Судове рішення #12690873

   

    Справа № 2-а-1500/10                                                    

 

   

  ПОСТАНОВА  

  Іменем України  

  21 грудня 2010 року                   м. Путивль  

 

Суддя Путивльського районного суду Сумської області Толстой О.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного Фонду України в Путивльському районі Сумської області (далі – УПФУ) про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити дії,  

  ВСТАНОВИВ:  

  Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі (далі - УПФУ), який обґрунтовувала тим, що в зв’язку з набуттям додаткового страхового стажу вона звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який проведений відповідачем виходячи із показника середньої заробітної плати за 2007 рік (1197,91 грн.).  Вважала такий перерахунок пенсії таким, що проведений всупереч цьому Закону, оскільки УПФУ не був застосований показник середньої заробітної плати за 2009 рік, тобто календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.  

Виходячи з цього просила визнати такі дії відповідача незаконними і зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01.10.2010 р. виходячи із показника середньої заробітної плати за 2009 рік (1650,43 грн.). Також встановити обов’язок надалі сплачувати пенсію у новому розмірі.  

В своїх письмових запереченнях на позов УПФУ позов не визнало, мотивуючи це тим, що     Законом України     Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України     було внесено зміни до статей 40 і 42 Закону України     Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування     , чим врегульовано питання застосування показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу загалом в Україні, з якої сплачено страхові внески, та порядок проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітку, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року ці зміни визнані неконституційними, однак рішення про відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось, тому пенсія позивачу визначалась на підставі пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 ”Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”.  

Позаяк предметом позову є перерахунок та виплата  пенсії, в силу п. 2 ч. 1 ст.183-2 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.        

Вивчення матеріалів справи та оцінка повідомлених сторонами обставин, є підставою для висновку про часткове задоволення  позову з таких підстав.  

Судом встановлено, що позивачка отримує пенсію за віком, нарахування та виплату якої здійснює відповідач.  

Після виходу на пенсію вона продовжує працювати та після проведення попереднього перерахунку пенсії (02.09.2008 р.) набула додаткового страхового стажу понад 24 місяці.  

15.10.2010 р. остання звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який проведений відповідачем починаючи з 01.10.2010 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік.  

Між тим, згідно з вимогами ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та їх посадові  особи  зобов'язані  діяти  лише  на  підставі,  в межах повноважень  та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.  

За змістом ч. 4 ст. 42 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в редакції від 22.05.2008 р. (далі - Закон N 1058-IV), у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.  Перерахунок  пенсії  здійснюється  із заробітної плати (доходу), з  якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1  ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абз. 3 ч. 1  ст. 40 цього Закону.    

Посилання  УПФУ на  відсутність  рішення  про  відновлення  дії  зазначеної  норми  в  попередній редакції, як на підставу  проведення  перерахунку  пенсії  із  застосуванням показника  середньої заробітної плати за  2007 рік, не можуть  бути  взяті  до  уваги,  оскільки зміни, внесені  до  редакції ч. 4  ст. 42  Закону  N 1058-IV   Законом  України  ”Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до  деяких законодавчих актів України”, визнано неконституційними  рішенням Конституційного Суду України  від 22.05.2008 р. за №10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), а в силу ч. 2 ст. 152 Конституції України і ст. 73 Закону України ”Про Конституційний Суд України”  закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

     

Тобто, у випадку визнання неконституційними правових актів, якими внесено зміни до діючих правових актів, прийняття окремого рішення про відновлення дії відповідних норм у попередній редакції чинним законодавством не вимагається.  

Водночас, правила проведення такого перерахунку пенсії, які встановлені пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 ”Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, не можуть бути застосованими в силу загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами.    

За встановлених обставин, з огляду на дату подання заяви про перерахунок пенсії (15.10.2010 р.) і приписи ст. 45 Закон N 1058-IV, суд вважає, що УПФУ повинно було провести перерахунок пенсії позивачці з 01.10.2010 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік, а зворотне свідчить про незаконність дій відповідача.  

У відповідності до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.  

Згідно ч. 2 ст.  99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Виходячи з наведеного, з метою повного захисту прав позивачки на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, суд вважає необхідним відновити порушені права позивачки шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, зобов'язавши його провести такий перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії, починаючи з 01.10.2010 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, а в частині позовних вимог про встановлення обов’язку здійснення таких виплат у майбутньому - відмовити, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання.  

Водночас слід зауважити, що, виходячи з приписів ст. 45 Закон N 1058-IV пенсія повинна виплачуватися відповідачем в новому розмірі з дня, визначеного судом і до виникнення правових підстав для його перерахунку.  

За правилами  чч. 1, 3 ст. 94 КАС України підлягають присудженню з Державного бюджету України на користь позивачки понесені нею  витрати по сплаті судового збору.  

На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 40-42 Закону України ”Про загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування”, ст.ст. 8-9   , 183   -2 КАС України, суд  

  ПОСТАНОВИВ :    

  1.   Позов задовольнити частково.    

2.   Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії - за 2007 рік.    

3.  Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області (вул. Кірова, 34  м.Путивль Сумської області) здійснити перерахунок та виплату недоплачених сум пенсії ОСОБА_1 (Інд. № НОМЕР_1) на підставі  ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, починаючи з 1 жовтня 2010 року із показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії -  за 2009 рік.  

4.   В інший частині вимог відмовити.  

5.   Стягнути з Державного бюджету України на користь     ОСОБА_1 3 грн. 40 коп. судового збору   .  

  Постанова підлягає негайному виконанню відповідачем.  

 

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.  

 

Постанова  суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі  подання  апеляційної скарги постанова,  якщо її не скасовано,  набирає законної  сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.  

  Суддя: підпис  

Копія вірна  

  Суддя  

Путивльського районного суду               О.О.Толстой  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація