Судове рішення #12683885

Справа № 2-А-358/10 року  

П О С Т А Н О В А  

1.    грудня  2010 року    

 

Літинський районний суд, Вінницької області                                                  

в складі: головуючого судді: Кащука А.С.                                                                  

при секретарі: Поляруш Г.А.  

      розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Літині цивільну справу за адміністративним позовом  ОСОБА_1   до Управління Пенсійного фонду  України у  Літинському районі  Вінницької області  про визнання дій протиправними та  зобов»язання проведення  перерахунку пенсії, -  

                                                        В С Т А Н О В И В:    

ОСОБА_1 звернувся до суду із  позовом до  Управління Пенсійного фонду  України у  Літинському районі  Вінницької області  про про визнання дій протиправними та  зобов»язання проведення  перерахунку пенсії.

В  заяві  вказано, що    позивач перебуває на пенсійному обліку та одержує пенсію за віком з 05.01.2004 р. відповідно до Закону „Про загальнообов "  язкове державне пенсійне страхування"

Через кожні два роки Управління пенсійного Фонду перераховує йому пенсію, як працюючому пенсіонеру з урахуванням стажу та заробітної плати. Після останнього перерахунку з   01  .05.2008 р. страховий стаж становив 46 років 7 місяців 13 днів.

В жовтні 20 10   р. позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду із заявою про перерахунок пенсії та просив провести доплату з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 р. так як у відповідності з нормами чинного законодавства відповідач повинен був застосувати показник середньої плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Заява ОСОБА_1 залишилася без задоволення. Обгрунтування відмови у проведені перерахунку пенсії за показником середньої заробітної плати по Україні за 2009 р., яке міститься в листі №881/06-35/023-10 від 25.11.2010 р. Управління Пенсійного Фонду з посиланням на те, що після винесення рішення Конституційним Судом України №10-рп / 2008 від 22.05.2008 р. не було прийняте на законодавчому рівні рішення про відновлення дії попередньої редакції статей ЗУ „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" є надуманим та таким, що не ґрунтується на законі, суперечить конституційному принципу верховенства права.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"(із змінами, внесеними Законом України №107-1У від 28.12.2007 р.) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсі ї   продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення   пенсії незалежно від перерв в роботі.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно з абз.З ч. І   ст.40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року    10-рп./2008 зміни, внесені підпунктом „б" підпункту 10 пункту 35 розділу   11   Закону України № 107-1У від 28.12.2007 р. в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними.

Згідно підпункту 3 пункту   11   Постанови КМ України №530 від 28.05.2008 р., в тому разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно д о   Закону продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення  пенсії, незалежно від перерв в роботі. За бажанням пенсіонера, перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з яко ї   сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. На момент звернення із заявою до Пенсійного Фонду, а також час звернення до суду дана постанова є чинною.

Згідно абз.З, 5  , ч. І   Ст.40 Закону України „Про загальнообов "  язкове державне пенсійне страхування" за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата(дохід) для обчислення пенсії виключається період до 60 календарних місяців страхового платежу підряд, за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату(дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної плати(доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Згідно спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від   11  .03.2009 року, для законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески перерахунки пенсій у 2009,2 01  0 роках відповідно до підпункту третього пункту   11   Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" проводяться із застосуванням показника заробітної плати(доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з яко ї   сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1   позов   підтримав  в  повному  обсязі  і  просять  суд  відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів  а також задовільнити  його позовні  вимоги.

Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду  України у  Літинському районі,  Вінницької області, в зал судового  засідання не з»явилася від неї  надійшла заява про розгляд  справи в її відсутності, з  урахуванням того, що   позов  не  визнають, і як зазначено  в  заперечені    управління діє правомірно та  в  межах чинного законодавства,  про що свідчить  пенсійна справа, а  отже будь-яких прав, свобод та  інтересів позивача  не  порушено.  

Суд вивчивши докази по справі, вислухавши позивача та вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню.

Суд прийшов до такого висновку із слідуючих підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Літинському районі Вінницької області, отримує пенсію.  В жовтні 20 10   р. позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду із заявою про перерахунок пенсії та просив провести доплату з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2009 р. так як у відповідності з нормами чинного законодавства відповідач повинен був застосувати показник середньої плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Через недоплату Управлінням Пенсійного фонду України у Літинському районі, позивач звернувся з позовом до  суду.

Згідно з ч. 4 ст.2 ЗУ» Про загальне обов"язкове пенсійне страхування", із змінами та доповненнями встановлено, що за  бажанням пенсіонера перерахунок  його пенсії  проводиться  із   заробітної плати за   періоди страхового стажу зазначені в  частині 1 ст.. 40 цього Закону, із  застосуванням  показника  середньої заробітної плати працівників в  середньому на одну   зареєстровану особу   в  цілому  по   Україні, з  якої  сплачено   страхові  внески та  яка  відповідно до  цього Закону враховується для обчислення пенсії,  за  календарний рік, що передує року  перерахунку  пенсії.

Підпунк третій пункту 11 постанови КМ України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі  питання соціального захисту окремих категорій громадян « визначає, що  перерахунок пенсії  проводиться із заробітної плати за період  страхового  стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 ЗУ » Про загальне обов"язкове пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в  середньому на одну  особу в  цілому по Україні, з якої  сплачено  страхові внески та  яка  відповідно  до  цього  Закону  враховується для  обчислення  пенсії, за  календарний  рік, що передує року  перерахунку пенсії.

Іншого порядку  перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам  чинне  законодавство України  не містить. Посилання  відповідача в  обґрунтування  застосованого порядку перерахування  пенсії позивачу  з врахуванням середнього  заробітку за  2007 рік суд  вважає безпідставним,  так   як  воно не  відповідає діючому  Закону.

Також є  безпідставною позиція відповідача з  посиланням на те,  що рішення  про  відновлення  чинності ст..ст. 40,42 ЗУ » Про загальне обов"язкове пенсійне страхування" в  попередній  редакції після  визнання  рішення  Конституційного  Суду України від  22.05.2008 року  неконституційними  внесених до  змін, не приймалося. Відповідно до ст..  73 ч.2 ст. 152 Конституції  України; закони та інші нормативно-правові акти   або їх окремі положення, що  визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення   про  їх  неконституційність..  Очевидно,   що з  таких умов  діють законодавчі, нормативно-правові  акти і їх  норми в попередній редакції, окремих  рішень щодо   відновлення їх чинності   ухвалювання  немає  потреби.  

З огляду на наведені норми стосовно правовідносин, які склалися, суд вважає, що право позивача  на отримання  недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги,    знаходить  своє  підтвердження і суд  вважає, що його позовні   вимоги  підлягають до   задоволення.  

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2, 1  7, 1  05, 1  59,162 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, Постановою КМ України №530 від 28.05.2008 р. „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", -

                                                       П О С Т А Н О В И В :

          Позов   задовольнити.  

Відновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі перерахувати ОСОБА_1 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.

Зобов"язати Управління Пенсійного Фонду України у Літинському районі Вінницької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1.04.2010 року по день набрання цим рішенням законної сили із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, в сумі за 2009 рік та виплатити йому різницю між перерахованою та виплаченою пенсією, та  зобов»язати  в подальшому  виплачувати  пенсію  у  відповідності до  середньої  заробітної пласти яка буде діяти на момент  виплати.

    Апеляційна  скарга  може бути  подана на    протязі  10   днів після  проголошення    

через Літинський   районний суд до  Вінницького Апеляційного  суду .

      

Суддя:  

           

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація