Судове рішення #12791859

                                                                       

 

  №2а-5096/09/0522

П О С Т А Н О В А

       Іменем України

               

        16 грудня 2010  р.                                                                            м. Донецьк

Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:

Головуючої судді         - Гладкої І.А.

при секретарі         - Кумській Л.І.

за участю сторін:

позивача                                           - не з’явився.,

представника відповідача                -Кучмистої Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Донецьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про перерахунок пенсії, -

    В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, про визнання відмови неправомірною та зобов’язання провести перерахунок пенсії за 2009 рік.

Позивачем в позовній заяві зазначено, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, отримує пенсію за віком та продовжує працювати. В 2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, тому що вона після призначення пенсії і останнього перерахунку пропрацювала додатково 24 місяця. Відповідач прийняв рішення провести перерахунок пенсії лише з урахуванням страхового стажу, і відмовив їй у перерахунку пенсії по заробітній платі з урахуванням заробітної плати по Україні на 2009 рік. При перерахунку пенсії відповідач посилається на підпункт 3 п. 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та ч.4 ст. 42 Закону Україхни№1058-ІV та застосовує показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, яка складала 1197,91 гр., а не за 2009 рік яка по Україні склала 1650 гр. 43 коп. Позивач вважає дії відповідача при перерахунку пенсії неправомірними і незаконними, і такими що порушують норми статті 40 та 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" яка передбачає застосування при перерахунку середньої заробітної плати робітників, зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, в його випадку середня заробітна плата за 2009 рік. З цих підстав позивач просив суд визнати дії відповідача протиправними та зобов’язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька перерахувати і виплатити позивачу з 01.07.2010 року пенсію, відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням заробітної плати робітників, за 2009 рік.  

Позивач звернулася до суду із письмовою заявою в якій просила суд розглядати справу у її відсутність, позовні вимоги вона підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, але надав до суду заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити, визнати дії УПФУ в Калінінському районі м. Донецька правомірними, справу розглянути у відсутність представника відповідача.

  Оскільки всі особи, які беруть участь у розгляді справи, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи було здійснено в порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами відповідно до вимог ст. 122 ч.4 КАС України.

Суд розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька про перерахунок пенсії підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року N 1058-1 у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України Справа N 1-28/2008 від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.

 Судом встановлено, що ОСОБА_2 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька.

У листападі 2010  року  позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька з проханням провести перерахунок пенсії .

Листом від 09.11.2010 р. позивач отримала письмову відмову .  

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 року.  

Відповідно до абзацу 1 п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.    

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року). Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.    

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" аналогічні перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам визначені ч. 4 ст. 42. Зокрема, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.  

Верховна Рада України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (підпунктом 10 пункту 35) внесла зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врегулювавши порядок перерахунку пенсій. Зазначеними змінами передбачалося, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.    

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 були визнанні неконституційними положення, зокрема пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку. У пункті 6 Рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.  

Спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039 надано роз'яснення щодо перерахунку пенсій у 2009 році у зв'язку з визнанням рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2009 неконституційним підпунктів 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», якими внесено зміни до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до вказаного листа їх перерахунок у 2009 році проводиться із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.    

Із змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Адже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону. Тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.  

На підставі викладеного, суд вважає що необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу з 13.07.2010 року пенсії відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції 2003 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 календарний рік.  

Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька як  орган, якому делеговано повноваження щодо призначення і виплати пенсій та доплат до них, повинно було діяти відповідно до вимог ст.40, ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу) з яких була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у частині першої ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілої по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Доводи відповідача в тій частині, що перерахунок пенсії позивачу проводився із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за 2007 рік відповідно до Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року у зв'язку з відсутністю законодавчого врегулювання цього питання після ухвалення Рішення Конституційного суду України 22.05.2008 року суд знаходить неспроможними, оскільки вони суперечать вимогам закону.  

Враховуючи положення ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з метою забезпечення передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги та поновити порушені права позивачки шляхом зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_2 перерахунок і виплату пенсії з 13.07.2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, з урахуванням середньої заробітної плати за 2009 рік.  

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121,122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -  

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити.  

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька здійснити ОСОБА_2 перерахунок і виплату пенсії з 01.07.2010 року відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції від 09.07.2003 року №1058-ІV, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, за 2009 рік.  

Апеляційна  скарга  на  постанову  суду  першої  інстанції подається протягом  десяти  днів  з  дня  її проголошення.  У разі застосування судом частини третьої статті  160  цього  Кодексу,  а також  прийняття  постанови  у  письмовому  провадженні апеляційна скарга подається  протягом  десяти  днів  з  дня  отримання  копії постанови.

                     

Суддя                                                                           І.А.Гладка

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація