Судове рішення #12797485

Справа № 2а -4444 /10

П О С Т А Н О В А

                                                І м е н е м      У к р а ї н и

                                   

    22 грудня 2010 року  Ленінський районний суд м. Луганська у складі:

Головуючого: Луганського В.І.

при секретарі: Оніщенко К.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні  адміністративну справу  за позовом ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, третя особа Головне управління Державного казначейства України у Луганській області про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2010 року позивач  звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська, в обґрунтування позовних вимог  зазначив, що він має статус "дитини війни" у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виплачувана йому пенсія повинна підвищуватися на 30 відсотків  мінімальної пенсії за віком. Вважає, що положення законів України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” та „Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення  дії ст.6  Закону України „Про соціальний захист дітей війни” не відповідають Конституції України тому не можуть застосовуватись. З підстав не відповідності  ст.22 Конституції  України п.п.2 п.41 розділу 11 закону україни „Про Державний Бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”  вважає неможливе їх  застосування з 01.01.2010 року. Позивач просив  суд поновити строк для звернення до суду,   визнати незаконную бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України Ленінського району м. Луганська по невиплаті йому  щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” та зобов'язати відповідача  нарахувати та сплатити  на його користь недоплачену йому щомісячну соціальну державну допомогу  з січня по грудень  2010 року у розмірі 1 702 грн. та в подальшому довічно у розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили  працездатність.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце та час судового засідання повідомлений належним чином, просив суд розглядати справу без його участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.      

  Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які набули правового статусу дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріплені в Законі України "Про соціальний захист дітей війни".

Зокрема, ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Наявність у позивача права на призначення йому підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ст. 46).

Судом встановлено, що позивач є громадянином України, якому до 02.09.45 р. було менше 18 років, тобто відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" віе є дитиною війни. Зазначені обставини визнані сторонами.

     З огляду на наведене позивач має право на отримання державної соціальної підтримки - підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

 Законом України «Про Державний Бюджет України на 2010 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році  встановлювати розміри  соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає  встановлення  в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку якиих є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із законом України «Про  соціальний захист дітей» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Суд вважає, що   розрахунок заявлених сум необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено. Відповідно до ст.28 ч.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у  розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

З огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами  суд вважає, що відповідач  з 01 січня 2010 року повинен був нараховувати та провадити виплату  щомісячної соціальної допомоги позивачу згідно Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, а не постанови КМУ № від 28.05.2008 року №530, які істотно звужують обсяг установлених законом прав позивача.

Суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська  як орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти у відповідності з вимогами статті 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”  і здійснити позивачу відповідні нарахування, але у порушення вимог указаної статті таких нарахувань не проводило, чим і допустило протиправну діяльність, що призвело до порушення прав позивача. Тому суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з зобовязанням відповідача провести перерахування та виплату належних сум  позивачеві відповідно до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” . Враховуючи, що позивачці сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то відповідач повинен провести позивачу перерахунок та виплату щомісячнї державної соціальної допомоги згідно зі ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням здійснених виплат та   починаючи з січня 2010 року провадити виплату щомісячнї державної соціальної допомоги згідно зі ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач разом із заявленим клопотанням про поновлення строку звернення до суду не навів поважних причин його пропуску, зазначивши лише, що причиною пропущення  вказаного строку є необізнаність у правових питаннях, а про порушення своїх прав позивач дізнався  із засобів масової інформації. Суд вважає, що незнання  діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, так, як, відповідно до ст. 57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов’язків громадян обов’язково підлягають оприлюдненню.

У зв’язку з тим, що  позивачем пропущено строк звернення до суду з вимогами про зобов’язання відповідача виплати підвищення до пенсії як дитині війни  з 01.01.2010 року, то суд вважає  за можливе задовольнити вимоги з 24.06.2010 року.

Відмовляючи в задоволенні позову з підстав пропуску річного строку звернення до суду, суд зауважує, що в даному випадку не підлягають застосуванню вимоги статті 46 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до яких суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що  призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження.

Законом України „Про соціальний захист дітей війни” визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Статтею  6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної підтримки  дітей війни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може  розцінюватись як пенсія або її складова частина. Тобто, йдеться про різні  види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки.

Не підлягають заявлені вимоги позивача в частині зобов’язання відповідача провадити  виплати надбавки як дитині війни згідно Закону довічно, оскільки  суд розглядає справи стосовно порушеного права і не може прогнозувати дій відповідача на майбутнє.    

 Керуючись ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни",  Законом України "Про державний бюджет України на 2010 рік", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 року, Рішенням Конституційного Суду України  № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року  ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 99, 105,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1  задовольнити частково.

Визнати незаконную бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська щодо  не підвищенння ОСОБА_1 до пенсії за віком, як дитині війни, у період з 24.06. 2010 року по 31.12. 2010 року.

 Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська   здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1  щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії у розмірі передбаченому ст.6 Закону України „Про соцільний захист дітей війни”  у розмірі 30% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 24.06.2010  по 31.12.2010 року з урахуванням виплачених сум.

В іншій чаастині заявлених вимог ОСОБА_1  відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду  протягом   десяти днів з дня отримання копії постанови.

                           Суддя:                                                            В.І. Луганський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація