Справа № 2-А-222/2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
7 грудня 2010 року Калинівський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого Попик Ю.П.
при секретарі Дешевій А.Д,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калинівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України Калинівського району про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з даним позовом, в якому вказала, що 14.01.2009 року вона звернулась з заявою та відповідними документами до УПФ України у Калинівському районі про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст.ст.40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування». Після призначення пенсії вона продовжує працювати. Маючи 24 місяці страхового стажу, після призначення пенсії, 22 жовтня 2010 року вона написала заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надала всі необхідні документи. Призначена пенсія дорівнює 939,41 грн., що менше ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, зазначеного у ЗУ «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування». По її розрахунку пенсія повинна становити 1252,00 грн. УПФ України у Калинівському району Вінницької області посилається не те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, а не минулий рік, як зазначено у Законі.
Позивачка вважає, що дії відповідача, щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії є неправомірними і такими, що порушують її права. Тому звернулася до суду з даним позовом.
Позивачка у судове засідання не з’явилася, хоч про час і день розгляду справи була завчасно і належним чином повідомлена, однак від неї надійшла заява, в якій просить справу розглянути у її відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, однак від начальника управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі надійшло клопотання про розгляд справи без участі їх представника та заперечення, в якому просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, мотивуючи його безпідставністю, а також тим, що нарахування та виплата пенсії позивачці проводиться регулярно та відповідно до діючого законодавства. Так, рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесенні до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в частині визначення вищезгаданого показника та порядку проведення перерахунку пенсій були визнання неконституційними, але разом з тим, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін, Верховною радою не приймалося. Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому немає законних підстав для задоволення позову.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Так, в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Калинівському районі з 15.01.2005 року. Пенсію призначено за віком. Вона є працюючим пенсіонером.
Позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Калинівському районі із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно позивачу було проведено перерахунок пенсії. Зазначений перерахунок базується з показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Однак, згідно ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, яка складає – 1573,99 грн.
В порядку ст. 44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», позивачкою було подано заяву про проведення перерахунку пенсії, відповідно до ст. 42 даного Закону, згідно якої, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Посилання відповідача на те, що перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 про «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, суд не приймає до уваги, оскільки:
Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя ” Верховний Суд вказав, що оскільки Конституція України, як зазначено в її ст. 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати конституцію як акт прямої дії.
Крім того, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при здійсненні перерахунку пенсії, застосуванню підлягає розмір показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на вищенаведене та відповідно до правової позиції Конституційного Суду України про недопущення звуження змісту та обсягу права громадян України, шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів, суд дійшов до висновку про задоволення вимог позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 16, 22, 50, 64 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 01.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”, ст.ст. 6, 18, 159-162, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України Калинівського району про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера та стягнення недоотриманої пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії УПФ України у Калинівському районі Вінницької області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за показниками 2008 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Калинівському районі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2010 року згідно Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік та виплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованою та фактично виплаченою сумою пенсії.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ: