№2а-755/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 р. Староміський райсуд м. Вінниці в складі:
судді Шидловського О.В.,
при секретарі Шеванюк О.О.,
за участі представника відповідача – Дзигун О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, виплату допомоги на оздоровлення інваліду 3-ї групи ЧАЕС,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, виплату допомоги на оздоровлення інваліду 3-ї групи ЧАЕС, мотивуючи тим, що вона є інвалідом внаслідок ЧАЕС. До 15.06.2010 р. їй було встановлено Ш групу такої інвалідності, а з 15.06.2010 р. – П групу інвалідності. Згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» їй повинна виплачуватися щорічна допомога на оздоровлення як інваліду Ш-ї групи – чотири мінімальних зарплати. Однак, вказана допомога на оздоровлення 25.01.2010 р. позивачці виплачена лише в розмірі 90 грн. Позивачка з цього приводу зверталась до відповідача письмово, але 26.11.2010 р. отримала письмову відповідь з відмовою, з якою не погодилась і звернулась до суду з даним позовом.
В судове засідання позивачка не з’явилась, надала письмову заяву, в якій зазначила, що позов свій підтримує, просить його задоволити (а.с. 14).
Представник відповідача – Дзигун О.Л. позов не визнала, просила відмовити ОСОБА_1. у поновленні строку звернення до суду з адміністративним позовом. Суду пояснила, що в січні 2010 р. позивачці було нарахована та виплачена допомога на оздоровлення в сумі 90 грн. Крім того, зауважила, що позивачка має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, мала 3-тю, а з літа 2010 р. має 2-гу групу інвалідності по захворюванню, пов’язаному з наслідками на ЧАЕС, тому під дію ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не підпадає.
Дослідивши та оцінивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, судом встановлено, що з гідно ст. 99 ч. 2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивачкою пропущено шестимісячний строк звернення до суду. Ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивачкою надано заяву про поновлення пропущеного строку, вона зверталася до Пенсійного фонду України в Староміському районі м. Вінниці із заявою про перерахунок та виплату щорічної допомоги на оздоровлення у листопаді 2010 р., а для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк. який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка с. Чапаївки Бершадського району Вінницької області (а.с. 7) згідно посвідчення серії НОМЕР_1 та вкладки до нього від 04.02.2003 р. (а.с. 9), є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно посвідчення, виданого управлінням ПФУ в Староміському районі м. Вінниці серії НОМЕР_2 від 04.11.2004 р. з 01.07.2004 р. довічно отримувала пенсію як інвалід 3-ї групи, захворювання пов’язане з ЧАЕС. Згідно посвідчення, виданого управлінням ПФУ в Староміському районі м. Вінниці №128091 від 08.07.2010 р. з 08.07.2010 р. довічно отримує пенсію по віку як інвалід 2-ї групи, ЧАЕС (а.с. 10).
Відповідно до ст. ст. 11, 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» о дноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно письмової відповіді Управління праці і соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці від 26.11.2010 р. відповідно постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачці за 2009 р. 16.06.2009 р. нараховано та виплачено 08.09.2009 р. як інваліду 3-ї групи 90,00 грн., за 2010 р. нараховано 22.01.2010 р. та виплачено 25.01.2010 р. як потерпілій від Чорнобильської катастрофи, інваліду 3-ї гр. 90,00 грн. (а.с. 11).
Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» установлено громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, такий розмір щорічної допомоги на оздоровлення: інвалідам I і II групи - 120 гривень; учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - 100 гривень; інвалідам III групи та дітям-інвалідам - 90 гривень.
За таких обставин, позов ОСОБА_1. задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 р. «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 9, 11, 17, 18, 69, 71, 73, 99, 100, 158-163, 167 КАС України,
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення в Староміському районі м. Вінниці про визнання дій неправомірними, виплату допомоги на оздоровлення інваліду 3-ї групи ЧАЕС відмовити.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми – протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 24.12.2010 р.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя
Секретар