Судове рішення #12740141

                                                                                            Справа № 2-2626/ 2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2010 року                      Якимівський районний суд Запорізької області

в складі: головуючого – Бойчевої Н.В.

                при секретарі – Колєдаєвої Л.І.

                       

розглянув  в відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу за позовом Якимівського орендного підприємства «ВОЖКГ та ПО» до ОСОБА_1 про проведення підключення самовільно відключених радіаторних батарей до мережі централізованого опалення,

                         встановив:

    Начальник Якимівського орендного підприємства «ВОЖКГ та ПО» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про проведення підключення самовільно відключених радіаторних батарей до мережі централізованого опалення, мотивуючи тим, що 20 липня 2006 року Якимівське орендне підприємство "ВОЖКГ та ПО" уклало зі відповідачем ОСОБА_1 договір № 1292 про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення. Згідно до п.1 Договору Якимівське орендне підприємство "ВОЖКГ та ПО" зобов"язалось надавати відповідачу послуги з централізованого опалення, а споживач своєчасно оплачувати надані послуги.

    Як зазначає позивач, 20 жовтня 2010 р. комісією в складі представників Якимівського орендного підприємства "ВОЖКГ та ПО" начальника ЖЄУ ОСОБА_2., контролера ОСОБА_3, монтажника ЖЄУ ОСОБА_4 було складено Акт про самовільне відключення радіаторних батарей в квартирі АДРЕСА_1.

   

    Відповідно до п.25 "Правил надання централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.05р. відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення заборонено рішенням Якимівської селищної ради № 55 від 17 червня 2004 року.

Процедуру відключення від мереж ЦО і ГВП визначає Порядок відключена окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектурі та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005р., який регламентує відключення житлового будинку, а не приміщення (квартири) громадянина. Оскільки квартира, є невід'ємною частинок житлового будинку, тому вищезазначений Порядок розповсюджує на всіх абонентів свою дію і ними має бути дотримана передбачена процедура відключення від мереж ЦО і ГВП.

Позивач зазначає, що для вирішення питання відключенні житлового будинку від мереж централізованого опалення його власник повинен звернутися до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж ЦО і ГВП з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого надається заявникові. При позитивному рішенні комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО та ГВП.

При цьому на адресу підприємства ОСОБА_1 не були надані узгоджений з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку   до    зовнішніх    мереж, проект  індивідуального (автономного) теплопостачання; технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж; технічні  рішення  з  розрахунками  щодо  реконструкції  існуючої  системи теплопостачання:   перенесення   транзитних   стояків,   їхня   ізоляція,   можливе перекладання розподільчих трубопроводів, стояків, заміна дросельних діафрагм, елеваторів, теплолічильників; проект теплоізоляції огороджувальних конструкцій, які відокремлюють приміщення з індивідуальним ( автономним) теплопостачанням від сусіднього та можливо і зовнішніх огороджувальних конструкцій; розраховані теплові навантаження об»єкта ( квартири, нежитлового приміщення, секції, будинку).

Адміністрація Якимівського орендного підприємства «ВОЖКГ та ПО», вважає, що своїми діями відповідач порушив права та законні інтереси підприємства.

В зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача ОСОБА_1 провести підключення самовільно відключених радіаторних батарей до мереж централізованого опалення.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволенні позову заперечував, пояснивши суду, що він вчасно звертався до Якимівського орендного підприємства «ВОЖКГ та ПО» про відключення його від мережі централізованого опалення у вересня 2010 року. Відповіді від позивача він не отримав, після чого звертався вдруге та отримав відповідь 29.10.2010 року, після того, як він відключився від мережі централізованого опалення. Якість послуг з теплопостачання, що надавались позивачем та вартість цих послуг його не влаштовували, і тому  цих послуг він на теперішній час не потребує.

Розглянув матеріали справи, заслухав думку сторін, суд вважає, що позовні вимоги Якимівського орендного підприємства «ВОЖКГ та ПО» задоволенню не підлягають з наступних підстав:

    В судовому засіданні встановлено, що 20 липня 2006 року Якимівське орендне підприємство "ВОЖКГ та ПО" уклало зі відповідачем ОСОБА_1 договір № 1292 про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, відповідно до якого позивач зобов"язався надавати відповідачу послуги з централізованого опалення, а споживач своєчасно оплачувати надані послуги. Із доводів представника позивача вбачається, що 20 жовтня 2010 р. комісією в складі представників Якимівського орендного підприємства "ВОЖКГ та ПО" було складено акт про самовільне відключення радіаторних батарей в квартирі АДРЕСА_1.

    Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання", - основними обов`язками споживача теплової енергії є додержання вимог та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.

Відповідно до п. 34 Правил надання населенню послуг з водо -, теплопостачання та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 1997 року № 1497, споживач не має права самовільно, з порушенням проектних рішень переобладнати і використовувати не за призначенням та псувати санітарно-технічне обладнання житлових будинків і житлових приміщень.

Правилами передбачено, що в разі відмови споживача від користування послугами з теплопостачання він має право розірвати договір та вимагати відключення відповідних мереж за умови технічної можливості, оскільки при цьому не повинні порушуватися санітарно-гігієнічні, теплотехнічні вимоги та експлуатаційні показники інших квартир багатоквартирного житлового будинку.

Крім того, Державний Комітет України з питань житлово-комунального господарства своїм листом від 23 квітня 2003 року щодо влаштування індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків раді Міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міській державній адміністрації роз'яснив, що відключення споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання може здійснюватися за умови встановлення в усіх квартирах та нежилих приміщеннях будинку індивідуальних опалювальних приладів або встановлення в усіх квартирах окремих секцій чи під'їздів будинку індивідуальних опалювальних приладів при наявності технічної можливості повного відключення від центрального опалення цих секцій або під'їздів. Дозвіл на відключення споживача від користування послугами із централізованого опалення та гарячого водопостачання надається органами місцевого самоврядування.

Згідно з п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Між тим, твердження представника позивача щодо порушення ОСОБА_1 вимог Правил, затверджених постановою КМ України від 21 липня 2005 року, та відповідних положень попередніх Правил надання населенню послуг з водо-, теплопостачання і водовідведення, що були затверджені постановою КМ України від 30 грудня 1999 року № 1497, не є обґрунтованими.

Так, відповідно до ст. 189 ЖК України особи, винні у самовільному переобладнанні, несуть кримінальну, адміністративну або іншу відповідальність згідно з законодавством. Відповідальність у вигляді відновлення переробленої системи безпосередньо цією ж особою, а не за її рахунок, законодавством не передбачена. Тому доводи представника позивача про покладання такого обов'язку на відповідача суперечить вимогам п.п. 29, 30 зазначених Правил, в яких наведено перелік прав та обов'язків споживача і в якому можливість споживача самостійно підключатися до загальної системи опалення, хоча б і з метою відновлення самовільно переробленої, не передбачена.

До обов'язку споживача віднесено забезпечення доступу до мережі, арматури, розподільчих систем представника виконавця послуг, а виконавець послуг - вимагати від споживача дотримання нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, доступу до приміщення, тощо. Таким чином як спосіб захисту права позивача є вимога до відповідача щодо відшкодування витрат на відновлення мережі централізованого опалення та постачання гарячої води в приміщенні відповідача, які позивач ще не поніс.

Крім того, заявляючи позовні вимоги, Якимівське орендне підприємство «ВОЖКГ та ПО» не врахувало неможливості виконання в примусовому порядку судового рішення яке було ухвалено у випадку відмови позивача, окрім цього не враховано, що ОСОБА_1 не є спеціалістом у цій сфері, а для виконання вказаних робіт по підключенню радіаторних батарей необхідні спеціальні пізнання.

А також, відповідно до п. 1.4.6 Правил утримання житлових будинків та при будинкових територій", затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року, власник жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану, якщо самовільне переобладнання призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, а самовільне переобладнання відповідачем системи опалення у належній йому квартирі до таких наслідків не призвело.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 208,209 ЦПК України, Законом України «Про теплопостачання», ст.. 189 ЖК України, Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених Державним комітетом України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 року, суд

                      ВИРІШИВ:

    У задоволенні позовних вимог Якимівського орендного підприємства «ВОЖКГ та ПО» до ОСОБА_1 про проведення підключення самовільно відключених радіаторних батарей до мережі централізованого опалення відмовити.

    На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області через Якимівський районний суд Запорізької області протягом 10 днів з дня його проголошення рішення.

Суддя                                                  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація