Справа № 2а-1075/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2010 року Бродівський районний суд Львівської області
в складі головуючої судді Тропак О.В.
при секретарі Ковальчук Н.І.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представників відповідача Крамської І.І.
Мандзі В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Броди адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області:
-про зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити суму недоплати пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю за період включно з січня 2005 року по 31 жовтня 2007 року включно,з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно та за період з 01 січня 2009 року по грудень 2009 року включно;
-про зобов»язання відповідача зробити перерахунок пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та в подальшому сплачувати її відповідно до статей 50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач 02.02.2010 р звернувся в суд з позовом:
-про зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити 155717,38 грн,що становить суму недоплати пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду запо-діяну здоров»ю за період включно з січня 2005 року по включно грудень 2009 року;
-про зобов»язання відповідача зробити перерахунок пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та в подальшому сплачувати її
відповідно до статей 50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В обгрунтування позову зазначив,що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС і перебуває на обліку у відділенні обласного управління ПФУ в м. Броди Львівської області відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» отримує пенсію, як постраждалий внаслідок аварії на ЧАЕС і став інвалідом П-ої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (Довідка МСЕК серії ЛВА-1 № НОМЕР_2).
Як інвалід внаслідок аварії на ЧАЕС (категорія 1 посвідчення серії А № НОМЕР_1) відповідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоро'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.Окрім того, відповідно ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Вказує,що починаючи з червня 2004 року мінімальна пенсія за віком в Україні встановлювалася нарівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та зазначив розміри прожиткового мінімуму починаючи з січня 2005 року по грудень 2009 року включно.
Законом України«Про внесення змін до Закону України«Про статус та соціа-льний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 05.10.2006 року №231-У, стаття 67 Закону України «порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій передбачений цим Законом»була доповнена частиною третьою такого змісту: «У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1.2.3.4. розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму».
-2-
Починаючи з 01.01.2004 року розмір його щомісячної додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров'ю, визначався не відповідно до вищезгаданих законів,а- відповідно до підзаконних актів, а саме постанови Кабінету міністрів України № 1 від 03.01.2002 року (із змінами та доповненнями внесеними постановами КМ України № 279 від 13.03.2002 року,№1350 від 27.03.2003 року) та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293.
Вважає,що визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до категорії 1.2.3.4, на підставі підзаконного акту є прямим порушення ст. 92 Конституції України. Відтак розмір такої пенсії визначаються виключно ст. ст. 50, 54 та іншими статтями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з доповненнями ст. 71 даного закону відповідно якій «дія положень даного Закону не може призупинитись іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону.
Недотримання норм Законів України про встановлення та збільшення розміру прожиткового мінімуму (мінімальної пенсії за віком) для осіб, які втратили працездатність (пенсіонери), повне ігнорування статей 50, 51 і 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призвело до обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є грубим порушенням зі сторони Пенсійного Фонду України, зокрема його управління у Бродівському районі Львівської області частини 3 статті 22 Конституції України, яка передбачає, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Окрім того, всупереч вимогам ст. ст. 19, 46 Конституції України та ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідач при нарахуванні пенсії та додаткової пенсії керується підзаконним актом.
У відповідності зі ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. На його погляд мінімальна пенсія є державний соціальнийй стандарт, тобто мінімальна пенсія по віку, множиться на 8 і є державна гарантія згідно Конституції України.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 11.10.2005 р. № 8-рп / 2005 справа № 1-21 /2005 встановлено: Закон України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28. 02. 1991 р. № 796-ХІІ встановлює основні положення по реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя та здоров'я, оскільки у відповідності зі ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Відповідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і грома-дянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпаними. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. У випадку невідповідності правового акта Закону України застосовується акт законодавства, який має вишу юридичну силу.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової оцінки для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень надають відповідні Закони України про прожитковий мінімум, а також ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», згідно із ст. 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове» державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» виключно законами України визначається, зокрема мінімальний розмір пенсії.
Враховуючи вищенаведене позивач стверджує,що має право на нарахування та виплату основної та додаткової пенсій виходячи з їх розмірів, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали
-3-
внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не з розміру мінімальної пенсії за віком в сумі 19,91 грн., встановленого постановою КМУ від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», оскільки вказані виплати не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Положення ч. З ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,не є перешкодою для застосування зазначеної величини мінімального розміру пенсії за віком для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат,оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченої ч.1 цієї статті.
Посилання відповідача на те, що спеціальний Закон lex specialis, тобто Закон України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік, має перевагу перед Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яким встановлені пільги для ліквідаторів аварії на ЧАЕС, не можуть бути прийняті до уваги, оскільки звуження змісту та обсягу прав шляхом прийняття нових законів, внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.
Оскільки правові положення,які передбачають виплату основної та додат-кової пенсії учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС є чинним тобто не скасовані, не змінені,і він-позивач,який є учасником ліквідації на ЧАЕС має право на її одержання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.
Відтак вважає дії відповідача по виплаті йому пенсії та додаткової пенсії у відповідності до Законів України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік чи постанови Кабінету Міністрів України, а не у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - незаконними.
Стверджує,що внаслідок вказаних порушень з боку відповідача утворилась заборгованість ,яка становить 155717,38 грн,згідно наведеного розрахунку за період з 01.01.2005 року по грудень 2009 року включно.
Відповідач позову не визнав,подав письмові заперечення на позов,в яких покликається на наступне:
Позивачу призначено пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону України »Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобилської катастрофи» з 16.06.2001 року.Розмір пенсійної виплати обчислено відповідно до Закону України»Про пенсійне забезпечення».
Так як позивач на день звернення за призначенням пенсії являвся учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році)2 категорії) до основного роз-міру пенсійної виплати йому призначено додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здо-
ров»ю відповідно до ст.51 Закону"Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров»ю виплачується за рахунок коштів державного бюджету.Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету»,проводиться виходячи з розміру 19,91 грн.
23 вересня 2004 року позивачу була встановлена 111 група інвалідності за-хворювання пов»язане з виконанням обов»язків військової служби з ліквідації на-слідків аварії на ЧАЕС,та видане посвідчення 1 категорії постраждалого внаслідок
Чорнобильської катастрофи.
Згідно п.1 ст.10 ЗУ»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхуван-ня»,особа,яка має одночасно право на різні види пенсії(за віком,по інвалідності, втрати годувальника),призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
На цей час позивач отримував пенсію завіком і не виявив бажання перераху-вати пенсію по інвалідності відповідності до статті 54 ЗУ«Про статус і соціаль-ний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
1 листопада 2007року позивачем буда подана заява з усіма необхідними документами про перевід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності. І його було переведено на пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст.54 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.11.2007 року.
Виходячи з вищенаведеного в позивача немає жодних підстав вимагати обчис-лення розміру пенсійної виплати відповідно до статті 54 ЗУ«Про статус і соціа-льний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
-4-
Крім цього ЗУ»Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з 01.01.2008 року внесено зміни до статті 50 та частини 3 статті 54 ЗУ»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,а саме мінімальний розмір пенсії та додаткова пенсія для інвалідів ,щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою здійснювався виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 було встановлено нижню межу розміру пенсійної виплати по інвалідності щодо постраж-далих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законодавством України не визначено поняття»мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для підвищення пенсії згідно зі Законом України«Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,так як ст.28 ЗУ»Про загальнообов»язкове державне пенсійне страху-вання»(далі Закон-1058)передбачає,що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб,які втратили працездатність,визначеного законом.В частині 3 статті 28 Закону-1058 встановлено,що мінімальний розмір пенсії за віком, вста-новлений на рівні прожиткового мінімуму застосовується виключно для визначення розмірів пенсій,призначених згідно з Законом -1058.
Водночас,законодавством не прийнято жодного нормативного акту щодо вираху-вання розміру пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст.50,54 Закону,не визна-чено на законодавчому рівні за рахунок яких коштів і джерел,в якому порядку,яким чином обчислювати вказаний розмір.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 було встановлено розмір пенсійної виплати по інвалідності щодо постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Підвищення розміру пенсійних виплат особам по інвалідності,щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою у 2009 році законодавством не передбачено.
В судовому засіданні позивач підтримав позов з підстав,наведених у позов-ній заяві.Пояснив,що у нього є друзі ліквідатори аварії на ЧАЕС,які прислали йому рішення Ново-Каховського районного суду,Одеського апеляційного адміністра-тивного судів за 2008 рік та за червень 2009 року,в яких було підтверджено права Чорнобильців на отримання пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст.50 та 54 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобиль-ської катастрофи».Копії судових рішень він отримав десь через місяць після їх постановлення,але зразу до суду не звернувся бо хворів. У висновках тих судів зазначено,що при розрахунку пенсій та додаткових пенсій ліквідаторам аварії на ЧАЕС не може братися за основу сума 19,91 грн.А покликання відповідача на Закони »Про державний бюджет за відповідні роки» не можуть бути прийняті до уваги, оскільки згідно з Конституцією звуження змісту прав та свобод громадян шляхом прийняття нових законів не допускається.
Представники відповідача позову не визнали з підстав,наведених у письмових запереченнях на позов та додатково пояснили,що Управління ПФ є державною уста-новою і у своїй діяльності керується Законами і Постановами Кабінету Міністрів.
В чинних нормативних актах відсутній механізм обчислення пенсій по інваліднос-сті відповідно до ст.ст.50,54 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».В 2009 році не було передбачено жодного підвищення до пенсій Чорнобильцям.Просять у задоволенні позову відмо-вити.
З»ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами,суд встановив:
-що позивач має статус особи,яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 і є інвалідом 11 групи внаслідок захворювання,пов»язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС/ас 7/.
Відповідно до ст.ст.50,54 ЗУ“Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-Х11/далі Закон № 796-Х11/1991)в редакції,яка діяла до внесення змін ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-У1/107-17/від 28.12.2007–позивачу–як особі, віднесеній до категорії 1,який є інвалідом 11 групи, відповідно до ст.50 ЗУ»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров»ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком,а відповідно до ст.54 вищезгаданого
-5-
Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 11 групи,щодо яких встанов-лено зв»язок з Чорнобильською катастрофою,не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Ухвалою судового засідання від 02.12.2010 року було залишено без розгляду позовні вимоги в частині:зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити суму недоплати пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю за період з 01.11.2007 року по 31 грудня 2007 року включно та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно .
Позовні ж вимоги:
-про зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити суму недоплати пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю за період включно з січня 2005 року по 31 жовтня 2007 року включно,з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно та за період з 01 січня 2009 року по грудень 2009 року включно;
-про зобов»язання відповідача зробити перерахунок пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та в подальшому сплачувати її відповідно до статей 50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
до задоволення не підлягають з наступних міркувань:
В період з 01.01.2005 року по 31.10.2007 року включно позивач отримував пенсію за віком,а пенсію по інвалідності він став отримувати лише з 01.11.2007 року,а тому позивач не мав права на одержання протягом вищезгаданого періоду виплат,відповідно до ст.50 та ст. 54 ч.4 Закону № 796-Х11/1991.
Позовні вимоги за період з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року підлягали б до задоволення,якби позивачем не було пропущено встановленого законом процесуа-льного строку звернення до адміністративного суду за вищезгаданий період.
ЗУ»Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до дея-ких законодавчих актів України» з 01.01.2008 року внесено зміни до статті 50 та частини 3 статті 54 ЗУ»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,а саме мінімальний розмір пенсії та додат-кова пенсія для інвалідів,щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською ката-строфою здійснювався,виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб,які втра-тили працездатність.Однак,відповідно до Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 1-рп/2008 /справа щодо предмета та змісту ЗУ»Про державний бюджет України/:
визнано неконституційними ,зокрема,положення пункту 28/що стосувалися ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобиль-ської катастрофи»/розділу 11»Внесення змін до деяких законодавчих актів УкраЇни» …ЗУ»Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р № 107-У1;
Положення Закону № 107-У1,які визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення/тобто з 22.05.2008р/;
Вищезгадане Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значе-ння для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з право-відносинами,які виникли внаслідок дії положень Закону України »Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Таким чином,з врахуванням вищенаведених обставин в їх сукупності, були б підставними позовні вимоги в частині,що стосувався періоду з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року,якби знову ж таки позивачем,який звернувся до суду лише 02.02. 2010 року/ас 1/,не було пропущено встановленого(на дату звернення з даним позо-вом )ст.99 ч.2 КАС України річного строку звернення до адміністративного суду.
Зважаючи на те,що ст.ст.50 і 54 ЗУ »Про статус і соціальний захист грома-дян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»продовжують бути викла-деними в редакції ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-У1/107-17/ від 28.12.2007,а в Рішенні Конституційного Суду України № 1-рп/2008 зазначено що це Рішення має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв»язку з право-
відносинами,які виникли внаслідок дії положень Закону України»Про державний бюд-жет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», то суд дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для поширення цього преюдиціального значення на правовідносини,які стосуються періо-ду січня-грудня 2009 року,тобто поширення їх на правовідносини,що стосуються дії положень ЗУ»Про державний бюджет України на 2009 рік».
-6-
Оскільки суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задово-лення позовних вимог,що стосуються періодів: включно з січня 2005 року по 31 жовтня 2007 року включно,з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно та за період з 01 січня 2009 року по грудень 2009 року включно,то з врахуванням вищезгаданого висновку та тієї обставини,що суд не наділений повноваженнями зобов»язувати органи виконавчої влади виконувати Закони на майбутнє, відсутні також правові підстави для задоволення позовних вимог:
про зобов»язання відповідача зробити перерахунок пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та в подальшому сплачувати її відповідно до статей 50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
Керуючись ст.50,54 ЗУ» »Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; ст.ст.11-12,160,161,163 КАС України,суд,-
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Бродівському районі Львівської області:
-про зобов»язання відповідача нарахувати та виплатити суму недоплати пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю за період включно з січня 2005 року по 31 жовтня 2007 року включно,з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року включно та за період з 01 січня 2009 року по грудень 2009 року включно;
-про зобов»язання відповідача зробити перерахунок пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров»ю та в подальшому сплачувати її відповідно до статей 50,54 Закону України»Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,-
відмовити :
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеля-ційного адміністративного суду через Бродівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.Копія апеляційної скарги одночасно
надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуюча О.Тропак