АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 10- 278/2010 Головуючий в 1 інстанції – Шипов І.М.
Категорія – ст. 236-7 КПК Доповідач – Широян Т.А.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 грудня 2010 року колегія суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Чернігівської області в складі :
головуючого: Широян Т.А.
суддів : Мельниченка Ю.В., Демченка О.В.
з участю:
прокурора – Біляковича О.В.
захисника – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові матеріали справи за апеляцією прокурора, який приймав участь у справі на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 19 листопада 2010 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
29 жовтня 2010 року начальником СВ ПМ ДПА України в Чернігівській області щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ст. 212-1 ч.3 КК України, а саме за ухилення них, як посадових осіб ВАТ „ЧеЗаРа”Ю, від сплати до Пенсійного фонду України страхових внесків на загальнообов’язкове пенсійне страхування в сумі 2 622 856,7 гр. за період з 1 січня по 20 жовтня 2010 року.
На дану постанову ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подали скарги, які судом були об’єднані в одне провадження і у яких порушувалось питання скасування постанови слідчого про порушення щодо них кримінальної справи з тих підстав, що вона /постанова/ винесена із порушенням вимог ст. 94-97 КПК України. В постанові слідчого не виписані всі складові складу злочину, у яких обвинувачуються ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Розглядаючи дані скарги заявників суд їх задовольнив, скасував оскаржувану постанову начальника СВ ПМ ДПА України в Чернігівській області щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_3, посилаючись на те, що на час порушення кримінальної справи були відсутні відповідні підстави. Крім того, на думку суду, виявлена несплата страхових внесків до Пенсійного фонду має бути розцінена як прострочена заборгованість, що не тягне за собою кримінальної відповідальності.
У апеляції прокурор, який приймав участь у справі, просить постанову суду від 19 листопада 2010 року про скасування постанови начальника СВ ПМ ДПА України в Чернігівській області від 29 жовтня 2010 року про порушення кримінальної справи щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за ознаками злочину, передбаченого ст. 212-1 ч.3 КК України, скасувати і матеріали справи направити на новий судовий розгляд, посилаючись на те, що суд, аналізуючи підстави для порушення кримінальної справи у порушення вимог ст. 236-8 КПК України вдався до їх оцінки, що є неприпустимим.
Заслухавши доповідача, думку прокурора який наполягав на скасуванні постанови суду із підстав, викладених у апеляції, адвоката ОСОБА_1, який вважає рішення суду законним та обгрунтованим та додав, що на час розгляду апеляції значна частина заборгованості по внескам у Пенсійний фонд була сплачена саме за активним сприянням ОСОБА_2, перевіривши матеріали справи та доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція прокурора, який приймав участь у справі, підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 236-8 КПК України суд, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення справи, тобто додержання вимог ст.ст. 94, 97, 98 КПК України.
Зокрема, суд повинен перевіряти чи були наявними на час порушення справи передбачені ч.1 ст.94 КПК України приводи; чи мала особа, яка порушила справу, достатньо даних, що вказували на наявність ознак злочину (ч.2 ст.94 КПК України); чи компетентна особа прийняла рішення про порушення кримінальної справи і чи додержано нею встановлений для цього порядок (ст.98 КПК України). При цьому суд позбавлений права наперед давати оцінку доказам, які були приводом для порушення кримінальної справи
Ці вимоги закону судом виконані не були.
Як пояснив начальник СВ ПМ ДПА України в Чернігівській області , кримінальну справу щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_2 було порушено після проведення дослідчої перевірки фактів значної несплати на протязі тривалого строку страхових внесків до Пенсійного фонду на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ВАТ „ЧеЗаРа”, якою було встановлена недоїмка страхових внесків на суму 2 622 856, 7 грн., яка виникла шляхом заниження суми заробітної плати, на яку нараховуються дані внески.
Суд не перевіривши законність даних джерел для порушення кримінальної справи, вдався до їх оцінки з точки зору правової природи заборгованості по страховим внескам, що є неприпустимим на стадії розгляду скарги на постанову про порушення кримінальної справи.
Посилання адвоката ОСОБА_1 на те, що на час розгляду апеляції значна частина заборгованості ВАТ „ЧеЗаРа” вже погашена на законність порушення кримінальної справи по даній категорії справ не впливає.
На підставі наведеного, керуючись ст. 236-8, 382 КПК України, колегія суддів , -
У Х В А Л И Л А :
Апеляцію прокурора який приймав участь у справі, задовольнити.
Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 19 листопада 2010 року про скасування постанови начальника СВ ПМ ДПА України в Чернігівській області від 29 жовтня 2010 року про порушення кримінальної справи щодо ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за ознаками злочину, передбаченого ст. 212-1 ч.3 КК України скасувати і матеріали справи направити на новий судовий розгляд в той же суд в іншому складі
Головуючий Судді