Судове рішення #12654591

Справа №2-607/2010р.

Рішення

Іменем України

13 вересня 2010р.            Тиврівський районний суд Вінницької області

в складі головуючого Кіосак  Н.О.,

за участю  секретаря Чорної  Н.М..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом  ОСОБА_1   до Управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації  про стягнення недоплаченої допомоги на оздоровлення  ,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся  до суду із позовом , в якому зазначає , що він -  учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Відповідно до ст. 48 Закону України   " Про статус i соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"   учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії щорічно виплачується допомога на оздоровлення в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат.

Однак , за  2008- 2009р.р.  посилаючись на постанову КМУ № 562 від 12.07.2005р. відповідач виплатив йому допомогу на оздоровлення  у розмірі по 120 грн. за кожний рік.  

      Виходячи розміру    мінімальної  заробітної плати  відповідного року , вважає , що за  2008р. йому не виплачено   допомогу на оздоровлення  в розмірі 2905грн.   , за 2009р.  – 2925 грн.

Просить  визнати протиправними дій відповідача  щодо нарахування та виплати  йому компенсації на оздоровленні в розмірі меншому , ніж встановлено статтею 48 Закону України " Про статус i соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та    стягнути  недоплачену допомогу на оздоровлення як ліквідатору  наслідків аварії на ЧАЕС  за 2008-2009р.р. в сумі 6505 грн.

    Під час судового розгляду позивач  позовні вимоги уточнив, просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому допомоги на оздоровлення  як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії ІІ групи інвалідності  за 2009рік згідно ст.. 48 Закону  " Про статус i соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат .

         Представник відповідача  УПСЗН  Тиврівської РДА    Андрієнко О.В. позовні вимоги не визнав, вважає позов необґрунтованим.  

          Суд, вислухавши осіб, що беруть участь в  справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення , виходячи з наступного.

    ОСОБА_1 -   учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , особа, яка постраждала  внаслідок Чорнобильської катастрофи  І категорії,  інвалід другої групи,  внаслідок захворювання , пов»язаного з  участю   ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .  

    Відповідно ст.48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір щорічної допомоги на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії , інвалідам ІІ групи складає  5 мінімальних заробітних плат.

    Слід також зазначити, що згідно з п. 28 розділу ІІ « Внесення змін до деяких законодавчих  актів України» Закону  України  від   28 грудня 2007 року   N 107-VI  «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»  статтю 48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”   викладено у новій редакції , якою передбачено, що одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім’ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

    Однак рішенням Конституційного Суду України  від 22. 05. 2008року  № 10 рп / 2008 ( справа №1-28 /2008)   даний  п. 28 розділу ІІ « Внесення змін до деяких законодавчих  актів України  « Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано таким , що не відповідає Конституції України .

    Згідно ч.2  статті 152 Конституції України закони , що визнані неконституційними , втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність..

    Таким чином, редакція статті 48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” до прийняття змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. №107-VІ відновлена.      

    Розмір мінімальної зарплати для обчислення щорічної допомоги на оздоровлення   визначається на момент її виплати (  ч.7 ст. 48  ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”)..

    Відповідно ст.. 55 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» з 01 січня 2009року  встановлено розмір мінімальної заробітної плати в сумі 605грн.

      Згідно ч.2 статті 19 Конституції України  органи державної влади  та органи місцевого самоврядування  , їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб , що передбачений Конституцією України .

    Однак, згідно з постановою КМУ №562 від 12.07.2007р. « Про щорічну допомогу на оздоровлення  громадянам , які постраждали  внаслідок Чорнобильської катастрофи «  позивачу за 2009 р. 23.01.2009р. виплачено  120грн.

                Відповідно до п.5 Постанови Пленуму ВСУ “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя” №9 від 1.11.1996р. судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти державного чи іншого органу  ( в т.ч. постанови КМУ) підлягають оцінці на відповідність як Конституції так і закону . Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню , не відповідає чи суперечить законові, суд зобов”язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

    Компенсації, право на які передбачено законом, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня ( ст..48 Конституції України), звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення  змін до чинних  законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

                Крім того , згідно  ст..67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” конкретні розміри компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зростання мінімальної заробітної плати.

        Враховуючи викладене,  виходячи із загальних засад  пріоритетності  законів над підзаконними актами , розмір щорічної допомоги  на оздоровлення позивачу  повинен бути визначений  згідно ст.. 48 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

        Відповідно до чинної ч.5 ст. 48 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щорічна допомога на оздоровлення  виплачується громадянам  за місцем їх проживання органами соціального захисту  населення .

Керуючись ст..ст..  1, 8, 10, 60, 88, 212-215 ЦПК України, ст..8, 22 ,48 Конституції України, ст..48  ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. ,-

Вирішив :

    Позов задоволити.

        Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату  ОСОБА_1  допомогу на оздоровлення  за 2009рік як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії ІІ групи інвалідності  згідно ст.. 48 Закону  " Про статус i соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат станом на 23.01.2009р.  з урахуванням фактично виплаченої суми. .

Стягнути з   Управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 120грн.  

Стягнути з   Управління праці та соціального захисту населення Тиврівської районної державної адміністрації державне мито в прибуток держави в сумі 51грн.  

      Апеляційна скарга на рішення  може бути подана до Вінницького  апеляційного суду через Тиврівський районний суд протягом десяти діб.

    Головуючий                                                           Н.О.Кіосак

       

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація