Судове рішення #12649677

Справа  № -2-а-2699  

2010р.                                                                                        

 копія

                                                                                                                                                                                             

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И  

10 грудня 2010 року в м. Гадяч суддя Гадяцького районного суду Максименко Л.В.

розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, отриманого при ліквідації Чорнобильської катастрофи,

в с т а н о в и в:

у листопаді 2010 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, вказуючи, що  він є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в зв’язку з чим він отримує пенсію.  14 червня 2010 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено, що розмір його пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, але отримав відмову, тому звернувся до суду з позовними вимогами про перерахунок та виплату йому пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з послідуючим перерахунком.

В запереченні проти позову управління вказує, що позивач пропустив строки позовної давності і просило залишити позов без розгляду.  

Встановлено, що позивач є потерпілим  від Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом ІI групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС. Даний факт підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_1 с та довідкою МСЕ – № 035.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду  від 22 червня 2009 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов’язано  управління Пенсійного фонду в Гадяцькому районі здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії  за ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 7 листопада 2008 року. Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2009 року вказане рішення залишено без змін.

Позивачу перераховано розмір пенсії відповідно до рішення суду, однак її розмір залишається незмінним, хоча розмір прожиткового мінімуму змінювався декілька раз з листопада 2009 року.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в   Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .  

Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів IІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІI групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі в че рвні 2010 року право на отримання пенсії у розмірі не менше ніж 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії, передбачених ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було захищено в судовому порядку, пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до зазначених норм з 7 листопада 2008 року, однак без перерахунку пенсії в разі зміни прожиткового мінімуму.

 Позивач вказує, що порушення його прав почало відбуватися з листопада 2009 року, коли змінився прожитковий мінімум, а відповідач не провів відповідного перерахунку. Відповідач, відмовляючи у перерахунку та заперечуючи проти позову, посилається на відсутність у рішенні суду зобов’язання про перерахунок пенсії у разі зміни розміру мінімальної пенсії за віком та на строки позовної давності. Однак, вказане заперечення не заслуговує на увагу, виходячи з наступного.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний  розмір  пенсії  за  віком  за  наявності  у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у   розмірі   прожиткового   мінімуму   для   осіб,  які  втратили працездатність, визначеного законом.   Цією ж статтею визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, для визначення якого застосовується прожитковий мінімум, є відповідним стандартом, в порівнянні з яким визначаються розміри інших видів виплат та допомоги.  

Відповідно до ч. 3 ст. 67  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції від 05.10.06 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

В ст. 71 вказаного закону, з урахуванням особливого статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зазначено, що дія положень цього закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Оскільки позивачеві призначено пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.

З 1 листопада 2009 року розмір мінімальної пенсії за віком для позивача мав складати 4584 грн., оскільки прожитковий мінімум підвищився до 573 грн., з 1 січня 2010 року 5560 грн., прожитковий мінімум становив 695 грн., з 1 квітня 2010 року - 5684 грн., прожитковий мінімум піднявся до 706 грн., з 1 липня 2010 року з 5672 грн., так як прожитковий мінімум визначений в розмірі 709 грн.,  з 1 жовтня 2010 року прожитковий мінімум становить 723 грн. і пенсія мала б складати 5784 грн., з 1 грудня – 5872 грн. відповідно до прожиткового мінімуму 734 грн.. Відповідно мала бути підвищена і додаткова пенсія, однак відповідач вказаний перерахунок не проводив, що є порушенням закону, зокрема ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції від 05.10.06 року, тому вказана відмова в перерахунку пенсії є протиправною.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом або отримують члени її сім’ї у випадках, визначених цим Законом.

В ст. 46 п.2 цього ж Закону вказано, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмежень будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Ст. 76 передбачає, що право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди, заподіяної життю і здоров’ю особи, не обмежується строком давності.

Відповідно до норм ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

За вказаних обставин вважаю, що на вимогу позивача здійснити перерахунок пенсії, строк позовної давності не поширюється.

Статтями 18,19 Закону України «Про  державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно - правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не існує.

За таких обставин вважаю, що відмову управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі слід визнати протиправною, а позовні вимоги про перерахунок пенсії, відповідно до зміни розміру прожиткового мінімуму обґрунтованими, тому відповідача слід зобов’язати  здійснити перерахунок та виплатити пенсію з відповідним підвищенням з 1 листопада 2009 року.

Оскільки управління Пенсійного фонду в Гадяцькому районі продовжує порушувати права позивача при цьому посилаючись на рішення суду та мотивуючи тим, що судом управління не було зобов’язане перераховувати пенсію в подальшому в разі зміни прожиткового мінімуму і позов в цій частині був залишений без задоволення, вважаю, що відповідача слід зобов’язати  в подальшому проводити перерахунок  розміру основної та додаткової пенсії в разі зміни мінімальної пенсії за віком з метою виключити в подальшому підстави для звернення до суду.

Вважаю, що визначені ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства – захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку органів державної влади та інших суб’єктів при здійсненні ними владних повноважень включають в себе не лише відновлення вже порушеного права, а і попередження,  недопущення в подальшому порушення прав фізичної особи. Вказане рішення не впливатиме на можливі майбутні зміни правового регулювання даних суспільних відносин.

Позивач та відповідач звільнені від сплати державного мита, тому його слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст. 10, 28   Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  ст. 8-11, ч.4 ст.70 ,71, 86, 94, 159-163, 183-2, ч.1 ст. 256 КАС України, суддя, -  

п о с т а н о в и в:

позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком,  визначеного ст. 28  Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  та провести виплату недоплаченої пенсії з 1 листопада 2009 року з послідуючим перерахунком розміру пенсії в зв’язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова  суду в частині зобов’язання управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком,  визначеного ст. 28  Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  та проведення виплати недоплаченої пенсії з 1 листопада 2009                                                                                                                                                року підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Гадяцький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя : підпис

Копія: вірно

Суддя Гадяцького

районного суду                                 Л.В. Максименко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація