копія
Справа № 2-4189/10
Рішення
Іменем України
02 грудня 2010 року м. Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого судді Мороз К.В.
при секретарі Горбік Т.А., Самсоненко С.С.
за участю позивача ОСОБА_2, представників відповідача Ступницька О.В., Лєсков В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщення суду в місті Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Українського державного геологорозвідувального інституту про стягнення доплат за вислугу років працівникам державних і комунальних підприємств, -
Встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом про стягнення з ЧВ УкрДГРІ на користь позивача доплату в розмірі 30 відсотків за період з 2005 по 2010 роки в сумі 18968 грн. 97 коп.; доплату в розмірі 50 відсотків за період з 01.10.2009 року по 31.10.2010 року в сумі 4919 грн. 27 коп., мотивуючи вимоги тим, що працює старшим бібліотекарем в ЧВ УкрДГРІ з 25.09.2006 року, загальний стаж роботи бібліотекарем понад двадцять дев'ять років. Відповідно до ст. 30 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек" № 84 від 22 січня 2005 року позивач має право на отримання доплати за вислугу років. В 2006 році позивач в усній формі звернулась з проханням проводити доплату, проте було відмовлено з посиланням на пункт 3.20 колективного договору. Також згідно Постанови Міністрів України "Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек" № 1073 від 30 вересня 2009 року позивач має право на надбавку за особливі умови роботи, проте її звернення до відповідача не призвели до бажаного результату.
В судовому засіданні позивач позов підтримала, просила задовольнити, зазначила, що наявна бібліотека, вона виконує всі функції бібліотекаря, бібліотека відповідає нормам, проводилась атестація.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили в задоволені позову відмовити, подали заперечення ( а с. 37—39), зазначили, що в структурному підрозділі ЧВ УкрДГРІ відсутня бібліотека, позивач приймалась на роботу у відділ науково-технічної інформації. Статуту або положення бібліотеки немає.
Вислухавши осіб, які брали участь в судовому засіданні дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивач була прийнята на посаду бібліотекаря в Чернігівське відділення Українського державного геологорозвідувального інституту , що підтверджується копією трудової книжки ( а. с. 17), копією контракту № 30/2004 від 14 квітня 2004 р. ( а. с. 137-139), наказом № 25-к від 26.01.2006 року ( а. с. 140) позивач призначена на посаду в.о. старшого бібліотекаря. Згідно атестаційних листів та наказів ( а. с. 141-146) позивач відповідає займаній посаді.
Відповідно до структури Українського державного геологорозвідувального інституту ( а. с. 69-73, 74-78) наявне Чернігівське відділення, яке має науково-допоміжні підрозділи, в тому числі і Відділ науково-технічної інформації.
Згідно ст. 3 Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" ( надалі Закон), дія цього Закону поширюється на мережу діючих бібліотек усіх форм власності та підпорядкування і організацію бібліотечної справи.
Статтею 5 Закону визначено, що бібліотечна система України функціонує на основі скооперованого комплектування фондів та обробки документів, довідково-пошукового апарату, взаємовикористання бібліотечних ресурсів, а також організації науково-дослідної, науково-бібліографічної та науково-методичної роботи.
Статтею 11 Закону, визначено, що бібліотеки України є складовою частиною інформаційної системи держави.
З метою забезпечення раціонального використання бібліотечних ресурсів як складової частини інформаційних ресурсів держави бібліотеки взаємодіють з підприємствами, установами та організаціями, які мають бази даних та діяльність яких пов'язана із створенням, збиранням, обробкою, накопиченням та збереженням інформації.
Взаємодія бібліотек з підприємствами, установами та організаціями може здійснюватися в рамках державних і регіональних програм у межах своєї компетенції та програм розвитку бібліотечної справи, а також на основі укладених угод.
Бібліотеки можуть створюватися на основі усіх форм власності, передбачених законами України. Засновниками бібліотек можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, самоврядні організації, фізичні та юридичні особи, у тому числі іноземні, в порядку, передбаченому законом.
Бібліотека може не мати статусу юридичної особи та перебувати у складі підприємства, установи або організації.
Бібліотека діє на основі статуту (положення), що затверджується її засновником (засновниками). У статуті (положенні) бібліотеки визначаються її статус, форма власності, джерела фінансування, вид і профіль діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону, державна реєстрація бібліотек незалежно від форми власності проводиться за їх місцезнаходженням відповідно до закону.
Статтею 30 Закону, визначені соціальні гарантії працівників бібліотек.
На працівників бібліотек, незалежно від форм власності та статусу бібліотеки, поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю, соціальне страхування, пенсійне забезпечення.
Працівникам бібліотек, які працюють у сільській місцевості та селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали у бібліотеках у цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.
Працівникам бібліотек можуть встановлюватися надбавки та доплати в межах затвердженого фонду оплати праці працівників бібліотек.
Підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть в колективних договорах встановлювати працівникам бібліотек додаткові пільги.
Працівники бібліотек мають право на допомогу на оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі посадового окладу, а також матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та доплату за вислугу років у розмірах та порядку, що
встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек" № 84 від 22 січня 2005 року визначено, що доплата за вислугу років виплачується щомісяця працівникам державних і комунальних бібліотек, які провадять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність, згідно з додатком, крім тих, що мають право на виплату надбавки (доплати) за стаж роботи (вислугу років) на інших підставах.
Доплата за вислугу років обчислюється з посадового окладу без урахування інших надбавок і доплат.
Доплата виплачується працівникам бібліотек з дня прийняття на роботу у разі наявності стажу, який дає право на її одержання.
Нарахування та виплата доплати проводиться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах коштів, передбачених на оплату праці за основним місцем роботи. Особам, які працюють за сумісництвом, зазначена доплата не виплачується.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек" № 1073 від 30 вересня 2009 року встановлюється надбавка працівникам державних і комунальних бібліотек, які провадять культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність та займають посади, включені до переліку посад згідно з додатком до Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 січня 2005 р. N 84, надбавку за особливі умови роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу.
Оскільки позивач була прийнята на роботу у відділ науково-технічної інформації Чернігівського відділення Українського державного геологорозвідувального інституту, в структурі зазначеної установи відсутній підрозділ бібліотека, сам відділ у відповідності до вимог Закону не пройшов державної реєстрації, як бібліотека і ні є складовою частиною інформаційної системи України, Постановами Кабінету Міністрів України № 84 від 22 січня 2005 року та № 1073 від 30 вересня 2009 року визначено, що надбавка повинна виплачуватися працівникам державних і комунальних бібліотек, тому суд приходить до висновку, що позивач не працюючи у державній чи комунальній бібліотеці не набула права на виплату надбавок визначених зазначеними Постановами Кабінету Міністрів України, тому в задоволені позовних вимог слід відмовити.
Крім того відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України позивачем не надані докази в обґрунтування позовних вимог в частині визначення суми доплат і те, що позивач проводить культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну, методичну діяльність.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 213 – 215, 218, ЦПК України, Законом України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" N 32/95-ВР від 27 січня 1995 року ( зі змінами та доповненнями), Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек" № 84 від 22 січня 2005 року, Постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек" № 1073 від 30 вересня 2009 року, суд, -
Вирішив:
В задоволені позову ОСОБА_2 до Українського державного геологорозвідувального інституту про стягнення доплат за вислугу років працівникам державних і комунальних підприємств – відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Новозаводський районний суд міста Чернігова шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя Новозаводського
районного суду міста Чернігова К.В. Мороз