Справа №2-а-2972/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.11.2010 року м.Вінниця
Суддя Ленінського районного суду м. Вінниці Овсюк Є.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, встановлено III групу інвалідності в зв'язку із захворюванням викликаним впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК серія 2-18 АВ № 059910, яка була видана 17.05.2005 року, Вінницьким обласним центром медико - соціальної експертизи та посвідченням НОМЕР_1 від 10.06.2002 року, виданим Вінницькою обласною державною адміністрацією. На даний час, позивач отримує пенсію не в повному розмірі, що суперечить чинному законодавству. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема соціальний захист потерпілого населення, визначені «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-ХИ. Згідно ст. 54 наведеного Закону, пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатись за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»Щоб вирішити дане питання позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пенсії з урахуванням ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але отримав відмову в задоволенні його прохання, тому позивач змушений звернутись до суду з даним позовом.
Ухвалою від 05.11.2010 року по справі було призначено розгляд справи в порядку скороченого провадження.
22.11.2010 року до суду надійшло письмове заперечення проти позову в якому представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду судом встановлені факти та відповідні їм правовідносини відповідно до яких вважає, що позов обґрунтований та підлягає до задоволення
Позивач, як інвалід війни 3 групи, військовослужбовець, «чорнобилець» отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 із змінами та доповненнями.
У своєму позові позивач, просить суд провести перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ст.ст. 50,54, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, і членам їхніх сімей, котрі одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія на їх вибір.
Зазначена норма також про дубльована ч.2 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" де зазначено, що військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону. Як бачимо з наведених статей, обирається один із двох можливих законів.
Позивач має статус як військовослужбовця, так і «чорнобильця». Тобто позивач може отримувати одну з двох видів держаних пенсій.
На сьогоднішній день позивачу призначено пенсію по інвалідності за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , тому ще одна державна пенсія за Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачуватись не може, а виплачується лише додаткова пенсія за зазначений статус.
ОСОБА_1 звертався до головного управління із заявою про здійснення перерахунку пенсії у відповідності із нормами статей 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У відповіді головного управління заявника було повідомлено, що державні пенсії згідно Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначаються районним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання. Однак ОСОБА_1 із вказаною заявою не звертався.
Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII від 28.02.1991р. встановлює додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесених до 1 категорії, ст.54-державну пенсію особам, віднесених до 1 категорії; ст.67 встановлює порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом.
Додаткова пенсія за статус «чорнобильця» то зазначаємо, що на сьогоднішній день її призначення ОСОБА_1 здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
До раніше діючої редакції Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зокрема до статей, які визначають розміри державної та додаткової пенсій, Законом України « Про Державний бюджет на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни, які пізніше Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними.
Верховною Радою України на виконання прийнятого рішення Конституційним Судом України жодних змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" внесено не було, рішення про відновлення дії вищезазначеного пункту закону у редакції, чинній до внесення змін до них Верховною Радою України також не приймалося Рішення Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 стосовно Закону України « Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» стосується лише Закону України « Про державний бюджет на 2008рік».
Відповідно до п.20 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001. № 2542-III зазначено, що закон про Державний бюджет України - це закон, який затверджує повноваження органам державної влади здійснювати виконання Державного бюджету України протягом бюджетного періоду; ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України визначає, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто рішення Конституційного суду України що стосується Закону України « Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» має дію в часі до 31.12.2008р. і на сьогоднішній день не має юридичної сили.
Вимога позивача, щодо зобов’язання головного управління нараховувати йому додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є неправомірною, оскільки при її нарахуванні головне управління керується постанова Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року про «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у п.1.ч.1 ст.4 зазначає: установити, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується, інвалідам 3 групи, 1 категорії, у розмірі 15 % прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність. Крім того, статтею 15 вказаної постанови зазначено, що вона набирає чинності починаючи з 22 травня 2008 року, тобто з моменту прийняття рішення Конституційним Судом України.
На сьогоднішній день Конституційним Судом України не вирішувалося питання стосовно неконституційності вищезазначених актів уряду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 18, 71, 158-163, 167 КАС України ,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області про перерахунок пенсії – відмовити.
Постанова суду набуває законної сили, якщо не було подано апеляційну скаргу, яка подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
СУДДЯ:
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2972/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Овсюк Євген Максимович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2015
- Дата етапу: 02.09.2015
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2972/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Овсюк Євген Максимович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.11.2010
- Дата етапу: 01.11.2010