Справа № 2-3896/10
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
22 листопада 2010 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області у складі:
головуючого - судді Ходирєвої І.В.
при секретарі Томенко К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Антрацит цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області про зобов’язання провести перерахунок пенсії у зв»язку зі зміною страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік,-
В С Т А Н О В И В :
3.09.2010 року ОСОБА_1 звернулася до Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області (далі УПФУ) про зобов’язання провести перерахунок пенсії у зв»язку зі зміною страхового стажу із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік, який складає 1650,43 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивачка ОСОБА_1 послалася на те, що вона отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 10.02.2002 року, однак продовжує працювати. Після призначення пенсії вона відпрацювала 2 роки, а тому має право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ. (далі Закон України № 1058-ІУ. ).
30.08.2010 р. вона звернулася до УПФУ з заявою про перерахунок пенсії, і пенсію їй було перераховано з 1.09.2010 року, але при проведенні перерахунку пенсії з цієї дати відповідач , всупереч чинному законодавству, використав показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік , тобто за позаминулий рік (що становить 1197,91 гр.) , а не за 2009 рік (що становить 1650,43 гр), що призвело до зменшення розміру належної позивачці пенсії та порушує її законні права.
В обґрунтування правових підстав позову позивачка ОСОБА_1 послалася на ст. 40 Закону України № 1058-ІУ, відповідно до якої просить зобов’язати відповідача зробити їй перерахунок пенсії у зв»язку зі зміною страхового стажу та заробітку після призначення пенсії за період роботи з 1.02.2008 р. по 31.07.2010 р. з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 календарний рік.
30.08.2010 року вона звернулась до відповідача із письмовою заявою щодо надання їй пояснень стосовно вищезазначеного розрахунку пенсії, але із відповіді, наданої їй відповідачем за № 579/А-12 від 31.08.2010 року, вона довідалась, що її право дійсно порушено, та вона отримує пенсію щомісяця в суттево заниженому розмірі.
Посилаючись на вищевказане, позивачка ОСОБА_1 просить суд покласти на відповідача зобов'язання щодо проведення їй перерахунку розміру пенсії у зв'язку зі зміною страхового стажу після її призначення за період з 01.09.2010 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з»вилася, надавши заяву про слухання справи в її відсутність, позов підтримала у повному обсязі. (а.с.15 )
Відповідач -Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області - позов не визнав, у судове засідання не з»явився, надавши заяву про слухання справи в їх відсутність, а також письмові заперечення, в яких пояснив наступне. (а . с.14)
«Позивач звернувся до Антрацитівського міськрайонного суду із позовною заявою про забов'язання управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі перерахувати пенсію з 1.09.2010 року у зв'язку зі зміною страхового стажу та заробітку після призначення пенсії за період з 1.01.2008 року по 31.07.2010 року з використанням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.
Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі з вимогами, які викладені у позовній заяві не погоджується з наступних підстав:
Відповідно до підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у статтю 42. Встановлено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), із якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. положенням підпунктів 9, 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» зміни котрі були внесені у статті 40, 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були признанні неконституційними, а рішення про відновлення дій вказаної норми не приймалось.
В зв'язку з чим перерахунки пенсій із застосуванням показника середньої заробітної плати провадились у відповідності з підпунктом 3 пункта 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Згідно вказаної постанови у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка згідно з Законом враховується для обчислення пенсії за 2007 р., а саме - 1197,91 грн.
Враховуючи те, що Верховною Радою України не прийнято Закону, яким було б врегульовано питання проведення перерахунку пенсій, Міністерством праці та соціальної політики України і Пенсійним фондом України спільним листом дано роз'яснення про неможливість зниження досягнутого рівня пенсійного забезпечення, тому при проведенні перерахунків пенсій в 2009 році застосовувався показник середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік». (а.с.14)
На підставі викладеного відповідач вважає позов як такий, що не підлягає задоволенню.
Суд, оцінюючи надані сторонами докази, дослідивши інші докази по справі, вважає позовні вимоги як такі, що підлягають повному задоволенню.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку в УПФ України в Антрацитівському районі Луганської області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.6)
Після призначення пенсії позивачка ОСОБА_1 продовжувала працювати, а після перебігу 24-х місяців звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії.
На час звернення з даною заявою про перерахунок пенсії загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становив 45 років 11місяців 0 днів. (а.с. 7)
Згідно довідки № 781 від 2.09.2010 р. позивачка ОСОБА_1 з моменту виходу на пенсію 10.02.2002 р. і на теперішній час працює в Єсаулівській загальноосвітній школі, пропрацювала загалом після призначення пенсії 24 місяці. (а.с.9)
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
01.09.2010 р. відповідачем було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 по стажу та заробітній платі відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», після якого розмір її пенсії складає 1569,15 гр., де 1391,90 гр. - основний розмір пенсії, встановлений відповідно до ст.27 Закону України № 1058-ІУ, а 177,25 гр. – доплата за понаднормативний стаж роботи відповідно до ст.28 Закону України № 1058-ІУ з урахуванням розміру мінімальної виплати пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік». (а.с. 7-8)
Відповідач (УПФ України в Антрацитівському районі Луганської області) на підставі заяви ОСОБА_1 здійснив перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік.
Позивачка вважає, що даний перерахунок було здійснено з порушенням чинного законодавства, який впливає на розмір пенсії та веде до її зменшення.
25.08.2010 р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою, в якій просила пояснити причини здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік . (а.с.7)
Відповідач (УПФ України в Антрацитівському районі Луганської області) направив 31.08.2010 р. позивачці ОСОБА_1 лист за № 579/А-12, яким відмовив в здійсненні перерахунку пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік (а.с. 7-8).
Причиною спору між сторонами стало застосування щодо перерахунку пенсії показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні: за 2009 рік (як наполягає позивачка), або за 2007 рік (як здійснив відповідач).
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, конституція має вищу юридичну силу, а її норми - норми прямої дії, а стаття 22 Конституції України говорить, що конституційні права та свободи гарантуються та не можуть бути відмінені при прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони, не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод.
Статею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на пенсійне забезпечення визначені в Законі України № 1058.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з частиною 1 статті 28 Закону № 1058-ІV встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
За Порядком визначення показників середньої заробітної плати (доходу), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 4-4 від 1 лютого 2008 року, розмір середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2009 рік, складає 1650,43 гр.
Суд вважає, що дії відповідача при нарахуванні пенсії позивачці у серпні 2010 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", зміст якого не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що при проведенні перерахунку пенсії у 2009 році необхідно застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2007 рік , і тому є незаконними.
Суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій.
Правововідносини, що виникли між сторонами, регулюються ЦПК України ( оскільки заява ОСОБА_1 надійшла до суду 3.09.2010 року) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, у разі якщо величина середньомісячної заробітної плати штатного працівника в Україні за даними спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у галузі статистики за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується на коефіцієнт, який відповідає не менше ніж 20 відсоткам темпів зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком, за винятком випадків, коли підвищення пенсійних виплат за минулий рік перевищило цей коефіцієнт. Якщо коефіцієнт підвищення пенсійних виплат у минулому році був менший ніж зазначений у цій частині, то збільшення пенсій здійснюється з урахуванням попереднього підвищення (ч.2 ст.42 Закону України 1058-ІУ).
Відповідно до ч. 1 ст. 44 зазначеного вище Закону заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася із заявою до УПФ в Антрацитівському районі Луганської області про здійснення перерахунку пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, однак у відповідь отримала відмову.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що дії відповідача щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії з додаткового стажу за оспорюваний період є незаконними, тому необхідно зобов’язати УПФУ в м. Антрацит зробити перерахунок та виплату пенсії згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст.88 ЦПК України, стороны, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею документально підтверджені судові витрати.
Згідно з ч.1 ст.79 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За ч.2 ст. 79 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
З відповідача (ПФУ України в Антрацитівському районі Луганської області) на користь держави судові витрати у вигляді судового збору не стягуються, оскільки згідно Декрету КМУ від 21.01.1993 року №7-93 "Про державне мито" (із змінами та доповненнями) органи пенсійного забезпечення звільняються від сплати державного мита.
На стягненні витрат, пов'язаних з розглядом справи, позивачка не наполягає.
Керуючись ст.ст.3,10,11,15, 60,81,88, 212-215 ЦПК України,
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-1V, Постановою КМУ від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», суд,
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Антрацитівському районі Луганської області - задовольнити повністю.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду в Антрацитівському районі Луганської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у зв»яку із змінами страхового стажу та заробітку після призначення пенсії за період роботи з 1.01.2008 року по 31.07.2010 року з використанням показника середньої заробітної плати працівників за попередній 2009 рік , починаючи з 1.09.2010 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання цього рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.
Суддя І.В.Ходирєва.