Справа № 2а-3432/10/0308
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 листопада 2010 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого – судді - Івасюти Л.В.
при секретарі - Зінчук А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок пенсії , -
в с т а н о в и в:
22 вересня 2010 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку про зобов’язання провести перерахунок пенсії.
Свій позов мотивує тим, що з 2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Луцьку як одержувач пенсії за віком та продовжує працювати будучи на пенсії. 22 липня 2010 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку із заявою про проведення перерахунку пенсії по заробітній платі і страхового стажу, однак відповідачем йому було відмовлено в перерахунку пенсії з більшого стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік (1197,91грн) з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, як на його думку, цього вимагає частина 4 статті 42 Закону України „Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також підпункт третій пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", якими передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього ж Закону, із урахуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
В зв’язку з наведеним, просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку неправомірними та просить зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії та покласти судові витрати на відповідача.
Позивач в судове засідання не з’явився, подав до суду заяву про уточнення до адміністративного позову, в якому уточнив, що він з 2008 року отримує пенсію по віку. 22.07.10 року він звернувся до Пенсійного фонду України в м. Луцьку, із заявою про проведення перерахунку пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік. Проте отримав відмову. Посилається на те, що відповідно до ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції від 27.04.2007.року у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону. Відповідно до пп. З п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року, № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» У разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Для призначення пенсії, відповідно до законодавства, слід виходити із показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу, за 2009 рік у сумі 1650 грн.43 коп.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку в судове засідання не з’явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та заперечення на позовну заяву позивача.
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звертався до управління Пенсійного фонду України у місті Луцьку, де знаходиться на обліку як одержувач пенсії за віком заявою 05 серпня 2010 року з вимогою провести перерахунок і виплатити пенсію в розмірі відповідно до вимог частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік, що становить 1197,91 грн.
Відповідачем було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що при перерахунку пенсії відповідач керується Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року , за яким зміни, що були внесені до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Також управління Пенсійного фонду України міста Луцька зазначило, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати для перерахунку пенсії застосовується середня заробітна плата по країні, яка діяла на момент прийняття рішення Конституційного Суду України, тобто середня заробітна плата за 2007 рік - 1197,91. грн. Вважає, що перерахунок пенсії позивачу було проведено згідно поданої заяви відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197,91грн.), з більшого стажу. Згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами , внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » ) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу , набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 Закону. Таким чином, на думку відповідача, позивачу призначена, перераховується та виплачується пенсія відповідно до чинного законодавства і її вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.
Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсій за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Законом України від 28.12.2007 року № 107 «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесено зміни в ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Однак, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. зміни, що були внесені до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище проведення перерахунку пенсій визнані неконституційними. Цим самим Конституційний Суд України визнав неконституційним, впроваджений іншим законом обмеження права позивача щодо перерахунку пенсії і ствердив положення ст.22 Конституції України про недопустимість звуження їх змісту і обсягу.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебував на обліку у управлінні Пенсійного фонду України у місті Луцьку як одержувач пенсії за віком та продовжував працювати.
У зв’язку з наведеним, перерахунок пенсій позивачу повинен бути проведений згідно вимог ч.4 ст.42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» тобто із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік, що становить 1650,43 грн. Застосування даного показника ґрунтується на вимогах закону і впливає на розмір призначеної пенсії.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 60, 212-215 ЦПК України, ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , ст.ст.8, 19, 22, 46 Конституції України, суд –
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні , з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій за 2009 рік (1650,43 грн.) на підставі ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 22.07.2010 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В.Івасюта