Судове рішення #12633321

Копія

справа № 2-126-10

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

07 грудня  2010 року                                                                                  м. Умань

    Уманський міськрайонний суд, Черкаської області в складі:  

головуючої – судді         Резнік Ю.В.

                      при секретарі                   Ящук Л.І.

    розглянувши у відкритому  судовому засіданні  в залі суду м. Умань справу за  заявою ОСОБА_1, яка діє в інтересах сина ОСОБА_2, до  ОСОБА_3, зацікавлена особа – служба у справах дітей Уманської міської ради  про встановлення факту батьківства , -

В С Т А Н О В И В :

    В серпні 2009 року ОСОБА_1, яка діє в інтересах  малолітнього сина -  ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, подала до Уманського міськрайонного суду Черкаської області „позовну заяву”. В якості позивача в „позовній заяві” вказана  - ОСОБА_1, яка діє в інтересах  малолітнього сина -  ОСОБА_4, в якості відповідача в „позовній заяві” вказана -  ОСОБА_5 і в якості  зацікавленої особи в „позовній заяві” вказана – „ служба  у справах дітей м. Умань”. ОСОБА_1 в прохальній частині ставить питання про встановлення факту батьківства: „ ... що ОСОБА_6 є батьком мого сина – ОСОБА_7, що дасть можливість змінити дані про батька в свідоцтві про народження, а нашому з померлим сину – носити прізвище батька та бути спадкоємцем. Окрім всього встановлення цього факту має велике значення для морально-психологічного стану нашого сина, який дуже любив батька і шанує пам’ять про нього ...”. Будь-яких інших вимог, в т.ч. майнового характеру в „позовній заяві не має.

      ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала вимоги своєї заяви, посилаючись на викладені в ній обставини. При цьому вона вказувала, що звернулась до суду у звязку з наявності спору про спадкове майно і саме з цією метою її потрібно встановити факт батьківства.

    ОСОБА_5 в судовому засіданні  вказувала, що вона не розуміє чому у заяві про встановлення факту вона вказана в якості відповідача і про який спір про право в такому випадку йдеться її невідомо. Вона ніякого стосунку до записів у свідоцтві про народження не має.

    Суд поставив на обговорення питання про залишення заяви ОСОБА_1 без розгляду, відповідно до вимог ч. 6  ст. 235 ЦПК України, оскільки „позовна заява” ОСОБА_1 викладена з порушенням вимог ЦПК України ( в ній мова йде про встановлення факту батьківства, при цьому про спір про право в прохальній частині не йдеться взагалі – є тільки посилання про можливість сина бути спадкоємцем, однак названа вона „позовна заява”).

    Учасники судового розгляду вказували, що у вирішенні даного питання вони покладаються на думку суду.

    Окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності не оспорюваних прав.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 235 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цивільно-процесуальним кодексом; справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

    Відповідно до ч.1  ст. 30 ЦПК України – сторонами у цивільному процесі є позивач і відповідач.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

         Згідно з положеннями п. 1 ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.  

    Згідно з положеннями ст. 16 ЦПК України не допускається об’єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.

    В п. 3 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року  „ Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення” ( з наступними змінами та доповненнями) вказано, що заяви про встановлення фактів повинні відповідати як загальним правилам, щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту передбаченим ст. 274 ЦПК. В заяві повинно бути зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується., тощо.

    В абзаці 3 даної Постанови вказано, якщо під час розгляду справи по суті виявлено, що встановлення підвідомчого судові факту пов’язане з вирішення спору про право, суд, залишає заяву без розгляду і роз’яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позовна загальних підставах.

    Так, відповідно до положень п.1 ч.1 ст. 130 Сімейного Кодексу України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір’ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.  

    Відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 року необхідно застосовувати відповідні норми КпШС.

           Відповідно до ст. 53 КпШС України, походження дитини від батьків, які не перебувають між собою в шлюбі, встановлюється шляхом подачі спільної заяви батьком і матір’ю дитини в державні органи реєстрації актів громадянського стану.

    В разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття.

     Відповідно до ч.6 ст. 235 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження  виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд  залишає заяву без розгляду.  

    Беручи до уваги викладене, суд вбачає підстави для залишення заяви ОСОБА_1, яка діє в інтересах сина ОСОБА_2, до  ОСОБА_3, зацікавлена особа – служба у справах дітей Уманської міської ради  про встановлення факту батьківства, - без розгляду.

    Беручи до уваги положення п. 3 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року  „ Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення” ( з наступними змінами та доповненнями),  керуючись ст.ст. 3,15,16,30, 235 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

    Заяву ОСОБА_1, яка діє в інтересах сина ОСОБА_2, до  ОСОБА_3, зацікавлена особа – служба у справах дітей Уманської міської ради  про встановлення факту батьківства  -  залишити без розгляду.

    Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-ти денний строк з дня проголошення ухвали апеляційної скарги. А особами, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення – протягом 5-ти діб з моменту отримання копії ухвали.

Суддя                 підпис                         Ю.В. Резнік

З оригіналом вірно :

                             Суддя:                        Секретар:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація