Справа № 22ц-5323/10 Головуючий у 1 інстанції –Ференс-Піжук О.Р.
Категорія - 32 Доповідач –Матвійчук Л.В.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________________________________________
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2010 року. Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Волинської області в складі:
головуючого - судді Киці С.І.,
суддів –Антонюк К.І., Матвійчук Л.В.,
при секретарі - Гнепі П.М.,
з участю представника відповідача - Бондарук О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Державного підприємства "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" про стягнення недоплаченої суми одноразової допомоги на сім’ю, у зв’язку зі смертю робітника за апеляційною скаргою відповідача Державного підприємства "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" на рішення Нововолинського міського суду від 25 червня 2010 року,
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Нововолинського міського суду від 25 червня 2010 року позов задоволено частково.
Постановлено стягнути з Державного підприємства "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація"(далі - ДП"Укрвуглеторфреструктуризація") на користь ОСОБА_2 4598 грн.40 коп. недоплаченої одноразової допомоги, 1016 грн. компенсації за несвоєчасну виплату одноразової допомоги, 707 грн.20 коп. витрат за послуги адвоката, всього 6321 грн.60 коп. і в дохід держави 8 грн. 50 коп. судового збору та 37 грн. за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
В апеляційній скарзі відповідач ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" просить скасувати це рішення та ухвалити нове по суті позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
В запереченні на апеляційну скаргу позивач просить її відхилити і залишити рішення без змін.
Апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що чоловік позивача ОСОБА_3 працював на шахті № 7 "Нововолинська" гірничим робітником очисного забою. 1 лютого 1977 року під час роботи в шахті з ним стався нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, в результаті якого він отримав черепно-мозкову травму. Висновком Нововолинської МСЕК від 14.12.1990 року йому було встановлено 80% втрати професійної працездатності. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Висновком обласної МСЕК від 2 червня 2000 року було встановлено наявність причинного зв’язку між його смертю і отриманою ним під час роботи на шахті черепно-мозковою травмою. Наказом адміністрації Західно-Української дирекції по ліквідації шахт № 247 від 31 серпня 2000 року позивачу було призначено одноразову допомогу на сім’ю в розмірі 60 середніх заробітків чоловіка, а саме 18492,60 грн. В наказі про призначення одноразової допомоги зазначалось, що сума одноразової допомоги була визначена із середнього заробітку чоловіка, 308,21 грн., відкоригованого станом на серпень 1999 року. Проте на день смерті ОСОБА_3 його середній заробіток становив 384 грн.85 коп., тому сума одноразової допомоги на сім’ю у зв’язку із смертю робітника повинна була становити 23091 грн. Відповідачем недоплачено 4598,40 грн.(23091-18492,60). Крім того, нарахована позивачу одноразова допомога в серпні 2000 року була виплачена в грудні 2000 року, в зв’язку з чим підлягає виплаті компенсація за несвоєчасну виплату одноразової допомоги в сумі 1016 грн.(23091 грн. х 0,044(К).
На підставі ст.11 Закону України "Про охорону праці", в редакції, яка діяла на час заподіяння шкоди, власник зобов’язаний відшкодувати працівникові шкоду, заподіяну йому каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням трудових обов’язків у повному розмірі втраченого заробітку відповідно до законодавства, а також виплатити потерпілому( членам сім’ї та утриманцям померлого) одноразову допомогу.
Відповідно до пунктів 30, 39, 43 " Правил відшкодування власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків", затверджених Постановою КМУ від 23 червня 1993 р. N 472, які діяли на час заподіяння шкоди, виплата суми відшкодування шкоди провадиться власником, з вини якого настало ушкодження здоров'я внаслідок нещасного випадку, професійного захворювання. Одноразова допомога виплачується потерпілому у місячний термін з дня визначення МСЕК стійкої втрати професійної працездатності, а у разі смерті потерпілого - з дня його смерті особам, які мають на це право. Якщо потерпілому або особам, які мають право на відшкодування шкоди, з вини власника своєчасно не визначено або не виплачено суми відшкодування шкоди, то ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого терміну і підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги у порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці" .
Згідно ст. 34 Закону України "Про оплату праці" компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
Виходячи з викладеного, давши вірну оцінку обставинам справи, суд першої інстанції обґрунтовано задоволив позовні вимоги.
Покликання апелянта на те, що відповідач не являється правонаступником за заявленими вимогами, оскільки підприємство на якому працював потерпілий ліквідувалося без правонаступника, не заслуговують на увагу з огляду на таке.
Наказом міністра вугільної промисловості України № 188 від 13 травня 1997 року шахти № 6-7 "Нововолинська" були ліквідовані з передачею на баланс компанії «Укрвуглеторфреструктуризація». Із пункту 5.1 даного документу вбачається, що на генерального директора компанії «Укрвуглеторфреструктуризація» покладено обов’язок прийняти на баланс компанії кредитну заборгованість по заробітній платі ліквідованої шахти, а також заборгованість по компенсації збитків, спричинених здоров’ю працівника під час виконання ним трудових обов’язків на ліквідованій шахті. Крім того у п.5.2 Наказу вказано, що обов’язком компанії «Укрвуглеторфреструктуризація» є проведення виплат по компенсації збитків, спричинених здоров’ю працівника при виконанні ним трудових обов’язків. Наказом Міністерства вугільної промисловості від 29 грудня 2007 року № 612 створено Державне підприємство "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація", шляхом реорганізації та приєднання до нього Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Донвуглереструктуризація, Державного підприємства Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Обласна дирекція Луганськвуглереструктуризація", державного підприємства "Центрально-Західна компанія "Вуглеторфреструктуризація". Наказом ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" № 3 від 01.02.2008 року було створено відокремлений підрозділ Державного підприємства Укрвуглеторфреструктуризація" "Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт", до складу якого були введені об’єкти ліквідації, в тому числі і Шахта № 7 "Нововолинська". Отже, правонаступником ліквідованої шахти № 7 "Нововолинська" є Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація".
Всупереч вимогам ст.ст. 10, 60 ЦПК України, будь-яких інших доказів, які б стверджували, що ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" не є правонаступником ліквідованої Шахти № 7 "Нововолинська", відповідач суду не надав.
Розмір стягнутої з відповідача на користь позивача недоплаченої одноразової допомоги та компенсації за несвоєчасну її виплату апелянтом не оспорюється.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не містять підстав для скасування оскаржуваного рішення суду, яке постановлено з дотриманням вимог матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу відповідача Державного підприємства "З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних, торфодобувних підприємств "Укрвуглеторфреструктуризація" відхилити.
Рішення Нововолинського міського суду від 25 червня 2010 року в даній справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Судді :