Справа № 2-а-5333/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12. 2010 року Пролетарський районний суд м. Донецька у складі:
головуючої судді Зайцевої С.А.
при секретарі Солодовник О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька «про визнання дій неправомірними щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов*язання здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року»
ВСТАНОВИВ:
16.11.2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Пролетарського районного суду м. Донецька з позовом « про визнання дій неправомірними щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов*язання здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року» до відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, вказавши що 23.02.2010 року він звернувся до УПФУ Пролетарського району м. Донецька з вимогою про перерахунок пенсії як працюючий пенсіонер на підставі ст. 42 ч. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» тобто через 24 місяця роботи. При перерахунку пенсії індивідуальний коефіцієнт було помножено на середню заробітну плату працівників в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. замість 2009 року у розмірі 1650,43 грн. ,як це передбачено діючим законодавством. Вважає такі дії УПФУ Пролетарського району м. Донецька неправомірними, тому просив суд зобов’язати УПФУ Пролетарського району м. Донецька здійснити перерахунок виходячи із середньої заробітної плати за 2009 рік з 01.03.2010 року.
У судове засідання позивач не з*явився, належним чином був повідомлений про день та час розгляду справи, надав суду заяву про підтримання позовних вимог та просив справу розглянути у його відсутності (арк.с.13).
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином були повідомлені про день та час розгляду справи у встановленому законом порядку , надав письмове заперечення ,в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю, оскільки дійсно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачала можливість проведення перерахунку пенсії працюючого пенсіонера із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Зазначена редакція статті була введена в дію Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Однак рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року зазначені положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» було визнано неконституційними, тому внесені зміни втратили чинність. У свою чергу, відповідно до принципу дії нормативно-правового акту у часі, у зв’язку з прийняттям нової редакції ч. 4 ст. 42 вказаного закону, положення зазначеної статті в редакції, що існувала до 01.01.2008 року, втратили свою чинність. На підставі рішення КСУ від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 втратила чинність нова редакція ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», внаслідок чого відновлена попередня редакція вказаної норми в редакції закону від 23.12.2004 року, яка не передбачає застосування показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії при проведенні перерахунку у зв’язку із збільшенням страхового стажу після призначення (або попереднього перерахунку) пенсії. Крім того, абзац 7 ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в редакції станом на момент набрання сили цим законом передбачала, що у разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередній рік для визначення заробітної (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Просили справу розглянути у відсутності представника (арк.с.14-18) .
Суд,перевіривши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права,відповідно до якого зокрема людина,її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини .Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно ч.1,ч.2. ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою,поданою відповідно до цього Кодексу,і не може виходити за межі позовних вимог.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька та отримує пенсію за віком, але після призначення пенсії продовжує працювати, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1, трудової книжки , та не оспорюється відповідачем (а. с. 4-6,8 ).
23.02.2010 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі та по стажу та йому було здійснено перерахунок, але при цьому застосовано середня заробітна плата працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., що підтверджується копіями розрахунків. Розпорядженням управління від 01.03.2010 року був проведений перерахунок тільки за стажем .
Як вбачається з відповіді № 664/Ш -01-01-03 від 03.11.2010 року УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька, відповідач відмовив позивачу в задоволенні його звернення щодо перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати за 2009 рік, з якої сплачені страхові внески.(а.с.7).
Однак, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абзацу 1 пп. 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.08. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону (заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року) із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» аналогічні перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам визначені ч. 4 ст. 42 цього Закону. Зокрема, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Верховна Рада України Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (підпунктом 10 пункту 35) внесла зміни до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», врегулювавши порядок перерахунку пенсій. Зазначеними змінами передбачалося, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі якщо коефіцієнт заробітної плати (доходу) із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 були визнанні неконституційними положення, зокрема пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку. У пункті 6 Рішення Конституційного Суду України зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.
Із змісту частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» випливає, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення з перерахунком пенсії. Отже, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абзацу першого частини першої статті 40, то, відповідно, має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж частини першої статті 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Крім того, ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали.
Суд вважає, що дії відповідача при нарахуванні пенсії позивачу за 2010 рік на підставі постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зміст якого не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що при проведенні перерахунку пенсії у 2010 році необхідно застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за 2007 рік, є незаконними.
Крім того, керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 № 20/0/18-09/039 не є нормативно-правовим актом, тому посилання представника відповідача на це роз’яснення є безпідставним.
Таким чином, оцінюючи наведені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що дії Управління Пенсійного Фонду України Пролетарського району м. Донецька в частині відмови у перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2009 рік необхідно визнати неправомірними та зобов’язати відповідача провести відповідний перерахунок з 01.03.2010 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем у якому позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування » (дата звернення 23.02.2010 року ) .
Крім того, відповідно до ст. 94 КАС України, з Управління Пенсійного Фонду України у Пролетарському районі м. Донецька за рахунок державного бюджету необхідне стягнути на користь позивача суму судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
На підставі викладеного, ст. ст. 8, 19, 22, 152 Конституції України, ст. ст. 40. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст.ст. 2-15,ч.2.ст.11, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м. Донецька «про визнання дій неправомірними щодо перерахунку та виплати пенсії та зобов*язання здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року» - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії за 2009 рік (1650,43 грн.) з 01.03.2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до норм діючого законодавства абзацу 4 частини 2 статті 40 та статті 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням показника за 2009 рік в розмірі 1650,43 грн. з 01.03. 2010 року .
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького Апеляційного Адміністративного суду через Пролетарський районний суд м.Донецька. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається у письмовій формі протягом десяти днів з дня її проголошення.У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України,а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .
Суддя (підпис) С.А.Зайцева
КОПІЯ ВІРНО : СУДДЯ : СЕКРЕТАР :