Судове рішення #12691761

копія  

Справа № 2-а-3389/10  

Постанова  

Іменем України  

16 грудня 2010 року             м. Чернігів  

Новозаводський районний суд міста Чернігова  

в складі: головуючої - судді     Мороз К.В.  

при  секретарі         Горбік Т.В.  

за участю позивача ОСОБА_2  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,  

В с т а н о в и в :    

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009-2010 роки, протиправними, зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії за 2009 – 2010 роки по нормі Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2009 рік в розмірі 1573,99 грн.  

Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що він,  як працюючий пенсіонер перебуває на обліку в Управління Пенсійного Фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова та отримує пенсію за віком, призначену у відповідності із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». 13.01.2010 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із збільшенням страхового стажу та заробітку. При здійсненні перерахунку пенсії відповідач врахував показник середньої заробітної плати працівників на застраховану особу по Україні за 2007 рік, що є порушенням вимог ч.1 ст. 40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки не взято показник середньої зарплати за календарний рік, що передує року перерахунку, тобто за 2009 рік. Зазначає, що внаслідок неправомірного застосування відповідачем діючого законодавства у сфері пенсійних відносин, розмір його пенсії незаконно знижено, що є суттєвим обмеженням його прав.    

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному об’ємі.  

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про що свідчить розписка в матеріалах справи (а.с.14). Згідно ст. 128 ч.4 КАС України суд ухвалив справу розглянути у відсутності представника відповідача.  

Вислухавши осіб, які брали участь в судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку що позов підлягає задоволенню частково.  

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в 13 січня 2010 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, проте розпорядженням від 09 вересня 2010 року розрахунок середнього заробітку розраховувався за повний 2007 рік, з чим позивач не погоджується.  

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.  

  Заперечуючи проти позову відповідач посилається на те, що до ч.4 ст. 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»  були внесені зміни Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», яким встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу  в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Відповідач зазначає, що оскільки вказана редакція норми закону була визнана неконституційною за рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, то фактично правова норма, що визначає право на проведення такого перерахунку та порядок його проведення – відсутня, тому в роботі використовується  лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року.  

Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції  України і повинні відповідати їй.  

Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.  

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Згідно ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються:  

1) права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав  і свобод; основні обов'язки громадянина;  

6) основи   соціального  захисту,  форми  і  види  пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства,  материнства,  батьківства;  виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки;  

Згідно ч.4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону N 107-VI від  28.12.2007, визначено, що у разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала   працювати,   провадиться   перерахунок   пенсії   з урахуванням не менше ніж  24  місяців  страхового  стажу  після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії  здійснюється  із  заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної  плати  за  періоди страхового  стажу,  зазначені  в  частині  першій  статті 40 цього Закону,  із застосуванням  показника  середньої  заробітної  плати працівників  в  середньому  на одну застраховану особу в цілому по Україні,  з якої сплачено страхові внески  та  яка  відповідно  до цього  Закону  враховується для обчислення пенсії,  за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який  враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню  згідно  із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.  

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж  24  місяці  страхового  стажу, перерахунок  пенсії  провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням  страхового стажу  після  призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої  призначено  (попередньо  перераховано) пенсію.  

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно  до  частини  першої статті  28  цього  Закону,  то  за  заявою  пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії,  незалежно від того,  скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої  призначено  (попередньо  перераховано) пенсію.  

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше  дня, наступного за днем, по який обчислено  страховий  стаж  при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.  

Згідно з Рішенням Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 зміну частини четвертої статті 42 в редакції Закону N 107-VI від  28.12.2007 визнано неконституційною.  

Редакція частини 4 ст. 42 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" до змін внесених згідно із Законом України № 489-V від 19.12.2006 року та Закону України N 107-VI від  28.12.2007 мала наступний зміст:  

У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

Згідно ч.1 ст. 40 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в редакції Закону N 107-VI ( 107-17 ) від  28.12.2007, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які  60  календарних  місяців страхового стажу  підряд  до 1 липня  2000  року,  незалежно  від  перерв,  та  за  весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.  

У разі якщо страховий  стаж становить  менший  період,  ніж передбачено  абзацом  першим цієї частини,  враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.  

За  вибором  особи,  яка звернулася за пенсією, з періоду, за який  враховується  заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається  період  до  60  календарних місяців страхового стажу підряд  за  умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків  тривалості  страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх  випадках,  крім  випадку, передбаченого абзацом другим  частини  першої  цієї статті, період, за який враховується заробітна плата, після виключення 10  відсотків  тривалості страхового  стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.  

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до  частини другої  статті  27  цього  Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством,  що діяло раніше,  а для обчислення частини пенсії за період  страхового  стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.  

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року   враховується для обчислення пенсії на  підставі документів про нараховану  заробітну  плату  (дохід),  виданих  у порядку, встановленому законодавством, а  за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.  

Згідно Рішення Конституційного Суду N 10-рп/2008 від 22.05.2008 року абзац третій частини першої статті 40 в редакції Закону N 107-VI - зміну визнано неконституційною.  

Абзац третій частини першої статті 40 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" до змін внесених згідно із Законом України N 107-VI від  28.12.2007 мав наступний зміст: "За  вибором  особи,  яка звернулася за пенсією, з періоду, за який  враховується  заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається  період  до  60  календарних місяців страхового стажу підряд  за  умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків  тривалості  страхового  стажу."  

Враховуючи, що Конституція України має найвищу юридичну силу, відповідно до ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального  захисту,  форми  і  види  пенсійного забезпечення, порядок перерахунку пенсії передбачений частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії, перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.  

Тому при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, відповідно до заяви від 13.01.2010 року, відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і визначити заробітну плату (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року на підставі документів про нараховану  заробітну  плату  (дохід),  виданих  у порядку,  встановленому  законодавством,  а  за  період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними,  що  містяться  в системі персоніфікованого обліку, а не у відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року, оскільки зазначений лист суперечить частині 4 ст. 42 та  частині 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якими визначається порядок перерахунку пенсії. Також з цієї підстави судом не приймаються, як обґрунтування позивача позовних вимог в частині застосування п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України  від 28 травня 2008 р. N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".  

Посилання відповідача, про неможливість розрахунку заробітної плати (доходу) відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" є невірним, оскільки показник середньої заробітної плати за рік, що передує зверненню за перерахунком пенсії застосовується при призначенні пенсії, а тому може застосовуватися і при  перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, оскільки іншого порядку не передбачено.  

  Оскільки в судовому засіданні знайшло своє підтвердження порушення прав позивача на здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", порушене право підлягає задоволенню шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і визначити заробітну плату (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року на підставі документів про нараховану  заробітну  плату  (дохід),  виданих  у порядку,  встановленому  законодавством,  а  за  період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними,  що  містяться  в системі персоніфікованого обліку і здійснити виплату відповідно до поданої заяви від 13 січня 2010 року.  

Керуючись ст.ст. 8-11, 70, 71, 158-163 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22, 48, 55, 64, 92, 147 Конституції України, Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", Рішенням Конституційного суду України N 10-рп/2008 від 22.05.2008, суд -  

Постановив:  

    П   озов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії   – задовольнити частково.  

  Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати по Україні за 2009 рік.      

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Новозаводському районі міста Чернігова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія або відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" і визначити заробітну плату (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року на підставі документів про нараховану  заробітну  плату  (дохід),  виданих  у порядку,  встановленому  законодавством,  а  за  період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними,  що  містяться  в системі персоніфікованого обліку, відповідно до поданої заяви від 13 січня 2010 року.  

  Постанова може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова. Копія  апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.  

Апеляційна  скарга  на  постанову  суду  першої  інстанції подається протягом  десяти  днів  з  дня  її проголошення.  У разі застосування судом частини третьої статті  160  цього  Кодексу,  а також  прийняття  постанови  у  письмовому  провадженні апеляційна скарга подається  протягом  десяти  днів  з  дня  отримання  копії постанови.  

 

Суддя Новозаводського  

районного суду міста Чернігова К.В. Мороз  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація