№ 2а - 4237/10
П О С Т А Н О В А
Іменем України
17 грудня 2010 року Ленінський районний суд м. Луганська у складі:
Головуючого: судді Луганського В.І.
при секретарі: Оніщенко К.В.
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська про визнання незаконними дій та стягнення недоотриманої пенсії-,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до управління Пенсійного Фонду України в Кам’янобрідському районі м. Луганська, в якому посилався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи захворювання, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2008 року, яка була залишена без змін ухвалою донецького апеляційного адміністративного суду від 25.08.2009 року, було зобов’язано відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю в розмірі 75% пенсії за віком з 01 серпня 2008 року. Але при виконання рішення суду відповідач не виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року №1293 та не збільшив розмір його пенсії у 3, 5 рази.
П.1 Постанови КМ України від 27.12.2005 року №1293 «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено збільшеня розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсію у 3, 5 рази – пенсію по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році.
Просив суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведені перерахунку його пенсії з 01.08.2008 року по 01.11.2010 року. Стягнути з відповідача недоплату державної пенсії з 01.08.2008 року по 01.11.2010 року відповідно до Постанови КМ України від 27.12.2005 року №1293.Зобов’язати відповідача з 01.11.2010 року та в подальшому нараховувати та виплачувати йому пенсію по інвалідності згідно постанови КМ України від 27.12.2005 року №1293, а саме збільшити її у 3, 5 рази з урахуванням вимог ст..54 та ч.3 ст.67 Закону України“ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” .
Позивач в судове засідання не з'явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про місце та час судового засідання повідомлений належним чином, просив суд розглядати справу без його участі. На адресу суду надійшли заперечення, в яких просить у задоволенні заявлених вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінив в сукупності, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у 1986 р., визнаний інвалідом 2 групи та належить до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується письмовими доказами. Отримує пенсію, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2008 року з 01.08.2008 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здровю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування, береться розмір мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не має.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796 - XII у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 1,2,3,4 розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Як вбачається з матеріалів справи позивач віднесений до першої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та йому встановлена 2 групу інвалідності.
Постановою Кабінету міністрів України №1293 “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачене підвищення Чорнобильських пенсій, як обчислених із заробітку за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС так і без заробітку, в мінімальному розмірі.
Пунктом 1 Постанови Кабінету міністрів України №1293 “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачене збільшення розміру пенсії, обчисленої із заробітку у 3,5 та 2,5 рази.
Згідно п.п. 1 п.2 зазначеної Постанови встановлений мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” не може бути нижчим для інвалідів з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильської катастрофою, І групи - 540 грн., ІІ групи - 500 грн., ІІІ групи - 467 грн.
Згідно п.п. 2 п. 2 Постанови Кабінету міністрів України №1293 “Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсії громадянам, які подають заяву щодо призначення пенсії відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, визначається з урахуванням цієї ж Постанови.
Враховуючи, що позивачу виплачується вісім мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підстав для призначення пенсії у розмірі 12 мінімальних пенсій за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не вбачається.
Суд вважає, що відповідач діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави задоволення позовних вимог щодо зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Камянобрідському районі м. луганська призначити пенсію у розмірі 12 мінімальних пенсій за віком з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 01.08.2008року, тому у задоволенні заявлених вимог позивачу слід відмовити.
Керуючись ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 99,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні заявлених вимог ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: В.І. Луганський