НОВОВОЛИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2010 року справа № 2-а-574/10 м. Нововолинськ
Суддя Нововолинського міського суду Волинської області Федонюк С.Ю. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Нововолинську про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії та зобов’язання провести перерахунок державної пенсії за віком,
встановив:
09 листопада 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Нововолинську Волинської області про визнання дій неправомірними щодо перерахунку пенсії та зобов’язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що продовжував працювати після призначення пенсії по віку і має право на проведення її перерахунку. В січні 2009 року звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Нововолинську з заявою про перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за 2008 рік (1573,99 грн.), як цього вимагає частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якими передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. 24.06.2010 року він повторно звертався до управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську із заявою про проведення перерахунку пенсії на основі чинного законодавства, однак заяву залишили без задоволення.
Просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську щодо перерахунку його пенсії неправомірними та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м.Нововолинську провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з 01 лютого 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення і перерахунку пенсії за 2008 рік, а також стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат, а також виплатити заборгованість, що буде накопичуватись з дня подання позовної заяви.
Відповідачем УПФ України в м.Нововолинську подано заперечення на позов, в якому не визнає позов у повному обсязі. В обґрунтування своїх доводів зазначив, що перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), просив у позові відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Позивач раніше звертався до суду із позовом з такими ж вимогами 29.07.2010 року в порядку ЦПК України. Ухвалою від 04.11.2010 року провадження у справі було закрито на підставі ст.205 ЦПК України у зв’язку із Рішенням Конституційного Суду України від 09.09.2010 року № 19-рп/2010 року. Судом при відкритті провадження у даній справі визнано причину пропуску строку звернення до адміністративного суду поважною і поновлено цей строк.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та продовжує працювати. Управління Пенсійного Фонду України в м.Нововолинську здійснило перерахунок його пенсії, використовуючи показник середньої заробітної плати за 2007 рік, що зменшувало його середній заробіток. При проведенні перерахунку не було застосовано показник середньої заробітної плати за 2008 рік, хоч такий перерахунок обумовлений в п/п 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії із заробітної плати за періоди страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни в ст.ст.40 і 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008 року (№ 1-28/08) зміни, внесені в закон в частині перерахунку пенсій визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Крім того, Конституційний Суд прийшов до висновку, що внесення до деяких законодавчих актів змін та доповнень, зупинення їх дії призвело до фактичного скасування чи звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод людини та громадянина.
Відповідно до ст.ст.21, 22 Конституції України передбачено, що права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Отже, перерахунок пенсії повинен проводитись із заробітної плати за період страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік в розмірі 1573,99, а не за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., як було зроблено відповідачем.
Посилання відповідача на те, що після визнання положень ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» неконституційними рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймались, суд відкидає, оскільки відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність. Отже, з цього часу діють норми закону в попередній редакції. Не може бути підставою для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2007 рік лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року.
Таким чином, відповідач порушив право позивача на перерахунок пенсії і воно має бути відновлене, а дії відповідача слід визнати неправомірними.
Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача,, вважає, що для відновлення останнього необхідно і достатньо зобов’язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 01 лютого 2009 року з врахуванням для обчислення пенсії визначеного у встановленому порядку показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік, як календарного року, що передує року перерахунку пенсії з урахуванням фактично сплаченої суми.
Керуючись ст.ст.21, 22, 152 Конституції України, ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.9, 69-71, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м.Нововолинську щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в місті Нововолинську Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», з 01 лютого 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення і перерахунку пенсії за 2008 рік, з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному, є остаточною.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Нововолинський міський суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Головуючий підпис
Згідно з оригіналом
Суддя С.Ю. Федонюк
- Номер: 2-а-574/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-574/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Федонюк Світлана Юріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.10.2015
- Дата етапу: 01.10.2015
- Номер:
- Опис: діти війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-574/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Федонюк Світлана Юріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.10.2010
- Дата етапу: 08.10.2010
- Номер:
- Опис: перерахунок чорнобильської пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-574/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Федонюк Світлана Юріївна
- Результати справи: залишено без розгляду
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.11.2010
- Дата етапу: 06.11.2010
- Номер: 2-а-574/10
- Опис: визнання дій неправомірними та зобов’язання виплатити державну допомогу
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-574/10
- Суд: Жовківський районний суд Львівської області
- Суддя: Федонюк Світлана Юріївна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.02.2010
- Дата етапу: 27.09.2010