Справа № 22-ц- 804/2007 Головуючий в 1 інстанції Панасюк С.П.
Категорія 34,36 Доповідач у II інстанції Заріцька А.О.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2007 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого Назарчука Р.А.., суддів Заріцької А.О., Приходька К.П., при секретарі Шешко О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 12 грудня 2006 року за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про збільшення розміру аліментів у зв'язку зі зміною законодавства,-
ВСТАНОВИЛА:
В грудні 2006 року позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1. про збільшення розміру аліментів, посилаючись на те, що відповідно до рішення Фастівського міського суду від 3 листопада 2001 року на утримання двох дітей з відповідача на її користь стягнуто аліменти у розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку, але не менше ½ частини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян України. Оскільки 22 вересня 2005 року до Сімейного кодексу України внесені зміни щодо мінімального розміру аліментів і він не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (536 грв.), просила постановити рішення яким стягнути з ОСОБА_1. на утримання двох дітей аліменти у розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму на кожну дитину, що складає по 160 грв. 80 коп.
Рішення Фастівського міськрайонного суду від 12 грудня 2006 року позов ОСОБА_2. задоволено: Змінено рішення Фастівського міського суду від 3 листопада 2001 року і вирішено стягувати з ОСОБА_1. на користь ОСОБА_2. на утримання дочок ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 аліменти у розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку, але не менше, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи з 1 листопада 2006 року до повноліття дітей.
В апеляційної скарзі ОСОБА_1. просить рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 12 грудня 2006 року скасувати, посилаючись на те, що він не заперечує проти виплати аліментів на утримання дітей, але суд ухвалив рішення, не врахувавши його матеріального стану та стану його здоров'я, як передбачено законом.
Дослідивши матеріали цивільної справи та, вислухавши пояснення позивачки, колегія суддів вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наведених нижче підстав.
З матеріалів справи, зокрема, з копії виконавчого листа № 2-2610/2001, вбачається, що рішенням Фастівського міського суду Київської області від З листопада 2001 року на утримання двох дітей з відповідача на користь позивачки стягнуто аліменти у розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку, але не менше ½ частини неоподатковуваного мінімуму доходу громадян, до їх повноліття. Вказане рішення є чинним.
Закон не передбачає можливості зміни судом першої інстанції ухваленого ним раніше рішення, а обставини, на які позивачка послалася у своїй позовній заяві, не могли бути підставою для зміни рішення суду, яке є чинним і перебуває у стадії виконання.
Законом України від 22 вересня 2005 року № 2901-V було внесено зміни до ч.2 ст. 182 СК України щодо мінімального розміру аліментів на одну дитину, який тепер не може бути меншим, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Проте ці зміни не стали підставою для перегляду чинних рішень, які перебувають на виконанні.
Пленум Верховного Суду України у п. 17 постанови „Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" № 3 від 15 травня 2006 року, роз'яснив, що зміна законодавства в частині визначення мінімального розміру аліментів на одну дитину не є підставою для перегляду постановлених раніше судових рішень про їх стягнення.
Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України у своєму листі „Щодо порядку виконання рішень суду про стягнення аліментів" від 14 грудня 2006 року № 25/7-33-10803, роз'яснив державним виконавчим службам умови і порядок виконання рішень про стягнення аліментів з урахуванням змін, внесених Законом України від 22 вересня 2005 року №2901-V до ч.2 ст. 182 СК України.
Суд, наведеного до уваги не прийняв і ухвалив рішення, яке суперечить вимогам закону.
Змінюючи рішення суду від 3 листопада 2001 року суд не дослідив його у судовому засіданні, а зазначаючи про початок стягнення аліментів у розмірі не меншому, ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з 1 листопада 2006 року, суд фактично порушив права
позивачки, яка мала право на такий розмір з дня набрання чинності Законом України від 22 вересня 2005 року, яким було внесено зміни до ч.2 ст. 182 СК України.
Оскільки рішення суду не відповідає вимогам закону і порушує права сторін воно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову позивачці у позові.
Керуючись ст.ст. 209, 218, 307, 309 ЦПК України, колегія суддів,-
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити.
Рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 12 грудня 2006 року скасувати.
Ухвалити нове рішення:
ОСОБА_2 в позові до ОСОБА_1 про збільшення розміру аліментів у зв'язку зі зміною законодавства, відмовити.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців, з дня набрання законної сили.