Справа № 2-а-4641/2010 р.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 грудня 2010р. суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Лихосенко М.О. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахунку пенсії,
в с т а н о в и в :
19.10.2010р. позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними та зобов’язання перерахунку пенсії із використанням показника середньої заробітної плати працівників по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009р., який становить 1650 грн. 43 коп.
В позові вона зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському р-ні м.Запоріжжя та отримує пенсію за віком.
Втім, після призначення пенсії вона продовжувала працювати та 13.01.2010р. звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог п. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування де вказано, що, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж за 24 місяців страхового стажу після призначення /попереднього перерахунку/ пенсії, про що надала необхідні документи по стажу та заробітку.
Відповідач перерахував їй пенсію та з 01.01.10р. її розмір при стажі роботи 33 роки 3 міс. 25 днів, у тому числі за Списком №1 – 27 років 2 міс. 15 днів (станом на 31.12.2009 р.) та заробітку 3512,49 грн. за період з 01.07.1995р. по 31.12.2007 р., який розраховано із застосуванням середньої заробітної плати за 2007р. (1197,91* 2,93218 – коефіцієнт заробітку), склав 3134,99 грн., про що повідомив у своїй відповіді 7758/В-1 від 11.10.10р.
В порушення вимог ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при перерахунку їй пенсії відповідач використав показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., а не за рік, що передує року звернення - за 2009 рік , у розмірі 1650,43 грн.
За розрахунком відповідача розмір її пенсії значно нищій чим при розрахунку з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009р. в сумі 1650 грн. 43 коп.
У зв’язку з чим просить суд визнати дії відповідача по перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007рік у розмірі 1197,91 грн. – неправомірними та зобов’язати відповідача перерахувати їй пенсію згідно діючого законодавства, з застосуванням показника середньої заробітної в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009рік – 1650,43грн.
Представник відповідача своїх запереченнях вказує, що ч.4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" передбачено, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені с ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
13.01.2010 р. позивач звернулася до управління з особистою заявою з питання перерахунку пенсії по стажу. Перерахунок пенсії було проведено із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. Таким чином, вимоги позивача стосовно проведення перерахунку із заробітної плати за період страхового стажу безпідставні.
Відповідно до п.1 ч.4 ст. 45 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії – з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Таким чином, оскільки заява про проведення перерахунку була подана позивачем 13.01.2010 р. то перерахунок проводився з 01.01.2010 р.
Крім того, посилається на пропуск позивачкою строку звернення до адміністративного суду, у зв’язку з чим просить в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України. В разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Судом встановлено, що позивачу згідно з її заяви від 13.01.2010р. про перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи та заробітку і наданими документами, які підтверджують період роботи позивача після первинного призначення пенсії, відповідачем проведено перерахунок пенсії відповідно до підпунктів 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, для перерахунку взято показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до ч.2 ст.40 ЗУ „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що під час обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одне застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що 13.01.2010 р. позивач звернулася до відповідача з особистою заявою з питання перерахунку пенсії по стажу. Перерахунок пенсії було проведено із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. Таким чином, вимоги позивача стосовно проведення перерахунку із заробітної плати за період страхового стажу (відповідно до ст. 40 ЗУ-1058), суд вважає безпідставними.
Ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Відповідно до ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивач дізналася про порушення свого права 11.10.2010 р. з письмової відповіді відповідача №7758/В-1 та звернулася до суду за захистом свого порушеного права, стосовно перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, тобто за 2009 рік – 19.10.2010 р. , тобто з пропуском встановленого законом строку на звернення з даним позовом до суду без поважних причин.
Питання про поновлення строку при відкритті провадження судом не вирішувалося.
Оскільки з наданої заяви не вбачається підстав для визнання пропуску строку для звернення до суду поважними, то позовні вимоги в цій частині за період з 01.01.2009р. по 31.03.10р. підлягають залишенню без розгляду відповідно до ст. 100 КАС України.
Таким чином, позивач відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” має право на перерахунок пенсії з 01.04.2010 р. із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, тобто за 2009 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивачці підлягають застосуванню норми Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Суд вважає, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії виходячи із середньої заробітної плати за 2009рік, що передує року за перерахунком пенсії, відповідач порушив її права, визначені Конституцією України та вказаним вище законом.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.6-14, 71, 99, 100, 158-163,256 КАС України, Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2010р. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн..
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн. з 01.04.2010р., з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовні вимоги залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів.
Суддя: /підпис/
Постанова набрала законної сили 21.12.2010 р.
Оригінал постанови знаходиться в цивільній справі №2-а-4641/2010 в Ленінському районному суді м. Запоріжжя
З оригіналом згідно.
Суддя: М.О.Лихосенко
Секретар: М.О.Череп