Справа №2-8407/2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2010 року Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Волкової С.Я.
при секретарі Топал А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна про визнання права власності та зобов’язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду і просить визнати за ним право власності на кв.АДРЕСА_1, загальною площею 81 кв.м., зобов’язати відповідача Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна зареєструвати за ним право власності на зазначену квартиру, зобов’язати відповідача Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві видати йому сертифікат відповідності державним будівельним нормам, стандартам та правилам на закінчений будівництвом об’єкт – зазначену квартиру. Свої вимоги позивач ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що є власником .АДРЕСА_1 та, оскільки ця квартира потребувала ремонту, певного перепланування для поліпшення її технічного стану і належних умов проживання, ним протягом 2010 р. було зроблено її ремонт з незначним переплануванням. Після проведених робіт площа квартири складає 81 кв.м.; він звернувся до відповідача Київського міського бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна з проханням зареєструвати його право власності, отримав відмову; звернувся до відповідача Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві з проханням видати сертифікат, отримав відмову.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, про час і місце судового розгляду оповіщений у встановленому порядку, від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання відповідач Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві не з’явився, про час і місце судового розгляду оповіщений у встановленому порядку, від відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
В судове засідання відповідач Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна не з’явився, про час і місце судового розгляду оповіщений у встановленому порядку, від відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Суд, враховуючи, що відповідно до ЦПК України розгляд справи проводився судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося (ч.2 ст.197 ЦПК України).
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.
Встановлено, що позивачу ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу належать на праві власності трикімнатна АДРЕСА_1, загальною площею 78,4 кв.м. будинку по АДРЕСА_1, розташована на четвертому поверсі шестиповерхового будинку; договір 21.09.2007 р. посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, зареєстровано у реєстрі нотаріальних дій за №6148, 2.10.2007 р. зареєстрований в Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна, записано в реєстрову книгу д.1917-162 за реєстрованим №2784, про що видане реєстраційне посвідчення №НОМЕР_1.
Згідно ч.2 ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Встановлено, що ПП “Архітектурно-конструкторське бюро “Готика” було розроблено проект реконструкції кв.АДРЕСА_1, й зазначеним проектом передбачено реконструкція цієї квартири, відповідно до якого частина існуючих перегородок розбирається, нові перегородки виконуються із гіпсокартонних листів системи “Knauf” – звичайних та вологостійких на каркасі із тонкостінних металевих профілів. Передбачено влаштування додаткової вбиральні. Існуючі стояки залишаються на існуючих місцях. Нові сантехнічні прилади підключаються до існуючих мереж. Система опалення залишається без змін. Вентиляція кухні, ванної та вбиральні передбачена природно-приливна з використанням існуючих витяжних каналів будинку. Зміни в схемі обліку електроенергії відсутні. Після проведених робіт загальна площа реконструйованої квартири складає 81 кв.м.
В матеріалах справи у наявності акт Будівельної лабораторії КП “Київжитлоспецексплуатація” №169/56 від 15.12.2010 р., з якого вбачається, що квартира позивача була обстежена фахівцями зазначеної лабораторії, й встановлено, що на час обстеження роботи по переплануванню та опоряджувальні роботи завершені в повному обсязі. При переплануванні були виконані наступні роботи: частково демонтовані внутрішні перегородки; влаштовані гіпсокартонні перегородки системи “Knauf”; між кухнею та лоджією демонтовані віконні заповнення. Втручання в несучі конструкції не виконувалося. При обстеженні приміщень квартири деформацій несучих і огоджуючих конструкцій не виявлено. При обстеженні фасаду будинку деформацій по зовнішніх несучих стінах в межах обстежуваної квартири не виявлено. Фахівці лабораторії дійшли висновків, що несучі і огороджуючи конструкції кв.АДРЕСА_1 знаходяться в задовільному технічному стані по несучій здатності. Проведені роботи по переплануванню приміщень квартири на несучу здатність конструкцій квартири і будинку в цілому не вплинули. В судовому засіданні жодного доказу в спростування висновків фахівців Будівельної лабораторії КП “Київжитлоспецексплуатація” надано не було.
При таких обставинах фактично була створена нова цілісна річ, що видно і з функціонального призначення новоутвореного приміщення, і з технічного паспорту, виготовленого на це приміщення (квартиру) Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна 7.10.2010 р.
Об’єкт нерухомості не був введений в експлуатацію у встановленому законом порядку, а тому дане приміщення являє собою об’єкт самочинного будівництва, при цьому в законодавстві не йдеться про позбавлення права власності на новостворену річ – об’єкт нерухомості через те, що на його будівництво не одержано всіх необхідних дозвільних документів і він не був у встановленому законом порядку введений в експлуатацію, навпаки законом встановлено непорушність права власності і неможливість позбавлення власника його прав (ч.4 ст.41 Конституції України), в даному випадку умови, передбачені ст.376 ЦК України, дотримані та права інших осіб жодним чином порушені не були.
Відповідно до ст.10 Закону України “Про архітектурну діяльність” державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.
Згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку і будівництва України №56 від 26.10.2007 р. утворено її регіональний орган - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про архітектурну діяльність будівництво” (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному ст.24 Закону України “Про планування і забудову територій”.
Відповідно до ст.30-1 Закону України “Про планування і забудову територій” прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів здійснюється на підставі сертифіката відповідності, який видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю. Сертифікат відповідності – це документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об’єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, затвердженого постановою КМ України №923 від 8.10.2008 р., приймальна комісія утворюється Інспекцією, яка видала дозвіл на виконання будівельних робіт, на підставі письмової заяви замовника об’єкта будівництва та доданих документів, а саме: проектної документації, затвердженої в установленої законодавством порядку та акту готовності об’єкта до експлуатації, підписаного генпроектувальною та генпідрядною організаціями, субпідрядними організаціями, що здійснювали будівництво, замовником, страховою компанією.
Постановою КМ України №923 від 8.10.2008 р. визначено, що за результатами розгляду заяви з документами, що додаються до неї, та підсумкової перевірки інспекція протягом двох робочих днів приймає рішення про видачу свідоцтва або відмову; у разі прийняття рішення про відмову у видачі свідоцтва інспекція видає протягом двох робочих днів замовникові або уповноваженій ним особі письмову відмову, про що робиться відповідний запис у журналі реєстрації виданих свідоцтв та відмов у їх видачі.
В позовній заяві позивач ОСОБА_1 стверджує, що у встановленому законом порядку звернувся до Інспекції із заявою про видачу сертифікату відповідності державним стандартам, будівельним нормам і правилам на реконструйовану кв.АДРЕСА_1.
Відповідно до ч.2 ст.386 ЦК України власник, який має підстави передбачити можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.
Згідно ст.3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов’язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 4 цього ж Закону визначено, що право власності на нерухоме майно підлягає обов’язковій державній реєстрації.
Відповідно до п.7,8 Тимчасового положення про державну реєстрацію об’єктів нерухомого майна та прав власності на них в м. Києві підлягає державній реєстрації право власності на об’єкти нерухомого майна, що розташовані в м. Києві, будівництво або реконструкція яких закінчені, незалежно від форм власності, та які прийняті в експлуатацію в установленому порядку, при наявності актів прийняття об’єктів в експлуатацію та матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна.
Державна реєстрація права власності на об’єкти нерухомого майна, які розташовані в м. Києві, є обов’язковою для суб’єктів цих прав – фізичних та юридичних осіб, у тому числі іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, держави Україна в особі відповідних органів влади, а також територіальної громади м. Києва, територіальних громад районів у м. Києві в особі органів місцевого самоврядування з одного боку та Бюро з іншого боку.
Відповідачі не надали суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності. Суд, оцінивши встановлені обставини справи, надані докази та відповідні норми закону, дійшов до висновку про обґрунтованість вимог ОСОБА_1
На підставі вищевикладеного, ст.ст.321,331,376 ЦК України, ст.ст.8,10,60,88,169, 197,208,212-215,290 ЦПК України,
в и р і ш и в :
Позов – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на АДРЕСА_1 житлового будинку по АДРЕСА_1, загальною площею 81 кв.м.
Зобов’язати Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на АДРЕСА_1 житлового будинку по АДРЕСА_1, загальною площею 81 кв.м.
Зобов’язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві видати ОСОБА_1 сертифікат відповідності державним будівельним нормам, стандартам та правилам на закінчений будівництвом об’єкт – на АДРЕСА_1 житлового будинку по АДРЕСА_1, загальною площею 81 кв.м.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
СУДДЯ