Справа № 2-3825/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
29 листопада 2010 року Дебальцевський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Попович Т.М.
при секретарі Коковенко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дебальцеве справу за ВАТ «Донецькобенерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості без облікове спожитої електричної енергії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся з позовом до відповідачів з вимогою стягнути з ОСОБА_1 вартість без облікове спожитої електричної енергії в сумі 694 грн. 50 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 10 грудня 2009 року уповноважені працівники позивача перевіривши електроустановку квартири АДРЕСА_1, де мешкає відповідач, виявили факт порушення п. 42 «ПКЕЕ», без облікове споживання електричної енергії без дозволу енергопостачальника, споживач самовільно підключив струмоприймачі квартири до мережі енергопостачальника, що не є власністю споживача (накид проводів на мережу електропередач). Спожита таким чином електрична енергія не була облікована і не оплачувалася споживачем. На місці огляду в присутності споживача був складений Акт № 108381 від 10.12.2009 року про порушення «ПКЕЕ», який був підписаний трьома представниками енергопостачальника, споживач підписати акт відмовився. На підставі складеного акту, енергопостачальник розрахував розмір не до облікованої електричної енергії, вартість якої склала 694 грн. 50 копійок. Розрахунок здійснений за Методикою, затвердженою постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 р., зі змінами від 18.12.2008 р. Відповідач заборгованість, що виникла в добровільному порядку не відшкодував.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, підтримуючи позовні вимоги в повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи в судове засідання не з’явився та не повідомив суд по причини.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив слідуючі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про електроенергетику» № 575 від 16 жовтня 1997 року споживачі енергії — суб’єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.
Відповідно до до пункту 1.2 Правил користування електричною енергією, для населення затверджених постановою КМ України № 28 від 31.07.1996 р., — споживачі електричної енергії — фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування,
Відповідно до п. 2 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, об'єкт споживача - житловий будинок, гараж, майстерня або інша електрифікована споруда, що належить споживачу на правах власності або користування.
Відповідно до п. 42 «ПКЕЕН» Споживач електричної енергії зобов'язаний: дотримуватися вимог нормативно-технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об'єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил; узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; вносити плату за спожиту електричну енергію виключно на розподільчий рахунок енергопостачальника в уповноваженому банку; надавати розрахункові документи на вимогу представників енергопостачальника для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показанням приладу обліку; забезпечувати доступ представникам енергопостачальника після пред'явлення ними службових посвідчень до квартири або іншого об'єкта для обстеження приладу обліку, електроустановок та електропроводки; не перешкоджати обрізуванню гілок дерев, які ростуть на території, що належить споживачу, для забезпечення відстані не менше 1 метра від проводів повітряної лінії електромережі напругою 0,4 кВ та на відстані 2 м для електричних ліній напругою 10 кВ; не пізніше ніж за 7 днів до припинення користування електричною енергією у квартирі або на іншому об'єкті письмово повідомити енергопостачальника про розірвання договору та розрахуватися за спожиту електричну енергію, включаючи день виїзду.
Пунктом 48 ПКЕЕН передбачено, що Споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію; порушення правил користування електричною енергією; ухилення або несвоєчасне виконання рішень та приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладу обліку; розукомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; насильницькі дії, що перешкоджають посадовим особам енергопостачальника виконувати свої службові обов'язки.
Пунктом 53 Пр авил користування електричною енергією для
населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. N 1357, в редакції постанови КМУ № 731 від 17 липня 2009 року «Про внесення змін до пункту 53 Правил користування електричною енергією для населення», у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Акт про порушення Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів. Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату. Акт про порушення Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії. Рішення комісії з розгляду актів оформляється протоколом, копія якого видається споживачу. У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення цих Правил. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються: відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної
енергії; розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих Правил та затвердженої постановою НКРЕ від 4 травня 2006 р. N 562 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. У разі відмови споживача від сплати вартості необлікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника (крім випадку виявлення факту самовільного підключення). Якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди щодо користування електричною енергією, її оплати, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до підпункту 4 п. 3.1. МЕТОДИКи визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 р., зі змінами внесеними постановами № 154 від 08.02.2007 р. та № 1384 від 18.12.2008 р. Методика застосовується на підставі акта порушень , складеного з урахуванням вимог ПКЕЕН, та в разі виявлення таких порушень ПКЕЕН: 4) самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що не є власністю споживача. Пунктом 3.7 Методики передбачено що у разі виявлення у споживача порушень ПКЕЕН, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 3.1 Методики, та за умови наявності між споживачем та енергопостачальником договірних відносин, зазначених у підпункті 4 пункту 3.1 Методики, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості електричної енергії відповідно до виставлених споживачу за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення. У разі, коли вартість електричної енергії відповідно до виставлених за період порушення рахунків за точкою (точками) обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, менша вартості електричної енергії, оплаченої за період порушення, сума до сплати має бути зменшена на величину вартості оплаченої електричної енергії. В інших випадках споживачу виписується рахунок на всю розраховану суму.
В судовому засідані встановлено, що 10 грудня 2009 року уповноважені представники позивача проводили перевірку під час якої встановили, що за адресою АДРЕСА_1 є порушення ПКЕЕН, а саме самовільне підключення електроустановок до електричної мережі що не є власністю споживача, виявити яке представники енергопостачальника при проведені контрольного огляду не мали можливості: накид проводів навантаження на мережу електропередач, про що був складений Акт за № 108381. В якості споживача, в присутності якого була проведена перевірка в акті вказана ОСОБА_1, в п. 8 Акту, вказано, що споживач був запрошений на комісію для розгляду Акту на 9.00 30.12.2010 р. В п. 10 Акту внесені відомості про те, що ОСОБА_1 відмовилася під підпису. Акт підписаний трьома представниками позивача (а.с. 6).
Згідно з розрахунку збитків за актом «Актом про порушення ПКЕЕн» № 108381 розмір заподіяних збитків становить 694 грн.50 коп. Розрахунок проводився за термін – 72 доби з 29.09.2009 по 30.12.2009 р. В графі «Призвище та ім»я по-батькові, вказана ОСОБА_1, що є споживачем електроенергії за адресою АДРЕСА_1 (а.с.3).
Відповідно до Довідки СПРФО Дебальцівського МВ ГУМВС України в Донецькой області № 787 від 22 жовтня 2010 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, значаться зареєстрованою за адресою АДРЕСА_1 (а.с.16).
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги відкритого акціонерного товариства „Донецькобленерго» до ОСОБА_1, про стягнення вартості без облікове спожитої електроенергії підлягають задоволенню
Керуючись ст. 10,11,209,212,214,215 ЦПК України, ст.. 27 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року за № 575, п.п. 48, 53 Правилами користування електричною енергією для населення, МЕТОДИКи визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 04.05.2006 року, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги відкритого акціонерного товариства « Донецькобленерго» до ОСОБА_1 про стягнення вартості без облікове спожитої електроенергії – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь відкритого акціонерного товариства « Донецькобленерго» заподіяні збитки у сумі 694 (шістсот дев’яносто чотири) гривні 50 коп., витрати на інформаційно-технічне забезпечення 30 (тридцять) гривень та на користь держави держмито в сумі 51 (п’ятдесят одна) гривня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Дебальцевський міський суд.
Суддя Дебальцевського
міського суду Попович Т.М.