Справа № 2а-388/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2010 року Шаргородський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Соколовської Т.О.
при секретарі Пруц І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Шаргороді в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії,
в с т а н о в и в :
29.11.2010 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області (далі УПФУ), в якому зазначила, що по досягненню пенсійного віку відповідачем їй була нарахована та виплачується трудова пенсія за віком.
До виходу на пенсію (10.03.2004 року) вона працювала і проводжує працювати медичною сестрою у Шаргородській центральній районній лікарні. Дана медичне установа сплачує страхові платежі, передбачені законом до Пенсійного фонду. За таких умов вона має законне право на отримання пенсії вищого розміру, враховуючи роботу після виходу на пенсію, розмір якої обчислюється виходячи з показника середнього заробітку за 2009 рік.
11.06.2010 року вона звернулася до відповідача з вимогою здійснити перерахунок належної їй пенсії та провести доплату з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік так, як у відповідності з нормами чинного законодавства Пенсійний фонд повинен був застосувати показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, але відповідачем її вимога виконана не була, 15.11.2010 року їй було надано відповідь про відмову в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та роз’яснення ПФУ. Позивачка вважає, що приписи вищезазначених законів і підзаконних актів передбачають застосування показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто в її випадку за 2009 рік, але вони не вірно застосовані відповідачем, а тому просить суд визнати дії УПФУ у Шаргородському районі щодо відмови у перерахунку пенсії у 2010 році, виходячи з показника середньої заробітної плати за 2009 рік неправомірними, зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області провести перерахунок пенсії та виплатити пенсію у відповідності до вимог діючого законодавства.
До судового розгляду позивачка подала до суду письмову заяву, в якій просила справу розглянути в її відсутності на підставі наявних в ній доказів, в порядку письмового провадження. Позовні вимоги, викладені в позовній заяві, підтримує повністю.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області в судове засідання не з’явився, але від начальника УПФУ в Шаргородському районі Мельника О.Г. до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутності представника відповідача (а.с.11). Згідно наданих до суду заперечень (а.с.15) відповідач позов не визнав і просить залишити його без задоволення як безпідставний, посилаючись на те, що спеціальним законом у сфері пенсійного забезпечення, а саме Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України « Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, котрий визначався згідно ст. 40 цього Закону. Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, зміни, внесенні до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення названого вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані не конституційними, а рішення щодо відновлення чинності зазначеної норми в попередній редакції не ухвалювалося. Конституційний Суд зазначив, що у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх не чинними мають використовуватися окремі закони. Таким чином, на думку відповідача, норми ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є діючими в попередній редакції, де не було зазначено, що показник середньої заробітної плати враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Крім того УПФ у Шаргородському районі Вінницької області є органом ПФ України, підвідомчим відповідно головному управлінню ПФУ у Вінницькій області і у своїй діяльності керується постановами правління, наказами Фонду, наказами та розпорядженнями регіонального управління, тому при вирішенні заяви позивачки управління керувалось роз’ясненням Пенсійного фонду України про проведення перерахунків пенсій, відповідно до якого перерахунок пенсій у 2010 році повинен проводитися із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону, враховується для обчислення пенсій за 2007 рік.
За таких обставин, суд вважає за можливе справу розглянути на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження відповідно до вимог ч.4 ст. 122, ч.6 ст.128 КАС України.
Вирішуючи спір, суд встановив, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонеркою за віком, перебуває на обліку в УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області, отримує пенсію. Зазначена обставина підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим відповідачем 05.05.2004 року на ім’я ОСОБА_1 (а.с.7) та пенсійною справою НОМЕР_1, оглянутою в судовому засіданні.
Після виходу на пенсію позивачка продовжує працювати медичною сестрою Шаргородської ЦРЛ, що підтверджується трудовою книжкою позивачки (а.с.11) та довідкою роботодавця (а.с.10) і не оспорюється сторонами.
11.06.2010 року ОСОБА_1, як працюючий пенсіонер, звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку з добавленням стажу та заробітку, що підтверджується пенсійною справою НОМЕР_1, оглянутою в судовому засіданні.
УПФУ у Шаргородському районі Вінницької області був проведений перерахунок пенсії позивачки з 01.06.2010 року, із застосуванням середнього заробітку за 2007 рік, який становить 1197,91 грн., з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії (а.с.8).
Не погодившись з таким рішенням, ОСОБА_1 звернулась до відповідача з письмовою заявою у жовтні 2010 року про перерахунок пенсії із застосуванням середнього заробітку за 2009 рік, проте отримала відмову відповідача у задоволенні її заяв (а.с.8).
Встановленому судом факту відповідають адміністративно-правові відносини, що виникають з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, які регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Стаття 46 Конституції України передбачає, що кожен громадянин України має право на соціальний захист.
Частина 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (із послідуючими змінами та доповненнями) закріплює право пенсіонерів на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв’язку з набуттям застрахованою особою додаткового страхового стажу та у зв’язку з можливим підвищенням заробітної плати (доходу) після призначення пенсії.
Зокрема, зазначеною нормою закону визначено, що якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати перерахунок її пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно п.1 «Прикінцевих положень» вказаного Закону останній набрав чинності з 01 січня 2004 року, є чинним на час виникнення спірних правовідносин і підлягає застосуванню.
Підпункт третій пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» визначає, що перерахунок пенсій проводиться із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Іншого порядку перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам чинне законодавство України не передбачає.
Посилання відповідача у запереченнях та відповіді на звернення ОСОБА_1(а.с 8-9,12), як на підставу перерахунку пенсії з врахуванням середнього заробітку за 2007 рік, на роз’яснення, викладені в спільному листі Міністерства праці та соціального політики України, Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 є безпідставним, оскільки даний лист не є нормативно – правовим актом, носить рекомендаційний характер і не може довільно трактувати спеціальний Закон України постійної дії «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким слід керуватися при вирішенні даного судового спору.
Крім того зміст цього листа суперечить офіційному змісту пп. 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Непереконливою є також позиція відповідача про те, що рішення про відновлення чинності ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в попередній редакції після визнання Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року неконституційними внесених до них змін, не приймалось, тому зазначені норми закону не можуть бути використані при вирішенні даного судового спору, позаяк відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. За таких умов діють законодавчі, нормативно – правові акти і їх норми в попередній редакції, окремі рішення щодо відновлення їх чинності не ухвалюються.
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, яким зміни, що були внесені ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в т.ч. і до ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" визнано неконституційними.
Дане рішення Конституційного Суду України оголошено 22 травня 2008 р. і з цієї дати положення ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", які визнані неконституційними втрачають чинність. Крім того, згідно п.6 резолютивної частини зазначеного рішення, воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, проаналізувавши наведені сторонами доводи та заперечення з приводу заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії підлягає задоволенню, визнає неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі, які полягають у відмові ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з 01.06.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, і зобов'язує Управління пенсійного фонду у Шаргородському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2010 року із показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, який становить 1650 грн.43 коп.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.46, 152 Конституції України, ст.ст. 40,42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пп. 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» , ст. ст. 2, 4, 6, 8, 17, 18, 19, 70, 71, 86, 99, 159, 160, 161, 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити дії по перерахунку пенсії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі, які полягають у відмові ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, який становить 1650 гривень 43 копійки.
Постанова може бути оскаржена у апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Шаргородський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ: