Судове рішення #12723352

  Справа 2-А-168/10

    П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М         У К Р А Ї Н И  

  10 листопада 2010 року                                                                смт. Новомиколаївка  

  Новомиколаївський районний суд Запорізької області  

у складі   :  

  Головуючого – судді   Риженка А.Г.  

при секретарі –             Блажко О.П.    

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Новомиколаївка Новомиколаївського району Запорізької області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області про поновлення строку звернення до суду та зобов’язання здійснити нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:  

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому зазначила, що останній в порушення вимог ст. 6 Закону України  „ Про соціальний захист дітей війни” в 2007 – 2010 роках не виплачував їй передбачену законом щомісячну соціальну допомогу, внаслідок чого утворилась заборгованість по виплаті їй вищезазначеної соціальної допомоги.  В позові позивачка просить суд відновити їй пропущений з поважних причин строк для звернення до адміністративного суду та зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату їй недоплаченої щомісячної  державної  соціальної допомоги  у розмірі 30%  від мінімальної пенсії за віком за 2007 - 2010 роки.      

Представник відповідача  в судове засідання не з’явився. Відповідач надав суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за відсутності його представника. Відповідач в наданих суду запереченнях проти позову позов не визнав. В них він зазначив, що діяв він в межах повноважень, наданих йому діючим законодавством. На думку відповідача, позивачка, починаючи з 1 січня 2008 року і до теперішнього часу отримувала і отримує в повному обсязі передбачену законодавством України щомісячну державну соціальну допомогу, а відтак порушень законодавства України в сфері пенсійного забезпечення та соціального захисту громадян в діях Управління Пенсійного Фонду України в Новомиколоаївському районі Запорізької області  не має. В запереченнях проти позову відповідач також зазначає, що позивачка без поважних причин пропустила строк звернення  до суду, передбачений ст. 99 КАСУ. На думку відповідача, позивачка може звернутися до суду з позовом про виплату їй недоплаченої надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» лише за відповідний період 2010 року з урахуванням дати звернення до суду. В позові відповідач просить суд врахувати пропущення позивачкою строку звернення до суду за захистом порушених прав, передбаченого ст.99 КАСУ..      

Ретельно вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.  

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років. Як вбачається з матеріалів справи позивачка є дитиною війни в розумінні ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Цей факт відповідачем не заперечується.        

Згідно зі статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.  

Як убачається із матеріалів справи позивачка з моменту набрання чинності законом України  «Про соціальний захист дітей війни» доплату до пенсії, передбачну ст.6 вищезазначеного закону у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком  не отримувала.        

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати непрацездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону є дітьми війни. На думку суду, щомісячна надбавка до пенсії є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.

Відповідно до ст.2 КАСУ завданням адміністртивного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те,  що не передбачено законодавством. Орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За преамбулою Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» цей закон розроблений відповідно до Конституції України та основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат  застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного  закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсій та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені законом та статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п.15 Положення «Про Пенсійний фонд України» Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки  є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст.87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст..21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст.22 Бюджетного кодексу розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно правовими актами, виходячи з необхідності досягнень конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачу, передбаченої ст..6 Закону України №2195-ІV від 18 листопада 2004 року покладені на відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст.100 КАСУ адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Позивачка звернулася до суду 21 жовтня 2010 року, доказів на підтвердження факту пропущення нею до 21 квітня 2010 року строку для звернення до суду з поважних причин суду не надала.                                                              

З урахуванням вищезазначеного суд вважає за необхідне позов задовольнити частково.

  Керуючись ст.ст. 11, 71, 159 КАС України, суд  

 

П О С Т А Н О В И В:  

Позов задовольнити частково.  

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області в частині непризначення та невиплати ОСОБА_1 надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 21 квітня по 1 листопада 2010 року.              

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новомиколаївському районі Запорізької області призначити та виплатити ОСОБА_1 надбавку до пенсії, передбачену статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 21 квітня по 1 листопада 2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.    

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новомиколаївський районний суд Запорізької області протягом десяти  днів з дня отримання її копії.

  СУДДЯ                                                                            А.Г. РИЖЕНКО  

                   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація