Судове рішення #12739555

 

  Справа № 2-4119/10  

  Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И  

 08 вересня 2010 року                                                                                      м. Харків

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова   у складі:

головуючого судді -   Лігус С.М.

за участю секретаря  - Чернікової О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні  цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова про призначення , нарахування та виплату недоотриманих сум соціальних виплат, -

 ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова з позовом, в якому просив суд зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова призначити, нарахувати та виплатити позивачу недоотримані суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2007 - 2009 роки.

В обґрунтування  позовних вимог позивач  зазначив, що він відноситься до 1-ї категорії учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і є інвалідом 2-ї групи. Відповідно до ст. 48 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачена виплата щорічної грошової допомоги в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. При цьому розмір мінімальної заробітної плати згідно ч.7 ст.48 вказаного закону визначається на момент виплати, а також, має право на отримання до 5 травня разової грошової допомоги в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.  

Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України" були встановлені ст.59 Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2008 року - 515 грн. на місяць, з 1 квітня 2008 року - 525 грн. на місяць, з 1 жовтня 2008 року - 545 грн. на місяць та з 1 грудня 2008 року - 605 грн. на місяць. Ст. 58 розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2008 року - 470 грн. на місяць, з 1 квітня 2008 року - 481 грн. на місяць, з 1 липня 2008 року - 482 грн. на місяць та з 1 жовтня 2008 року - 498 грн. на місяць.

Приймаючи  закон про державний бюджет на 2008 рік, Верховна Рада України внесла зміни в Закон України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" надавши право Кабінету Міністрів України визначати розміри соціальних виплат. Керуючись згаданими змінами законів, відповідач у справі призначив  та виплатив позивачу у 2008 та 2009 році соціальні виплати: допомогу на оздоровлення - 120 грн.

Проте Конституційний Суд України своїм рішенням №10 рп від 22.05.2008 року визнав внесення вказаних змін в закони неконституційними.  

Законом України "Про державний бюджет України на 2009 рік " в ст. 55 Закону був встановлений розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2009 року - 605 грн. на місяць, з 1 квітня 2009 року - 625 грн. на місяць, з 1 липня 2009 року - 630 грн. на місяць, з 1 жовтня 2009 року – 650 грн. на місяць та з 1 грудня 2009 року - 669 грн. на місяць, а в ст. 54 розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року - 498 грн. на місяць.

На даний час розмір призначених позивачу соціальних виплат відповідачем по справі не переглянуто, хоча про це його просив позивач в своїй заяві. За таких вимог позивач вважає дії відповідача незаконними.  

Позивач письмово просив розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова, в судове засідання не з’явилася, подала заяву з проханням розглядати справу у її відсутність та подала письмові заперечення, в яких  зазначила, що  Згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС виплачується щорічна допомога на оздоровлення. Статтею 48 зазначеного Закону було встановлено розмір допомоги, зокрема, інвалідам 1 і 2 групи - п'ять мінімальних заробітних плат, інвалідам Ш групи, дітям-інвалідам - чотири мінімальних заробітних плати. На підставі ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 05 травня інвалідам війни передбачена виплата разової грошової допомоги.

Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законами України про Державний бюджет України  на відповідний рік  визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямовування цих видатків. Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Щорічна допомога на оздоровлення в 2008 році та 2009 році виплачувалась в порядку та розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України  від 12.07.2005 року №562.

На підставі ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії  їх соціального захисту» щорічно до 05 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Виплата разової грошової допомоги  2008 році здійснювалась відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України  від 12.03.2008 року №183, в 2009 році здійснювалась в порядку і розмірах, встановлених Постановою Кабінету Міністрів від 18.03.2009 року №211.  

 Програма з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи має виключно державне значення. Згідно п.17 ст.87 Бюджетного кодексу України видатки на виконання цієї програми здійснюються з Державного бюджету України в межах бюджетних призначень, встановлених головному розпоряднику законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, які направляються на компенсаційні виплати, доплати та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня. Харківська облдержадміністрація - розпорядник коштів першого ступеня, Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної в м. Харкові ради - розпорядник коштів нижчого рівня, тому не може відповідати за зобов'язаннями бюджету щодо відшкодування заборгованості з компенсаційних виплат, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і тому не може бути відповідачем за даним позовом.

Крім того представник відповідача наполягала на застосуванні судом строку позовної давності при вирішенні спору.

Суд, , дослідивши матеріали справи ,   вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивач по справі – ОСОБА_1, віднесений до 1-ї категорії осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим  07.03.1997 року  Харківською обласною адміністрацією.

Згідно з випискою з акту огляду МСЕК до довідки №261146, виданої міжрайонної радіологічною медико соціальною експертною комісією №2, ОСОБА_2 є інвалідом другої групи з 01.03.2010 року. Хвороба  пов'язана з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до частини 4 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" інвалідам 2-ї групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п’яти  мінімальних заробітних плат.

Позивачеві було виплачено щорічну допомогу на оздоровлення  за 2007 рік – 20.02.2007 року в розмірі 120 грн., 2008 рік – 07.02. 2008 року в розмірі 120 гри., за 2009 рік – 10.07.2009 року в розмірі 120 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" в частини соціальних виплат було визнано неконституційним.

Виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік позивачеві була здійснена Управлінням праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова до ухвалення Конституційним Судом України  даних  рішень.

Суд зазначає, що виплати щорічної допомоги на оздоровлення здійснюються щороку та мають разовий характер. Таким чином право позивача на їх отримання та обов'язок Управління праці та соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, розмір яких визначається на час їх здійснення.

Згідно ч. 2 ст. 19, ч. З статті 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. З ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють , чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та   у  спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії-); безсторонньо (неупереджено); добросовісно, розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи правомірність дій Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова щодо здійснення виплат щорічної допомоги на оздоровлення суд  застосовує законодавство, яке діяло на час їх вчинення, виходячи з наступного.

З 01.01.2008 року по 22.05.2008 року конкретні розміри  щорічної допомоги на оздоровлення були встановлені певними нормами Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова, здійснивши у зазначений період виплату щорічної допомоги на оздоровлення у розмірах, встановлених законом про державний бюджет на відповідний рік, правомірно діяли, на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначено діючим законодавством України. Отже, з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова не мало повноважень здійснювати зазначені виплати у розмірах встановлених ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки протягом цього часу положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не діяли.

Виходячи з наведеного,  суд приходить до висновку, що не підлягають задоволенню позовні вимоги  ОСОБА_3

Згідно ст. 88 ЦПК України судові витрати стягуються з другої сторони (відповідачів) тільки в разі ухвалення рішення на користь позивача.

Керуючись  ст.ст. ч. 2 ст. 19, 46, 64, 152 Конституції України, ч. 4 ст. 48, ч. 7 ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок  Чорнобильської катастрофи",  ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.07, Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008, ст.ст. 60, 88, 212 ЦПК України, суд -  

 В И Р І Ш И В:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевської районної ради м. Харкова про призначення , нарахування та виплату недоплачених сум одноразової допомоги на оздоровлення  за 2007 - 2009 роки – відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня винесення рішення.  

 Суддя:

  • Номер: 6/489/133/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-4119/10
  • Суд: Ленінський районний суд м. Миколаєва
  • Суддя: Лігус Світлана Миколаївна
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2018
  • Дата етапу: 06.09.2018
  • Номер: 22-ц/784/1450/18
  • Опис: за заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Росвен Інвест Україна» про заміну стягувача у виконавчому листі по цивільній справі за позовом публічного акціонерного товариства «Банк Форум» до Діланяна Роберта Беніковича, Діланян Лани Робертівни про стягнення заборгованості за кредитним договором
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-4119/10
  • Суд: Апеляційний суд Миколаївської області
  • Суддя: Лігус Світлана Миколаївна
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.08.2018
  • Дата етапу: 06.09.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація