А П Е Л Я Ц І Й Н И Й С У Д О Д Е С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2010 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:
головуючого - Вадовської Л.М.,
суддів - Ващенко Л.Г.,
Фадєєнко А.Ф.,
при секретарі - Фабіжевському В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання права власності на спадкове майно за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Біляївського районного суду Одеської області від 5 жовтня 2010 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач ОСОБА_2, звернувшись 8 вересня 2010 року до суду з вищеназваним позовом, вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_8 Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 Відсутність свідоцтва про право власності на будинок позбавляє можливості оформити спадщину в нотаріальній конторі. Посилаючись на вказані обставини, реєстрацію будинку по погосподарській книзі сільської ради, прийняття спадщини, позивач просила визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с.4-5).
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_7 позов визнали. Відповідач ОСОБА_6 позов не визнала.
Рішенням Біляївського районного суду Одеської області від 5 жовтня 2010 року позов задоволено, визнано за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8 право власності на будинок АДРЕСА_1 Біляївського району Одеської області.
В апеляційній скарзі ОСОБА_6 просить рішення суду скасувати, ухвалити рішення про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Неправильність рішення суду апелянт мотивувала порушенням норм матеріального та процесуального права.
Справа № 22 ц – 20690 – 2010 Категорія 37
Головуючий у першій інстанції Груца Є.Є.
Доповідач Вадовська Л.М.
2.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції, заслухавши пояснення, дослідивши докази, колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції вважав встановленим що будинок АДРЕСА_1 належав ОСОБА_8, дружина померлого ОСОБА_2 прийняла спадщину. З огляду на вказані обставини, наявну відмову нотаріуса у оформленні спадщини, суд визнав за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом право власності на будинок.
Однак висновки суду не повністю відповідають обставинам справи в частині визначення спадкового майна, що обумовило незастосування певних норм матеріального права, що згідно п.п.3,4 ч.1 ст.309 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду і ухвалення нового рішення по суті позовних вимог.
Колегія суддів вважає встановленими такі факти та відповідні ним правовідносини.
Встановлено, що ОСОБА_2 і ОСОБА_8 перебували в зареєстрованому шлюбі з 1 грудня 1966 року (а.с.10).
Рішенням Біляївського райвиконкому Одеської області від 30 березня 1990 року № 102 ОСОБА_8 було дозволено будівництво індивідуального житлового будинку по АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,40 га (а.с.11,14).
У 1991 році житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами було побудовано та відповідно внесено відомості про належність будинку ОСОБА_8 до погосподарської книги № 10/848 Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області (а.с.15, 16, 35-37).
ОСОБА_8 і ОСОБА_2 постійно проживали в будинку АДРЕСА_1 та були зареєстровані (а.с.6, 13, 35-37).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 помер (а.с.8).
26 серпня 2010 року ОСОБА_2 звернулась до Біляївської державної нотаріальної контори Одеської області для оформлення спадщини, однак із-за відсутності свідоцтва про право власності на будинок отримала відмову та роз’яснення права звернення до суду (а.с.7).
Спірними є правовідносини спадкування, що регулюються Книгою шостою Цивільного кодексу України.
Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
Оскільки складання ОСОБА_8 заповіту не встановлено, то спадкування здійснюється за законом.
Статтею 1218 ЦК України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи (ч.1 ст.1220 ЦК України).
ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, отже спадщина відкрилася на належне йому на день смерті майно.
Житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами по АДРЕСА_1 побудовано у 1991 році та зареєстровано по погосподарській книзі сільської ради за ОСОБА_8 Оскільки ОСОБА_8 перебував у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, то відповідно до положень статті 22 Кодексу про шлюб та сім'ю України, що діяв у 1991 році, житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами з моменту його побудови та реєстрації по погосподарській книзі став спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_8 і ОСОБА_2 (майном, нажитим подружжям за час
3.
шлюбу), незважаючи на реєстрацію такого за ОСОБА_8 Так як частки кожного з подружжя у майні, яке є їх спільною сумісною власністю, рівні, то спадщина після смерті ОСОБА_8 відкрилась лише на Ѕ частину нерухомого майна. Інша Ѕ частина майна подружжя належить ОСОБА_2 та, відповідно, не спадкується після смерті ОСОБА_8
Згідно положень статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Спадкоємцями майна померлого ОСОБА_8, що складається з Ѕ частини житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами, розташованого по АДРЕСА_1, є його дружина ОСОБА_2 та діти ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Дружина померлого ОСОБА_2, син померлого ОСОБА_7 проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджено даними про реєстрацію в будинку, що міститься в паспортах, та записом по погосподарській книзі. ОСОБА_2 у шестимісячний строк звернулась до нотаріальної контори для оформлення спадщини, отримала відмову та заявила в судовому порядку вимоги про визнання за нею права на спадщину. ОСОБА_7 в нотаріальну контору для оформлення спадщини не звертався і в суді таких вимог не заявляє. Таким чином, дружина померлого ОСОБА_2 як спадкоємець першої черги прийняла спадщину і її право на спадщину підлягає визнанню в суді. ОСОБА_7 вимог про визнання права на спадщину не заявляє.
Згідно положень статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).
Інші діти померлого ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на час відкриття спадщини постійно із спадкодавцем не проживали (не зареєстровані в будинку), до нотаріальної контори у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини (дня смерті ОСОБА_8) заяв про прийняття спадщини не подавали, в суд для визначення додаткового строку для подання заяв про прийняття спадщини не звертались. За таких обставин, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 в силу положень статті 1272 ЦК України вважаються такими, що не прийняли спадщину.
Таким чином, виходячи з прийняття спадщини ОСОБА_2 та заявлення нею вимог в суді, зважаючи на не заявлення ОСОБА_7 вимог та не прийняття спадщини ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, право власності на спадкове майно померлого ОСОБА_8 ( Ѕ частину житлового будинку літ. "А", загальною площею 116,20 кв. м, житловою площею 52,00 кв. м, з господарськими будівлями та спорудами (літ. "Б", "Г" літні кухні, літ."В" душ, І-цистерна, 1-5 огорожа), розташованого по АДРЕСА_1) підлягає визнанню за ОСОБА_2
Право власності на земельну ділянку площею 0,40 га, на якій здійснено будівництво житлового будинку, не оформлено.
Кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази мають бути належними та допустимими. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
ОСОБА_6, заперечуючи проти позову, не надала належних і допустимих доказів прийняття нею спадщини, тому правові підстави для відмови ОСОБА_2 у визнанні права власності на спадкове майно в цілому відсутні.
4.
Посилання ОСОБА_6 в скарзі на ухвалення в апеляційній інстанції рішення про визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини безпідставні, оскільки такі вимоги підлягають розгляду судом першої інстанції не інакше як за зверненням ОСОБА_6, поданим відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Не доплачені судовий збір за подачу апеляційної скарги в сумі 6,50 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді апеляційної інстанції в сумі 89,00 грн. підлягають стягненню в дохід держави з апелянта ОСОБА_6
Керуючись ст.303, п.2 ч.1 ст.307, п.п.3,4 ч.1 ст.309, ст.313, ч.2 ст.314, ст.ст.316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити частково.
Рішення Біляївського районного суду Одеської області від 5 жовтня 2010 року – скасувати.
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання права власності на спадкове майно – задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 у спільній сумісній власності подружжя право власності на Ѕ частину житлового будинку під літ. «А», житловою площею 52,00 кв. м, підсобною площею 64,20 кв. м, загальною площею 116,20 кв. м, з господарськими будівлями і спорудами (літньою кухнею під літ. «Б», літньою кухнею під літ. «Г», літнім душем під літ. «В», І-цистерною, 1-5 огорожею), що знаходиться по АДРЕСА_1 Біляївського району Одеської області на земельній ділянці площею 0,40 га.
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_8, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на Ѕ частину житлового будинку під літ. «А», житловою площею 52,00 кв. м, підсобною площею 64,20 кв. м, загальною площею 116,20 кв. м, з господарськими будівлями і спорудами (літньою кухнею під літ. «Б», літньою кухнею під літ. «Г», літнім душем під літ. «В», І-цистерною, 1-5 огорожею), що знаходяться по АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,40 га.
Стягнути з ОСОБА_6 в дохід держави судовий збір за подачу апеляційної скарги в сумі 6 грн. 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді апеляційної інстанції в сумі 89 грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
Рішення може бути оскаржено до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Головуючий Л.М.Вадовська
Судді Л.Г.Ващенко
А.Ф.Фадєєнко