Судове рішення #12794973

Справа  № 2 – 1914 / 10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

24 грудня    2010 року     Новоукраїнський районний  суд  Кіровоградської області

у складі головуючого :  Охременко В.А.  

при секретарі               :   Сеник О.Л.

розглянувши у відкритому  судовому засіданні  справу за позовом  ОСОБА_1   до Сотницько-Балківська сільської ради Новоукраїнського району, Новоукраїнської районної державної адміністрації, третя особа – Новоукраїнської державна нотаріальна контора , про визнання  права власності  на   фермерське господарство  та права  постійного користування  земельною ділянкою    в порядку   спадкування , -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2010  року  до  Новоукраїнського районного суду  звернулась ОСОБА_1  з позовом  до  Сотницько-Балківська сільської ради Новоукраїнського району, Новоукраїнської районної державної адміністрації, третя особа – Новоукраїнської державна нотаріальна контора , про визнання  права власності  на   фермерське господарство  та права  постійного користування  земельною ділянкою    в порядку   спадкування, посилаючись на те, що  вона  є   дружиною  та  спадкоємицею   померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_4, після смерті  якого залишилась  спадщина, до якої входить  -  фермерське господарство  ім..Грушевського та   право на постійне користування  земельною ділянкою площею 41,1 га, яка  розташована на території Сотницько-Балківська сільської ради .  До дійсного часу позивачка   не  може   переоформити  фермерське  господарство і  право на постійне користування земельну  ділянку  та  внести  зміни  до  Єдиного  державного  реєстру  юридичних  осіб  та  фізичних  осіб-підприємців, оскільки  в нотаріальному порядку  такі права  на спадщину не оформляються, бо відсутні  нормативні підстави , тому звернулась до суду за захистом своїх прав як спадкоємця. В судовому засіданні представник позивача  підтримала позовні вимоги в повному обсязі.  

        Відповідач Сотницько-Балківська сільська рада надала  довідку від 14.12.10 р. № 628, з якої слідує, що  даний відповідач  не заперечує проти слухання справи  без представника сільської ради.  

  Представник відповідача  Новоукраїнської районної державної  адміністрації в судове засідання не з”явився, надіслав повідомлення, в якому просить справу слухати в його відсутності, проти задоволення позовних вимог  не заперечує     .        

    Представник третьої особи Новоукраїнської державної нотаріальної контори в судове засідання не з”явився, надіслав повідомлення, в якому просить справу слухати в його відсутності, проти задоволення позовних вимог  не заперечує   .    

        Заслухавши пояснення  представника позивача ,  дослідивши  матеріали справи,  суд  приходить  до висновку, що   позовна  заява   підлягає  задоволенню , так  як в судовому  засіданні  встановлено  наступні  обставини.

      Позивачка   ОСОБА_1  є дружиною, а також спадкоємцем  першої черги по закону після  ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, після його смерті  залишилась  спадщина  у вигляді  фермерського господарства ім..Грушевського , код ЄДРПОУ НОМЕР_1,  та   права на  постійне користування  земельною ділянкою площею 41,1 га, яка  розташована на території Сотницько-Балківська сільської ради, що підтверджується  державним актом серії КР № 129 від 28.11.1996 р.  

    В зв»язку  із  тим, що  законодавчо не врегульовано питання  оформлення права  на спадщину  за законом  на  фермерське господарство  як цілісний майновий комплекс та право на постійне користування  земельною ділянкою, якою за життя користувався спадкодавець, позивачка не  може  реалізувати свої майнові та немайнові  права   .

Пленум ВСУ в п. 16 Постанови № 7 від 30 травня 2008 р.»Про судову практику у справах про спадкування»  зазначив, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут). 

Подальша діяльність  фермерського господарства ім..Грушевського  як юридичної особи ,  а також  використання земельної ділянки, яка надана  для  ведення ФГ в постійне користування померлому ОСОБА_4  без оформлення  права на спадщину  позивачки , є  неможливою .  

    Згідно  зі  ст.ст. 66 - 69 Закону України “Про нотаріат”, п. 2.16 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих  документів про належність цього майна спадкодавцеві, а їх відсутність є перешкодою для вчинення нотаріальної дії.   Оформлення спадщини здійснюється  щодо конкретного рухомого чи нерухомого майна , за  відсутності  майна  на  балансі ФГ нотаріус  не має  підстав для   видачі свідоцтва про право на спадщину на  фермерське господарство, аналогічно неможливо  оформити  право користування земельною ділянкою, оскільки воно не є матеріальним.

    Після смерті спадкодавця  позивачка прийняла спадщину фактично своїм проживанням ,  а також  безпосередньо   організувала   подання від імені ФГ  звітів  до ДПІ  та інших  державних  органів,  забезпечила сплату  поточних  податків,   обробку земельної ділянки, якою  користувалось ФГ, тобто фактично вступила  у  володіння  фермерським господарством  та реалізує право користування відповідною земельною ділянкою .  

    Статтею 1218 Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.  

    Зазначене спадкове майно під  арештом, заставою та  забороною  на  відчуження  не  перебуває.  

    Частиною 5 ст. 1268 ЦК України  передбачено, що  незалежно  від  часу  прийняття  спадщини  вона  належить  спадкоємцеві  з  часу  відкриття  спадщини.  

    Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.  Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.  Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається .  

На  підставі  викладеного та  відповідно  до  ст. ст. 11, 15, 16, 328, 391, 392, 1217, 1218, 1261, ч. 5 ст. 1268 ЦК  України, керуючись  ст. ст. 3,  88,  212-215  ЦПК  України,  суд  -

ВИРІШИВ :

  Позовні вимоги   задовольнити .

  Визнати за  ОСОБА_1    у порядку спадкування за  законом  після  смерті чоловіка ОСОБА_4  :

•   право власності на фермерське   господарство ім..Грушевського ,  код  ЄДРПОУ НОМЕР_1, місцезнаходження  27125, с.Сотницька Балка Новоукраїнського району Кіровоградської області,  та

•   право на  постійне  користування  земельною ділянкою площею 41,1 га , яка розташована на території Сотницько-Балківська  сільської ради , що підтверджено державним актом КР № 129 від 28.11.1996 р., який  видано на ім”я ОСОБА_4.  

Суддя : _________________________    В.А.Охременко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація