Справа № 2-а-5651/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2010 року м. Луганськ
Суддя Жовтневого районного суду м. Луганська Калашник В.Л ., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районної міста Луганська, третя особа на стороні відповідача – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії,
В С Т А Н О В И В :
26.11.2010 року позивач звернувся з зазначеним адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районної міста Луганська про визнання бездіяльності вказаної установи по нарахуванню та виплаті щомісячної соціальної допомоги згідно ЗУ „Про соціальний захист дітей війни ” незаконною, про зобов'язання здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» як дитині війни за період з січня по грудень 2010 року у розмірі 1702 грн.
В обґрунтування позовних вимог позива чем зазнач ено , що він має статус «дитини війни» у зв'язку з чим, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачувана пенсія повинна підвищуватись на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Вваж ає , що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» в частині зміни ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись.
Позивач задовольнити позов у повному обсязі, поновивши процесуальний строк на звернення до суду за захистом своїх прав, розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглядати справу без його участі. На адресу суду надійшли заперечення проти позову, у яких відповідач посилається на те, що пенсія позивачу призначена за віком. Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Дана надбавка виплачувалася особам, які є інвалідами, в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. У ч. 3 ст. 28 Закону №1058-ІУ закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абз. 1 ч. 1 цієї статті, - виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Непоширення мінімального розміру пенсії за віком на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, дає підстави стверджувати про наявність прогалини у механізмі вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Надбавка дітям війни у 2010 р. р. виплачується правильно. На підставі вищевикладеного, відповідач вважає адміністративний позов безпідставним та необґрунтованим та просить суд відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи – ГУ ДКУ України у Луганській області у судове засідання не з’явився, вказана установа просила розглянути справу за відсутності їх представника.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2010 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про
соціальний захист дітей війни".
Ухвалою Жовтневого райсуду м. Луганська від 30.11.2010 року позовні вимоги до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районної міста Луганська, третя особа на стороні відповідача – Головне управління Державного казначейства України в Луганській області про зобов'язання зробити перерахунок та виплату доплати до пенсії за період з 01.01. 2010 року по 25.05.2010 року були залишені без розгляду через пропуск строку на звернення до суду за захистом своїх прав.
Виходячи з наведеного, враховуючи, що у судовому засіданні встановлено, що відповідач УПФУ у Жовтневому районі м. Луганська, у період з 26.05.2010 року по 22.12.2010 / день ухвалення судом цієї постанови/ сплачував позивачу підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, суд дійшов висновку, що дії УПФУ у Жовтневому районі м. Луганська в цій частині слід визнати неправомірними та зобов’язати УПФУ у Жовтневому районі м. Луганська провести донарахування та доплату позивачеві підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 26.05.2010 року по 22.12.2010 року / день ухвалення судом цієї постанови/ відповідно до положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Що стосується позовних вимог в іншій їх частині, то відповідно до адміністративного судочинства України захисту у судовому порядку підлягають порушені права, а не можливість їх порушення. Предметом судового розгляду є спір, який з означеного питання відсутній. Тому у задоволенні позову за вимогами стосовно періоду з 23.12.2010 року по 31.12.2010 року слід відмовити через їх необґрунтованість.
Керуючись ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 99, 100, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Жовтневому районі м. Луганська, які виразилися у виплаті на користь ОСОБА_1 у період з 26.05.2010 року по 22.12.2010 року підвищення до пенсії у розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районної м. Луганська здійснити донарахування та доплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни за період з 26.05.2010 року по 22.12.2010 року з урахуванням здійснених виплат.
У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 відмовити через їх необґрунтованість.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Луганська шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з часу її проголошення .
СУДДЯ: