ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 2а-284/10
22 грудня 2010 р.
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
В складі головуючого судді Воронюк В.А.
При секретарі Полонській Н.М.
за участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Козятині адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області про визнання дій посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі, Вінницької області незаконними, та зобов'язання зробити донарахування та виплату основної та додаткової пенсій , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд із позовом, в якому просив визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області відносно недоплати пенсії по інвалідності відповідно до ч.4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоїх катастрофи « незаконними, зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008 року. відповідно до ст.54 та ст... 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , в редакції, яка існувала до 01.01.2008 року. та з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 зазначеного Закону
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2. посилався на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи по захворюванню, пов'язаному із роботами по ліквідації наслідків аварії, у зв'язку із чим йому була призначена пенсія. Згідно зі ст.54 ч. 4 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначений розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Проте відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік «та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « йому призначена пенсія у меншому розмірі. Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року положення п.28 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України, в тому числі щодо внесення змін в ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо розміру виплати пенсії в меншому розмірі, визнані неконституційними .Він у червні 2010 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області з проханням перерахувати його пенсію відповідно до діючого законодавства, однак у задоволенні його вимог було відмовлено. Тому він змушений за захистом свого права звернутися до суду.
Позовні вимоги позивача в частині визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області відносно недоплати пенсії по інвалідності відповідно до ч.4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильськоїх катастрофи « незаконними, та зобов'язання відповідача здійснити донарахування та виплату йому пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 22.05.2008 року по 24.06.2010 року відповідно до ст.54 та ст... 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 зазначеного Закону ухвалою Козятинського міськрайонного суду від 09 грудня 2010 року залишено без розгляду.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали, просили суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області відносно недоплати пенсії по інвалідності незаконними, зобов'язати відповідача донарахувати та виплатити позивачу пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 та ст.. 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , в редакції, яка існувала до 01.01.2008 року та з урахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 зазначеного Закону
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоч належним чином був повідомлений про час розгляду справи. У своєму запереченні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнав. У своїх поясненнях посилався на те, що відповідно до частини 1 ст. 58 Конституції України закони, та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тому на його думку скасування Конституційним Судом положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», автоматично не відновлює редакцію нормативно-правових актів, що діяла до внесення в них змін, внаслідок чого після скасування Конституційним Судом України змін, внесених в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови Кабінету Міністрів України № 530, та № 654 єдині нормативно-правові акти, які регулюють питання обчислення пенсій даної категорії громадян. Враховуючи, що зазначені Постанови є підзаконним нормативно-правовими актами, що видані на підставі Закону України «Про статус громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», для конкретизації його законодавчих розпоряджень, не визнані в установленому законом порядку такими, що не відповідають Конституції України і не скасовані, а також єдині нормативно-правові акти, які регулюють це питання, вони, в силу вимог ч. 1 ст. 117 Конституції України є обов'язковими до виконання, пенсія позивачу призначена на підставі цих нормативних актів, тому підстав для її перерахунку не має.
Заслухавши поясненняпозивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням А №НОМЕР_1 від 21.06.1993 року. ( а.с. 9)
Відповідно до довідки Вінницької обласної МСЕК серії 2-18 АВ№ 070763 позивачу при повторному огляді встановлена друга група інвалідності, безстроково, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ( а.с.7).
Позивачу призначена пенсія внаслідок встановлення 2 групи інвалідності по захворюванню, пов'язаному з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірах відповідно до Постанови КМУ № 654 від 16.07.2008 року.
Позивач звертався із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області про перерахунок та призначення йому пенсії у розмірі, встановленому ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року.
24.06.2010 року відповідач направив позивачу лист вихідний № М-20 в якому відмовив у перерахунку та виплаті пенсії, оскільки розмір пенсії позивачу відповідає чинному законодавству. ( а.с.10)
Зазначене свідчить, що між сторонами виник спір про розмір і виплату основної та щомісячної додаткової пенсії учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22 травня 2008 року, тобто з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про неконституційність деяких положень закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статтями 50, 54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 року особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (ч.3 ст.54 Закону).
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. щодо внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до статей 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Сул України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.
Відповідно до статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу пенсії після винесення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Учасникам процесу роз'яснені вимоги статей 69-75 КАСУ та наслідки їх невиконання.
Таким чином суд вважає необхідним визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Козятині, Вінницької області здійснити донарахування та виплатити позивачу основну пенсію, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.. 54 та ст..50 Закону України «про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « , та з урахуванням зміни розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « починаючи з 24 травня 2010 року, тобто з дня звернення з заявою до відповідача про перерахунок пенсії та по 31 грудня 2010 року та здійснювати нарахування та виплату зазначеної пенсії в такому розмірі в подальшому до зміни порядку призначення пенсії даній категорії громадян на законодавчому рівні.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст.50, 54, 67,71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про прожитковий мінімум», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. . ст. 55 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст.18, 69-72, 159, 160,161, 163, 167 КАС України, суд
II ОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Козятині Вінницької області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 незаконними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області здійснити донарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з 24 травня 2010 року по 31 грудня 2010 року відповідно до ст.ст. 54, 50 «Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та з урахуванням зміни розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « та здійснювати нарахування та виплату зазначеної пенсії в такому розмірі в подальшому до зміни порядку призначення пенсій даній категорії громадян на законодавчому рівні.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд протягом десяти днів після проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ч.3 ст. 160 цього Кодексу – в той же строк з дня отримання копії постанови.
Суддя :