Справа № 2-917/2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2010 року Білогірській районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Лущеко Л.Г.
при секретарі - Качкаєвій Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вишенської сільської ради Білогірського району Автономної Республіки Крим, третя особа: Білогірська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
позивач просить суд визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею – 65,5 кв.м, житловою площею - 31,4 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько – ОСОБА_2.
ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла її мама – ОСОБА_3.
Родинні стосунки з батьками підтверджуються: свідоцтвом про її народження, де в графі «відомості про батька» вказано «ОСОБА_2», в графі «відомості про матір» вказано «ОСОБА_3»; свідоцтвом про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, де після реєстрації шлюбу їй привласнено прізвище «ОСОБА_7»; свідоцтвом про розірвання шлюбу з ОСОБА_5, де після розірвання шлюбу їй привласнено прізвище «ОСОБА_7»; свідоцтвом про реєстрацію шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_7, де після реєстрації шлюбу їй привласнено прізвище «ОСОБА_7».
ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла її бабуся – ОСОБА_8. ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_9.
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно - житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, що належав ОСОБА_2 на підставі акту від 20.08.1966 року про передачу на виплату житлового будинку, де є відмітка про те, що за будинок виплачено в грудні 1976 року ОСОБА_2 в сумі 1969-50 крб.
Загальна площа житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, складає – 65,5 кв.м, житлова площа - 31,4 кв.м.
Дійсна вартість житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 складає 100740,10 грн.
Згідно записів погосподарської книги № 2 (стор. 113, особовий рахунок № 145), домоволодіння з господарсько-побутовими спорудами за адресою: АДРЕСА_1, зареєстровано за ОСОБА_2 на момент його смерті.
Вона прийняла спадок після смерті ОСОБА_2 шляхом реєстрації і мешкання з ним на момент його смерті за адресою: АДРЕСА_1, а також шляхом подачі в Білогірську держнотконтору АР Крим заяви про прийняття спадку після померлого ОСОБА_2.
Окрім неї інших спадкоємців на майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 немає.
Вона не може оформити свідоцтво про право на спадок за законом на спадкове нерухоме майно у зв'язку з тим, що за життя ОСОБА_10 не зареєстрував право власності на нерухоме майно в СМ БРТІ і відсутності правовстановлюючого документа на нерухоме майно, отже, тим самим вона не має можливості реалізувати своє право власності на майно за законом після померлого ОСОБА_2.
Для захисту права на спадкове нерухоме майно, оскільки іншим способом реалізація права на спадкове нерухоме майна неможлива, виходячи з вищевикладеного, вимушена звернутися до суду.
У судове засідання позивач не з’явилась, представила заяву, в якій просить суд слухати справу у її відсутність, на позові наполягає (а.с. 52).
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, передав телефонограму, у якій просить суд слухати справу у його відсутність, проти позову не заперечує (а.с. 54).
Третя особа – нотаріус Білогірської державної нотаріальної контори АР Крим у судове засідання не з’явилась, представила заяву, в якій просить суд слухати справу у її відсутність, проти позову не заперечує (а.с. 50)
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність нез’явившихся осіб за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і підлягаючими задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 року померла її мама – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла її бабуся – ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4 року помер ОСОБА_9, що підтверджується копіями свідоцтв про смерть (а.с. 10, 11, 15, 16).
Родинні відносини з батьками підтверджуються свідоцтвом про народження позивача, де в графі «відомості про батька» вказано «ОСОБА_2», в графі «відомості про матір» вказано «ОСОБА_3» (а.с. 9). Згідно копії свідоцтва про реєстрацію шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_5, їй привласнено прізвище «ОСОБА_7» (а.с. 12). Як убачається з копії свідоцтва про розірвання шлюбу з ОСОБА_5, після розірвання шлюбу позивачу привласнено прізвище «ОСОБА_7» (а.с. 13). ОСОБА_7 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6, де після реєстрації шлюбу позивачу привласнено прізвище «ОСОБА_7», що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с. 14).
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно - житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1, якій належав ОСОБА_2 на підставі акту від 20.08.1966 року про передачу на виплату житлового будинку, де є відмітка про те, що за будинок виплачено в грудні 1976 року ОСОБА_2 в сумі 1969-50 рублів, що підтверджується копією акту (а.с. 17).
Згідно записів погосподарської книги № 2 (стор. 113, особовий рахунок № 145), домоволодіння з господарсько-побутовими спорудами за адресою: АДРЕСА_1, зареєстровано за ОСОБА_2, що підтверджується довідкою Вишенської сільської ради Білогірського району АР Крим № 383 від 03.09.2010 року (а.с. 24).
Загальна площа житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, складає – 65,5 кв.м, житлова площа - 31,4 кв.м, що підтверджується копією технічного паспорту на нерухоме майно (а.с. 18-22).
Дійсна вартість житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, складає 100740,10 грн, що підтверджується листом СМ БРТІ № 17534 від 30.07.2010 року (а.с.23).
ОСОБА_1 прийняла спадок після смерті ОСОБА_2 шляхом реєстрації і мешкання з ним на момент його смерті за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою Вишенської сільської ради Білогірського району АР Крим № 375 від 30.08.2010 року, копією будинкової книги на домоволодіння (а.с. 25, 26-43).
Окрім позивача інших спадкоємців на майно немає.
Оформити свідоцтво про право на спадок на спадкове нерухоме майно за законом ОСОБА_1 не може, оскільки за життя ОСОБА_2 не зареєстрував право власності на нерухоме майно, тому нотаріус Білогірської державної нотаріальної контори АР Крим не має можливості видати їй свідоцтво про право на спадкове нерухоме майно за законом, що підтверджується листом № 1233/01-14 від 30.08.2010 року Білогірської державної нотаріальної контори АР Крим, отже, тим сам вона не має можливості реалізувати своє право спадкоємства за законом після померлого ОСОБА_2 (а.с. 44).
Та обставина, що право власності не було зареєстровано у встановленому законом порядку, не може бути підставою для відмови в позові, оскільки відповідно до ст.3 ч.5 ЗУ „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, право власності на інші речові права на нерухоме майно, набуті згідно з діючими нормативно-правовими актами до набрання чинності цим законом, визнаються державою.
Відповідно до ст.328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як зазначено у ст. 392 ч.1 ЦК України, власник майна має право пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право заперечується або не визнається іншою особою.
Оскільки право власності позивача на зазначений будинок не може бути легалізоване у безспірному порядку, у зв’язку з втратою чинності раніше встановленого порядку і введенням обов’язкової державної реєстрації договорів щодо нерухомості та нерухомого майна, слід виходити з того, що право власності позивача по суті не визнається, тому може бути встановлено лише у судовому порядку.
Приймаючи до уваги те, що згідно з роз”ясненнями Пленуму Верховного Суду України у п.4 Постанови від 24 червня 1983 року № 4 „Про практику розгляду судами України справ про спадкування”, якщо позивач, у передбачений ст.549 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини, вступив в управління або володіння спадковим майном або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права власності на зазначене майно.
У Білогірській державній нотаріальній конторі була заведена спадкова справа за № 19/1989 після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року (а.с. 60-65). Зі спадкової справи убачається, що спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 був ОСОБА_9, який теж помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року (а.с. 16, 60-65).
Таким чином, вимоги позивача не суперечать вимогам ст.ст. 316-319, 376 ч.3, 392 ЦК України, не зачіпають прав і законних інтересів сторін, держави, інших осіб.
Керуючись ст. 25 ЗК України, ст.ст. 316-319, 322 ч.3, 376 ч.3, 392, 1216-1222, 1261 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 169, 212, 213, 215, 294 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею – 65,5 кв.м, житловою площею - 31,4 кв.м, розташований за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2.
На рішення може бути подана апеляція протягом десяти днів з дня отримання копії рішення в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Білогірський районний суд АР Крим.
Головуючий