Судове рішення #12672183

Справа №2-7246/10

РІШЕННЯ

Іменем України

 20 липня 2010 року  

 Дзержинський районний суд м.  Харкова у складі

головуючого – судді:            Задорожного М.І.    

при секретарі:                               Полях О.О.

 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про перерахунок пенсії,

 

В С Т А Н О В И В:

 Позивач ОСОБА_1  звернулась до суду з позовом в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати дії відповідача щодо застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік не законними;  

- зобов’язати управління пенсійного фонду України  в Дзержинському районі м. Харкова перерахувати та виплачувати їй з 01 січня 2009 року пенсію із застосуванням показника середньої плати працівників  в цілому по Україні за 2008 рік (1573,99 грн);

- стягнути з відповідача на її користь  недоплачену пенсію за період з 01 січня 2009 року по 31 травня 2010 року включно в сумі 14514 грн, 26 копійок. У подальшому сплачувати пенсію відповідно до Закону про пенсійне забезпечення;

- стягнути з відповідача судові витрати;

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що їй  з 01 січня 2007 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії вона продовжувала працювати. Згідно з ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 ст. 40 цього Закону, тобто з будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року та за весь період страхового стажу починаючи з 01 липня 2000 року. Відповідно до ч.2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.  

Позивач зазначила, що у  січні 2009 року звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 4 ст. 42 вищезазначеного закону, з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії з 01.01.2007 року по 01.01.2009 року та заробітної плати за цей період. Позивач вказує на те, що їй перерахували пенсію, але при коригуванні заробітну для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік в сумі 1197,91 грн, керуючись спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01.

 У судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача Жбадинський О.М., який діє на підставі довіреності №5 від 22.04.2010 року, позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що відповідно до особистої заяви позивача від 14.10.2009 року, його пенсію було перераховано залежно від стажу та заробітку. Для обчислення пенсії було прийнято до уваги середній заробіток у розмірі 1197,91 грн. При цьому управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова керуються листом Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №4096/02-01. В якому роз’яснено, що питання розміру показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік, законодавчо не визначено, тому для пенсійних виплат, які перераховані в 2009 році відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», враховується заробітна плата в розмірі 1197,91 грн.

 Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги законні, обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ст.ст. 11,60 ЦПК України суд розглядає справу не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін чи інших осіб, які беруть участь у справі. Кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і докази  подаються сторонами і іншими особами, які беруть участь у справі.

 

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Пенсійному фонді України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 2007 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до особистої заяви позивача від 06.01.2009 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії по стажу і заробітку. При цьому перерахунок пенсії позивачу проведений із застосуванням показника заробітної плати (доходу)  в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, який складає 1197, 91 грн.

При проведенні перерахунку позивачу, відповідач керувався спільним листом Міністерства праці та соціального захисту та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/01/18-09/039, №4096/02-01, де приписано при визначенні показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій  2009 році відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України  від 28.05.2008 р. №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)

Частина 4 ст. 42 Закону України №Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є діючою нормою права,  якою Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова повинно було керуватись при здійснені перерахунку пенсії позивачу по стажу і заробітку, згідно якого при перерахунку застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

За таких обставин, суд вважає, що при проведенні перерахунку пенсії з урахуванням стаі заробітку за заявою позивача від 01.04.2009 року, який відповідно до спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року становить 1573,99 грн.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права та свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України, де зазначений вичерпний перелік таких випадків.

Відповідно до ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд  зобов’язаний здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.  

 Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що до повноважень управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова відноситься нарахування у розмірі, встановленому законодавством, та виплата підвищення до пенсії позивачу, а суд не повноважний визначати конкретний розмір підвищення до пенсії позивача у грошовому вимірі, суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над  підзаконними актами, суд дійшов до висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу з урахуванням стажу та заробітку застосуванню підлягає ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням стажу та заробітку із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України, за 2008 рік у розмірі 1573, 99 грн.  

 Що стосується позовних вимог позивача щодо зобов’язання відповідача у подальшому сплачувати пенсію відповідно до Закону про пенсійне забезпечення, то вони не підлягають задоволенню.    

На момент звернення до суду зазначена пенсія нарахована та виплачена не була, тому позивач не має підстав вважати, що відповідач порушуватиме в майбутньому  його законні права та інтереси.  

Таким чином, суд вважає, що в даному випадку відсутнє порушення прав позивача, отже підстав для задоволення позову в  цій частині, немає.

 Що стосується судових витрат, які позивач просить покласти на відповідача, в цій частині вимоги не підлягають задоволенню, оскільки згідно з Декрету КМУ „ Про державне мито” від 21 січня 1993 року № 7-93 ст. 4 ч. 34  - від сплати державного мита звільняються -„ Пенсійний Фонд України , його підприємства, установи й організації ”.  

  На підставі викладеного, керуючись ст. 64, Конституції України, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» , ст..ст. 10, 11, 60, 61, 84,  209, 212-215    ЦПК України, суд –  

 

В И Р І Ш И В:

 Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про перерахунок пенсії  задовольнити частково.

 Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова зробити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01 січня 2009 року пенсію із застосування показника середньої заробітної плати працівників в  цілому по Україні в розмірі 1573,99 гривень.

 

В іншій частині позовних вимог  - відмовити.  

            Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до    апеляційного суду Харківської області через суд 1 інстанції   шляхом подачі в 10 денний термін з дня оголошення  рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

 

Суддя:  

                                  Справа №2-7246/10

РІШЕННЯ

Іменем України

 20 липня 2010 року  

 Дзержинський районний суд м.  Харкова у складі

головуючого – судді:            Задорожного М.І.    

при секретарі:                               Полях О.О.

 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про перерахунок пенсії,

в порядку ст.. 209 ЦПК України

                                       В И Р І Ш И В:

 Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про перерахунок пенсії  задовольнити частково.

 Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова зробити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01 січня 2009 року пенсію із застосування показника середньої заробітної плати працівників в  цілому по Україні в розмірі 1573,99 гривень.

 

В іншій частині позовних вимог  - відмовити.  

            Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до    апеляційного суду Харківської області через суд 1 інстанції   шляхом подачі в 10 денний термін з дня оголошення  рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

 

Суддя:  

     

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація