Справа № 2-а-8108/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 грудня 2010 року Єнакіївський міський суд, Донецької області у складі
головуючого судді Гусєва В.В.
при секретарі Радько Н.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве Донецької області про зобов*язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про зобов»язання вчинити певні дії .
В обгрунтування позову у позовній заяві позивачка зазначила, що вона є дитиною війни та має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, в той час як відповідач проводив ці виплати у неналежному розмірі. За таких обставин просить захистити її порушене право та зобов»язати відповідача сплатити на її користь несплачену суму підвищення до пенсії за період з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2010 року у подальшому виплачувати їй дане підвищення у встановленому законом розмірі.
В судове засідання позивачка не з*явилася, надала суду заяву в якій просила розглядати справу у її відсутність та підтримала заявлене.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, надав суду заяву згідно якої просить розглядати справу без його участі та надав заперечення, згідно яких позов не визнав та зазначив, що положення ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Питання, пов'язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсій, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Наполягає на вiдмoвi в задоволені позову.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 віднесена до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в УПФУ у м. Єнакієве Донецької області та отримує пенсію за віком, що підтверджується паспортом та довідкою.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенciї, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Водночас ст. 7 цього закону передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про сплату несплаченої суми підвищення до пенсії за 2009 рік також підлягають задоволенню, оскільки відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( у редакції від 18 листопада 2004 року, чинній у 2009 році, дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Ст. 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених виплат, згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Єнакіївського міського суду Донецької області від 1 червня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено та стягнуто з Управління Пенсійного фонду України в місті Єнакієве 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року та з 1 січня 2010 року по 1 червня 2010 року.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки є особою похилого віку та юридично неосвіченою особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений позивачем строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.
Керуючись ст.4, 6,7, 8, 9,10, 11, 12, 15, 158-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у місті Єнакієве Донецької області про зобов*язання вчинити певні дії, як пропущений за поважною причиною.
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 1 липня 2010 року і у подальшому до змін у законодавстві, з урахуванням виплачених сум, в іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя: