№2-2309/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.11.2010 року. Франківський районний суд м.Львова в складі :
головуючого судді Мартинишин М.О.
при секретарі Кметь Г.М.
адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові справу за позовом Львівського комунального підприємства «Сонячне»
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості за утримання та обслуговування будинку
та зустрічний позов ОСОБА_2
до Львівського комунального підприємства «Сонячне»,
про стягнення коштів за проведення поточного ремонту підїзду, суд -
в с т а н о в и в:
ЛКП «Сонячне» звернулася до суду із позовом, в якому просить стягнути із відповідача заборгованість за фактично надані послуги: по утриманню та обслуговуванню житлового будинку в сумі 3252,97 грн., за гаряче водопостачання і теплопостачання в сумі 7462,13 грн., за холодне водопостачання в сумі 535,62 грн. та судові витрати.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач прописаний і проживає в квартирі АДРЕСА_2 у м. Львові. Даний будинок знаходиться на обслуговуванні ЛКП «Сонячне». Відповідач не вносить плату за фактично надані послуги: по утриманню та обслуговуванню житлового будинку з травня 2006 року по грудень 2009 року на суму 3252,97 грн., за гаряче водопостачання і теплопостачання з серпня 2006 року по грудень 2009 року на суму 7462,13 грн., за холодне водопостачання липня 2006 року по грудень 2009 року на суму 535,62 грн., які їм надає ЛКП «Сонячне». Оскільки відповідач суму заборгованості добровільно не сплачує, просить стягнути суму заборгованості в судовому порядку.
Відповідачка ОСОБА_2 подала до суду зустрічний позов, в якому просить стягнути з ЛКП «Сонячне» 10398 грн. за проведення поточного ремонту підїзду будинку АДРЕСА_2.
Свої вимоги мотивує тим, що їм на підставі приватної власності належить квартира АДРЕСА_1. Будинок у якому знаходиться її квартира, перебуває на обслуговуванні ЛКП «Сонячне». З 1990 року по теперішній час ЛКП «Сонячне» не проводило ремонтів в підвалах, підїздах будинку. Вона та інші мешканці будинку АДРЕСА_2 звертались до ЛКП «Сонячне» з приводу проведення ремонтних робіт, однак на їх звернення не відредаговано. 02.09.2008 року вона уклала угоду №2/9 з ПП «Вілмат-Електик» підряду на ремонтні роботи підїзду будинку АДРЕСА_2, яка згідно локального кошторису ПП «Вілмат-Електик» становить 10398 грн.. Факт виконання даних робіт та оплати коштів у сумі 10398 грн. підтверджується локальним кошторисом, розрахунком загальновиробничих витрат до локального кошторису, довідкою про вартість виконаних підрядних робіт, актом приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2008 року. На її пропозицію зарахування витрачених коштів по ремонту підїзду будинку АДРЕСА_2 в рахунок погашення заборгованості за комунальні послуги ЛКП «Сонячне» відмовилися, а тому просять стягнути 10398 грн. матеріальної шкоди.
15.11.2010 року в судове засідання представник позивача ЛКП «Сонячне» не з’явився, але в минулих судових засіданнях первісні позовні вимоги підтримала, а зустрічний позов заперечила, дала аналогічні пояснення викладеним у первісному позові, а тому суд вважає, що справу слід слухати у її відсутності, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідач ОСОБА_2 у судовому засіданні первісний позов заперечила, зустрічний підтримала. Дала аналогічні пояснення викладеним у зустрічному позові. Просить зустрічний позов задовольнити, а первісному відмовити за безпідставністю.
Заслухавши пояснення відповідача ОСОБА_2, дослідивши письмові докази по справі суд задовольняє первісний позов та задовольняє зустрічний з наступних підстав.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини громадянина захищаються судом та відповідно до вимог чинного цивільного процесуального законодавства України кожній особі гарантується право звернення безпосередньо до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Згідно зі ст.ст. 10-11 та 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 проживає в квартирі АДРЕСА_2 у м. Львові, що підтверджується довідкою з місця проживання, виданою ЛКП «Сонячне».
Статтею 526 ЦК України передбачає, що зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього ж Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 509 ЦК України зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Згідно статті 162 ЖК України плата за користування житловим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами. Строки внесення квартирної плати і плати за комунальні послуги визначається угодою сторін. Наймач зобов’язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Згідно ст.ст. 66, 68 ЖК України наймач житлового приміщення зобов’язаний щомісячно та в повному обсязі оплачувати квартирну плату та комунальні послуги щомісячно у встановлені строки.
Відповідно до ст.11 ЦК України цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки.
Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов’язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Згідно зі ст. 179 ЖК України користування будниками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов‘язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України в редакції від 24.01.2006 року № 45 встановлено, що власник та наймач (орендар) квартири зобов’язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Представником позивача ЛКП «Сонячне» у судовому засіданні надано належні докази, що вони надають якісні комунальні послуги мешканцям будинку АДРЕСА_2. Однак відповідач ОСОБА_2 не виконують вимоги закону, в результаті чого утворилась заборгованість.
Згідно розрахунку, представлених позивачем ЛКП «Сонячне», внаслідок несплати відповідачкою ОСОБА_2 комунальних послуг по утриманню та обслуговуванню житлового будинку з травня 2006 року по грудень 2009 року становить 3252,97 грн., за гаряче водопостачання і теплопостачання з серпня 2006 року по грудень 2009 року становить 7462,13 грн., за холодне водопостачання липня 2006 року по грудень 2009 року становить 535,62 грн., Загальна сума заборгованості становить 11250,72 грн..
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов ЛКП «Сонячне» про стягнення заборгованості є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, а тому слід стягнути із ОСОБА_2 на користь ЛКП «Сонячне» заборгованості за надані комунальні послуги в сумі 11250,72 грн..
На підставі ст.88 ЦПК України, державне мито в сумі 112,51 грн. стягнути із відповідачки по первісному позову на рахунок держави, судові витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 30 грн. стягнути із відповідачки по первісному позову на рахунок ЛКП «Сонячне».
Відповідно до п.1 ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувачем будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд є власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує па балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", передбачено, що до комунальних послуг належать, окрема, послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій, тощо).
Відповідно до ч.1 п.1 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вказано, що споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно умов договору на надання цих послуг.
Згідно ст. 21 ч.2 п.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний забезпечувати вчасно та відповідної якості надання житлово-комунальні послуги згідно умов договору на надання цих послуг.
Відповідно до ч.7 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" на виконавця покладається обов'язок втримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньо будинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені, зокрема, законодавством.
За ст. 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу.
Пунктом 3 частини першої статті 20 вищезазначеного Закону передбачено, що споживач має право на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, внаслідок неналежного падання або ненадання житлово-комунальних послуг.
Балансоутримувач зобов'язаний забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил ; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на нього балансі (п.п.5).6) ч.2 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Згідно п.11 «Правил користування приміщеннями житлових будинків», затверджених Постановок) Кабінету Міністрів України № 45 від 24.01.2006 року балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку у разі ненадання або падання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та /або приміщенню шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю шляхом відшкодування збитків, за зниження якісних показників послугу порушення встановлених договором строків усунення несправностей або перевищення допустимих перерв у паданні послуг - шляхом зменшення розміру плати та виплати споживачеві компенсацій в розмірі, встановленому законодавством.
Відповідно до ч.3 ст.176 ЖК України невиконання наймодавцем (житлово-будівельним кооперативом) обов'язків по ремонту жилого приміщення у випадках, викликаних невідкладною необхідністю, дає наймачеві жилого приміщення (члену житлово-будівельного кооперативу) право провести ремонт і стягнути з наймодавця (житлово-будівельного кооперативу) вартість ремонту або зарахувати її в рахунок квартирної плати (внесків на експлуатацію і ремонт будинку кооперативу).
Як вбачається із матеріалів справи підїзд будинку АДРЕСА_2 потребував поточного ремонту, що не оспорюється сторонами та з пояснень сторін підтверджується, що ЛКП «Сонячне» обіцяло мешканцям вказаного будинку провести ремонт таких, однак цього не виконало.
Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання чи неналежне виконання. Приписами ст. 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Судом встановлено, що поточний ремонт підїзду будинку АДРЕСА_2 було здійснено сторонніми особами, яких наймала за власні кошти ОСОБА_2, а не ЛКП «Сонячне». Даний факт підтверджується договором №2/9 від 02.09.2008 року, укладеним між ОСОБА_2 та ПП «Вілмат-Електик» на предмет виконання робіт по поточному ремонту підїзду будинку АДРЕСА_2 (а.с.16-17).
Відповідно до ст.4 ч.1 п.2 Закону України "Про захист прав споживачів" має право на належну якість обслуговування та згідно ст.4 ч.1 п.6 цього ж закону на звернення до суду за захистом порушених прав.
Факт виконання робіт по поточному ремонту підїзду будинку АДРЕСА_2 та оплати коштів у сумі 10398 грн. ОСОБА_2 підтверджується: локальним кошторисом, розрахунком загальновиробничих витрат до локального кошторису, довідкою про вартість виконаних підрядних робіт, актом приймання виконаних підрядних робіт за листопад 2008 року, актом ЛКП «Сонячне» від 28.04.2010 року, письмовими поясненнями сусідів першого підїзду будинку АДРЕСА_2 (а.с.18-20,34,42).
Як вбачається із письмової заяви ОСОБА_2 від 16.12.2009 року(а.с.14), що вона зверталась до ЛКП «Сонячне» із пропозицію зарахування витрачених коштів в сумі 10398 грн. по ремонту підїзду будинку АДРЕСА_2 в рахунок погашення заборгованості за комунальні послуги, однак ЛКП «Сонячне» відмовилось.
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що має місце заподіяної матеріальної шкоди, що визначається судом з урахуванням суті позовних вимог, характеру діяння осіб, яка заподіяли шкоду та інших негативних наслідків, тому зазначена шкода підлягає до відшкодування у зазначених розмірах, а саме в розмірі 10398 грн. із ЛКП «Сонячне» стягнути на користь ОСОБА_2.
Крім цього, відповідно до ст..88 ЦПК, суд вважає за необхідне стягнути з ЛКП «Сонячне» на користь держави судовий збір в сумі 103 грн.98 коп.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 27, 31, 60, 88, 169, 209, 212- 215 ЦПК України, ст.ст.11,14, 15, 16, 22, 509, 541, 610, 611, 623, 629, 901, 1166 ЦК України, ст.ст. 1, 64, 66, 67, 68, 160, 162, 176, 179 ЖК України, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", «Правилами користування приміщеннями житлових будинків», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 24.01.2006 року, суд,-
в и р і ш и в:
позов ЛКП «Сонячне» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за утримання та обслуговування будинку задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ЛКП «Сонячне» 11250 (одинадцять тисяч двісті п’ятдесят) грн. 72 коп. заборгованості за надані комунальні послуги, 30 (тридцять) грн. за оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи, всього разом 11280 (одинадцять тисяч двісті вісімдесят ) грн.72 коп. та на користь держави 112 (сто дванадцять) грн. 51 коп. держмита.
Зустрічний позов ОСОБА_2 до ЛКП «Сонячне» про стягнення коштів за проведення поточного ремонту підїзду задовольнити.
Стягнути з ЛКП «Сонячне» на користь ОСОБА_2 10398 ( десять тисяч триста дев’яносто вісім) грн. 80 коп. витрат за проведення поточного ремонту підїзду та на користь держави 103 (сто три) грн. 98 коп. держмита.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Мартинишин М.О.