Судове рішення #12753957

   

Справа № 2 – а - 1175/2010

 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

 09 грудня 2010 року                                                                   Лубенський міськрайонний суд

                                                                                                                 Полтавської області

в складі: головуючого судді – Яценка В.В.

при секретарі Білик Т.П.

розглянувши у судовому засіданні в м. Лубни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління ПФУ в м. Лубнах, Полтавської області про визнання дій незаконними та перерахунок  пенсії, -

В С Т А Н О В И В

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління ПФУ в м. Лубнах, Полтавської області про проведення перерахунку та виплату пенсії. У позові вказав, що він є інвалідом 2 групи, учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. З 14.06.2010 року одержує пенсію по інвалідності через УПФУ в м. Лубнах з розміром якої не погоджується, оскільки вона не відповідає розміру пенсії передбаченої ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок своєї пенсії згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що одержав відмову.  

Прохає:

- визнати дії відповідача щодо відмови позивачу в призначені та проведенні перерахунку пенсії та додаткової пенсії, передбаченої ч.4 ст. 54 та ч.1 ст. 50 Закону України «Про статув і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік незаконними починаючи із часу встановлення 2 групи інвалідності щодо захворювання, пов»язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС із 14.06.2010 р.;

- зобов’язати УПФУ України  в Полтавській області призначити та виплатити позивачу, постраждалому на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 2 групи пенсію у відповідності до ч.4. ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  не нижчу 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію, передбачену ч. 1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком з розрахунку пенсії з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік, з врахуванням виплаченого починаючи з 14.06.2010 року з урахуванням ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

В судовому засіданні позивач позов підтримав, на його задоволенні наполягає.

Представник відповідача в судове засідання не з’явивися, про слухання справи належним чином повідомлений, згідно поданого заперечення позов не визнає прохає відмовити в його задоволенні.

Заслухавши позивача, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Встановлено, що позивач  являється ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії, йому 14.06.2010 року була встановлена 2 група інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Він  одержує пенсію по інвалідності через УПФУ в м. Лубнах з розміром якої не погоджується, оскільки вона не відповідає розміру пенсії передбаченої ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок своєї пенсії згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на що одержав відмову.

Суд вважає, що відмова УПФУ в м. Лубнах щодо здійснення позивачеві призначення та перерахунку пенсії, виходячи з розміру, встановленого законами, а не постановами Кабінету Міністрів України є такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства, а позовні вимоги в цій частині обґрунтованими.

Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, … соціального захисту потерпілого населення закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону № 796-12 передбачено, що пенсії, віднесеним до категорії 1,2,3,4 постраждалих на ЧАЕС осіб встановлюються у вигляді: а) державної пенсії;  б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796-12 в усіх випадках розмір основної пенсії для інвалідів, щодо яких установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим  при 2 групі інвалідності від 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком.

Згідно ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, інваліду 2 групи - у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.  

Згідно із чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок – 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Іншого нормативно –правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.  

Відповідно до ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",  у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Виходячи із системного аналізу зазначених норм законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та приписів ч. 2 ст. 152 Конституції України, суд дійшов висновку, що УПФУ в м. Лубни слід зобов»язати здійснити призначення та перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14.06.2010 р.

Позивач при подачі позову як і відповідач звільнені від сплати судового збору, тому судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 8, 22, 46 Конституції України, ст. 28 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст. 1 ЗУ «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заобітної плати», ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54,  ст.ст. 49, 67, 71 ЗУ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ст.18,19 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст.ст. 8-11, 71, 86, 160 -163 КАС України, суд, -  

ПОСТАНОВИВ :  

Позов ОСОБА_1  задовольнити.

Визнати дії  Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни, щодо відмови ОСОБА_1 в призначені та проведенні перерахунку пенсії та додаткової пенсії, передбаченої ч.4 ст. 54 та ч.1 ст. 50 Закону України «Про статув і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік незаконними;

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Лубнах, Полтавської області  призначити та виплачувати ОСОБА_1, постраждалому на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 2 групи пенсію у відповідності до ч.4. ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  не нижчу 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію, передбачену ч. 1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком з розрахунку пенсії з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік, з врахуванням виплаченого, починаючи стягнення із 14.06. 2010 року з урахуванням ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».  

Судові витрати щодо сплати судового збору компенсувати за рахунок держави.  

 Постанова може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.  

  Суддя Лубенського міськрайонного суду                                         В.В. Яценко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація