Справа № 2а-5802/10
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2010 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі :
головуючого – судді Гришковець А.Л.,
із секретарем Каленською Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про поновлення строку для звернення до суду, про зобов”язання провести перерахунок заборгованості по невиплаченій надбавці до пенсії, як дитині війни , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить визнати відмову відповідача в нарахуванні та виплаті на її користь недоплачену за 2006 – 2010 роки щомісячну соціальну допомогу неправомірною та зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести перерахунок та виплату заборгованості за вказаний період та в подальшому виплачувати зазначену допомогу в розмірах, визначених Законом України « Про соціальний захист дітей війни, мотивуючи тим, що вона має право на підвищення до пенсії як дитина війни, однак відповідачем вказана виплата не проводиться в належному розмірі, що призвело до порушення її прав.
Позивач в судове засідання не з’явилася, але в позовній заяві та наданій заяві просить справу розглянути без її участі.
Відповідач в судове засідання не з’явився, не повідомивши про причини неявки, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, де отримує пенсію та має статус дитини війни, що підтверджується довідкою управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі №3764/02 від 28.09.2010 року.
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законами України ?ро Державний бюджет України на 2006 - 2007 рік” та ?ро Державний бюджет України на 2008 рік” дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено. Пенсії або щомісячне довічне грошове утримання, державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувались в меншому ніж визначено Законом розмірі, а в 2007 році лише інвалідам.
Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року положення Законів України ?ро Державний бюджет України на 2007 рік” та ?ро Державний бюджет України на 2008 рік” були визнані неконституційними. Таким чином, виплата підвищення дітям війни в повному обсязі відновлюється з моменту визнання вищевказаних положень неконституційними.
Згідно з положеннями ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк.
Частиною 3 ст.99 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивач звернулася до суду 28.10.2010 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції, вона не обґрунтовує поважність причини пропуску строку звернення до суду, а тому суд не вбачаючи підстав для поновлення строку, прийшов до висновку про залишення без розгляду позову позивача в частині вимог по 01.04.2010 року в зв’язку з пропуском строку звернення до суду.
Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30.04.2002 року, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Таким чином, відповідач зобов’язаний виплачувати пенсію та доплати до неї позивачу в перерахованому розмірі.
Законом України «Про Державний бюджет на 2010 рік» дія положень Закону України "«Про соціальний захист дітей війни» не зупинялася.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на отримання підвищення до пенсії як особі, що має статус «Дитина війни» за період з 01.04.2010 року по 01.09.2010 року.
Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив:
з 01.01.2008 року- 470 грн., з 01.04.2008 року – 481 грн., з 01.07.2008 року- 482 грн., з 01.10.2008 року-498 грн.
Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Зазначені суми виплат не були закладені у видаткову частину бюджету 2010 року. Однак з метою захисту прав та свобод людини, які визнаються згідно КАС України найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави, відповідач повинен був проводити нарахування компенсацій та допомог на підставі Закону України ?Про соціальний захист дітей війни» що не є порушенням Бюджетного Кодексу України та норм Конституції України, які визначають видатки в межах Законів ?ро Державний бюджет”.
Заборони відповідачеві щодо нарахування компенсацій і допомог в розмірах, передбачених Законом, не було.
Викладена вище думка суду також ґрунтується на аналізі рішень Конституційного Суду України від 20.03.02 та 1.12.04, рішень Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.
Думка позивача, що виплата спірних коштів в подальшому буде здійснюватися з порушенням вимог Закону України ««Про соціальний захист дітей війни» є лише припущенням, а встановити наперед чи будуть порушені права особи неможливо у зв’язку із можливою зміною законодавства (внесенням змін в норми Закону України ««Про соціальний захист дітей війни » , зупиненням дії вказаної норми, виключенням норм та інше), вчиненням дій відповідачем відповідно до Закону.
Тобто, задоволення позову в частині зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в подальшому виплачувати зазначену допомогу позивачеві в розмірах, визначених Законом України « Про соціальний захист дітей війни), фактично передбачає можливість порушення цих прав на майбутнє, що порушує завдання адміністративного судочинства, а тому вимоги позивача у вказаній частині задоволенню не підлягають.
Від сплати судового збору сторони звільнені згідно Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160,161,162 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення ОСОБА_1 розміру підвищення до пенсії за ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” за період з 01.04.2010 року по 01.09.2010 року неправомірними.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі донарахувати ОСОБА_1 невиплачені кошти як дитині війни за період з 01.04.2010 року по 01.09.2010 року у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, та виплатити їх .
Позовні вимоги за період з 01.01.2006 року по 01.04.2010 року залишити без розгляду за пропуском строку звернення до суду.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду до Київського Апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня її проголошення, з одночасним направленням копії скарги до Київського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: