. Крім того відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в цій редакції передбачено виплату щомісячної соціальної допомоги дітям війни у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ця вимога відповідачем виконується і відповідні кошти виплачуються. Фінансове ж забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок Державного бюджету України. Механізм розрахунку підвищення пенсії не визначений, як і не визначено яким саме органом та в якому процедурному порядку повинно здійснюватись призначення і виплата підвищення пенсії.

 З врахуванням тих обставин, що сторони в судове засідання не з'явилися та надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає доцільним провести розгляд даної справи на основі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 року та є пенсіонером за віком, отримує пенсію, має соціальний статус дитини війни, що підтверджується його паспортом та пенсійним посвідченням, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Знам’янка Кіровоградської області, має право на отримання пільг та державної соціальної підтримки, встановлені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» від 11 квітня 2000 року № 497 пенсійне забезпечення здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого указом Президента України від 01 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державного управління, їх посадові особи зобов'язані діяти тільки з підстав, в межах повноважень та в спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено мінімальний розмір пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Управління Пенсійного фонду України в м.Знам’янка у поданому до суду запереченні на позовну заяву посилається на відсутність порядку перерахунку та виплати зазначеного підвищення пенсії та відсутності відповідного фінансування. Зазначає, що законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для підвищення пенсії. Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим законом. Оскільки виникла колізія законів, нікому з осіб вказаної категорії соціальна допомога не виплачувалась до січня 2008 року. Вказує, що з 01 січня 2008 року позивач отримував надбавку до пенсії в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім того вважає, що позивачем пропущено строк, у межах якого особа може звернутися до суду.

Суд вважає, що зазначені доводи управління Пенсійного фонду України в м.Знам’янка не можуть бути підставою для відмови у виплаті, передбаченого законодавством підвищення до пенсії, так як саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок перерахування та виплати пенсії з відповідними підвищеннями. Правові висновки та обґрунтування недопустимості порушень з боку уряду чи парламенту держави при розробці та затверджені щорічного бюджету в частині соціальних гарантій та виплат громадянам мають преюдиціальне значення як для судів, так і службовців, установ, підприємств та державних органів.

Таким чином, суд вважає, що права позивача щодо підвищення йому до пенсії з 12 квітня 2010 року порушені управлінням Пенсійного фонду України в м.Знам’янка, а тому дії управління Пенсійного фонду України в м.Знам’янка в частині нарахування і виплати підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 12 квітня 2010 року в зменшеному розмірі, суд вважає протиправними.

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач отримував пенсію щомісяця, а тому мав змогу дізнатися, що йому недоплачують певну суму коштів. Крім того, згідно ст.94 Конституції України усі закони підлягають офіційному оприлюдненню і набирають чинності через 10 днів після оприлюднення, а тому позивач мав змогу дізнатися про порушення його прав раніше, проте до суду звернувся лише 12.10.2010 року.

Вимоги позивача щодо стягнення підвищення до пенсії підлягають задоволенню до дня звернення позивача до суду з позовом.

Позивач звернувся з даним позовом до суду 12.10.2010 року. Тобто більш ніж через шість місяців з моменту, коли вперше були порушені його права на отримання доплати до пенсії.

Згідно ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Відповідач у своїх запереченнях наполягав на відмові у задоволенні позовних вимог у зв’язку з  пропуском позивачем строку звернення до суду з позовом.

Тому суд вважає за необхідне відмовити позивачеві у задоволенні вимог за період часу до 12 квітня 2010 року, оскільки позивачем не надано доказів пропущення строку звернення до суду з поважних причин, не вбачаються підстави для його поновлення.

З позову вбачається, що ОСОБА_1 бажає отримати невиплачену йому щомісячну державну соціальну допомогу, але в позовних вимогах не просить цього, а лише нарахувати.

Однак суд, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, оскільки в даному випадку це потрібно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача та зобов'язати відповідача виплатити підвищення пенсії ОСОБА_1 згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відповідний період.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально  підтверджені  судові  витрати з Державного бюджету України.

Тобто на користь позивача необхідно стягнути з Державного бюджету судовий збір сплачений при подачі.

На підставі викладеного, ст.ст.1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст.ст.11, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Знам'янка Кіровоградської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії, поновлення строку звернення до суду, - задовольнити частково.

Дії управління Пенсійного фонду України в м.Знам’янка Кіровоградської області щодо нарахування та виплати підвищення пенсії ОСОБА_1 з 12 квітня 2010 року в зменшеному розмірі, ніж передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», - визнати протиправними.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м.Знам’янка Кіровоградської області провести перерахунок підвищення пенсії згідно зі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та здійснити виплату на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, за період з 12 квітня 2010 року по 12 жовтня 2010 року з урахуванням вже проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) грн.40 коп. відшкодування судових витрат.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Знам’янського міськрайонного суду

Кіровоградської області                                                                                 В.В.Український

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація