Справа № 2- а-343/10 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2010 року Білогірській районний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Лущеко Л.Г.,
при секретарі Качкаєвій М.І.
з участю позивача ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Білогірську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 - кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим до ОСОБА_2 – кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим про зняття з реєстрації відповідача, як кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим ,
в с т а н о в и в:
позивач просить суд зняти з реєстрації відповідача, як кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідач на листівках, які агітують за «Партію регіонів ”, надрукував зі зворотної сторони заклик, щоб голосували за ОСОБА_2 і підписав цей заклик від імені усіх кандидатів у депутати Курської сільської ради, з чим не згоден позивач. Вважає, що цим порушуються його права як кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим, що вони знаходяться не в рівних умовах з відповідачем і це може вплинути на волевиявлення виборців.
У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі та додатково пояснив, що деякі кандидати в депутати Курської сільської ради теж не згодні з цим та від імені «Партії регіонів ” не виступали. Йому про зазначені листівки стало відомо 28 жовтня 2010 року.
У судовому засіданні відповідач позов не визнав, суду пояснив, що він був висунутий кандидатом на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим від „Партії регіонів”, дійсно на час агітації на зворотній стороні листівок „Партії регіонів” був надрукований заклик, де у прикінці зазначено «Кандидати в депутати Курської сільської ради”, таке зазначення було вказано, оскількі перед агітаційним процесом була укладена угода з кандидатами в депутати Курської сільскої ради, які балотуються від „Партії регіонів”.
Суд, заслухавши сторони, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (а.с.8) та ОСОБА_2 (а.с.13) є кандидатами на посаду Курського сільського голови Білогірського району Автономної Республіки Крим.
29 жовтня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до Курської сільської виборчої комісії Білогірського району із скаргою на порушення з боку ОСОБА_2 вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо передвиборчої агітації.
До звернення була додана листівка „Партії регіонів”, де зі зворотної сторони був зазначений текст з закликом голосувати за ОСОБА_2, де у прикінці тексту зазначено „Кандидати в депутати Курської сільської ради” (а.с.3) та надана копія гарантійного листа про отримання Державного акту на земельний пай за підписом ОСОБА_2 (а.с.12).
Постановою Курської сільської виборчої комісії Білогірського району № 48 від 29 жовтня 2010 року, скарга кандидата на посаду Курського сільського голови ОСОБА_1 була залишена без задоволення (а.с. 20).
Згідно із ч. 1 ст. 89 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути: 1) письмові документи і матеріали (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги; 2) письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, отримані на вимогу суб'єкта розгляду скарги, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії; 3) речові докази; 4) висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, суб'єкта звернення зі скаргою або суб'єкта оскарження.
Згідно з ч. 7 ст. 89 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємозв'язок доказів у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають заздалегідь встановленої сили, за винятком обставин, фактів, встановлених судовим рішенням, що набрало законної сили.
Суд вважає, що документи, які були представлені ОСОБА_1 не можна визнати доказами в розумінні ст. 89 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оскільки не містять безперечних доказів того, що ОСОБА_2 здійснював агітацію з порушенням норм чинного законодавства.
Згідно ч. 1 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати, від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові та особисті якості кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів у депутати.
Частиною 2 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» встановлено, що місцева організація партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів.
Відповідно до частин 7, 8 статті 50 зазначеного Закону політична реклама - це одна з форм передвиборної агітації, розміщена за допомогою рекламних засобів, яка спонукає виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу.
До політичної реклами належить використання символіки або логотипів політичної партії, місцевої організації партії, яка є суб'єктом виборчого процесу, а так само повідомлення про підтримку місцевої організації партії, кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах місцевих організацій партії чи певних осіб як кандидатів.
Розповсюдження спірних листівок „Партії регіонів” із зазначенням у прикінці, а саме: „Кандидати в депутати Курської сільської ради” не містять інформації про прізвища окремих депутатів, навпаки, із загального погляду вбачається, що зі зворотної сторони є висловлення групи кандидатів, які балотуються від „Партії регіонів”, що не спростувалось під час судового розгляду. Також, позивач посилається на те, що листівки були надані йому 28.10.2010 року, та це не суперечить вимогам Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Що до гарантійних листів, позивач ані у позові, ані у судовому засіданні не зазначив, чим саме ОСОБА_2 порушив норму законодавства та права позивача.
Таким чином, позивачем не доведено, що агітація проводилась ОСОБА_2 з порушенням вимог ст.ст. 47, 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Суд також приймає до уваги, що позивач не вимагає скасувати постанову Курської сільської виборчої комісії Білогірського району № 48 від 29 жовтня 2010 року по його скарзі, як кандидата на посаду Курського сільського голови, а просить зняти з реєстрації відповідача, як кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим.
Також не підлягають задоволенню вимоги позивача про зняття з реєстрації кандидата на посаду голови Курської сільської ради ОСОБА_2, оскільки як реєстрація кандидатів, так і їх зняття з реєстрації відносяться до компетенції виборчих комісій, а не суду.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб’єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 158 ч.1, 159, 172-175, 177 ч.5 КАС України, ст.ст.47, 49, 50, 85, 86, 88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», суд
ПОСТАНОВИВ:
позов залишити без задоволення.
У задоволенні позову ОСОБА_1 - кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим до ОСОБА_2 – кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим про зняття з реєстрації відповідача, як кандидата на посаду голови Курської сільської ради Білогірського району АР Крим, - відмовити.
На постанову може бути подана апеляція до Севастопольського апеляційного адміністративного суду Автономної Республіки Крим через Білогірський районий суд АР Крим не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Головуючий
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-343/10
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Лущеко Людмила Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.09.2015
- Дата етапу: 17.09.2015
- Номер: 2-а-343/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-343/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Лущеко Людмила Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.09.2015
- Дата етапу: 29.09.2015
- Номер:
- Опис: перерахунок пенсії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-343/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Лущеко Людмила Григорівна
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.10.2010
- Дата етапу: 01.11.2010