П О С Т А Н О В А Справа 2а-4772_10
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2010 року Київський районний суд м. Донецька в складі головуючого - судді Виродова Ю.Т.,
розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління служби безпеки України, головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Київського районного суду м. Донецька з позовом до відповідачів Управління служби безпеки України, головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він є підполковником у запасі, проходив військову службу на офіцерських посадах в Управлінні Служби безпеки України в Донецькій області з 20.09.1994 року по 14.11.2007 року і відповідно до Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у Службі безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року за № 1053/2001, був звільнений з військової служби наказом Голови СБ України від 22.10.2007 року № 1662-ос за п.п. «б» п.67 (за станом здоров’я) в запас СБ України. Наказом начальника Управління СБ України в Донецькій області від 14.11.2007 року № 456-ос був виключений зі списків військової частини.
Вислуга років в нього на день звільнення складає 20 років 6 місяців 14 днів, про що свідчить довідка за № 19/01 від 23 січня 2008 року, надана йому Управлінням СБ України в Донецькій області. На підставі цього він набув право на пенсію за вислугу років.
У відповідності до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», він набув права на пенсію за вислугу років у розмірі 50% грошового забезпечення за остатньою штатною посадою перед звільненням.
З 15 листопада 2007 року він знаходиться на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області (далі ГУПФУ), де отримую пенсію розраховану на підставі даних, наданих Управлінням СБУ в Донецькій області грошовому атестаті № 000001 та в довідці про додаткові види грошового забезпечення за 24 останніх календарних місяця, у розмірі 1297, 33 гривні.
Потім вказана пенсія з 01.01.2008р. була перерахована і склала 1500,04 грн.
Між тим, він вважає, що розрахунок пенсії проводився на підставі невірних даних, вказаних в довідці УСБУ в Донецькій області і наданих до ГУПФУ.
Це виникло тому, що фінансовий підрозділ УСБУ в Донецькій області при видачі атестату і довідки, та ГУПФУ при нарахуванні пенсії, застосували ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, що вносилися Законами України «Про державний бюджет України…» на 2006, 2007 та 2008 роки, і Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу…» зі змінами, внесеними Постановою КМ України від 07.02.2007 року № 151, де вказано, що «…пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, внесені Законом №107-VI (107-17) від 28.12.2007р. «Про державний бюджет на 2008 рік» в ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визнані неконституційними, але ж раніше були використані при розрахунку його пенсії.
За вказаних обставин, при розрахунку його пенсії потрібно було застосовувати ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», тобто «…пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством».
Виходячи з вказаного, із Закону виключено право Кабінету Міністрів України визначати порядок обчислення пенсії інший ніж передбачений Законом.
Йому ж при розрахунку пенсії у листопаді 2007 року було застосовано показники розміру грошового забезпечення в сумі значно меншій, ніж його фактичне грошове забезпечення за останньою штатною посадою на момент звільнення зі служби, в наслідок чого він протягом всього часу недотримував частку пенсії, яка повинна була складати 1574,53 грн. починаючи з 15 листопада 2007 року.
Вказане свідчить, що Управління СБ України в Донецькій області і ГУПФУ діяли протиправно, і при нарахуванні пенсії повинні були використовувати ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами, внесеними Законами України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» та від 04.04.2006р. № 3591-IV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців».
Частиною 3 ст.22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Основні положення щодо реалізації його конституційного права на пенсійне забезпечення визначені в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Постанови Кабінету Міністрів та інші відомчі рішення та накази з питань пенсійного забезпечення не можуть протирічити спеціальному Закону з цього приводу вiд 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Таким чином, він вважає, що дії суб’єктів владних повноважень – Управління Служби безпеки України в Донецькій області та Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області – при здійсненні ними владних управлінських функцій призвело до порушення його законних прав та інтересів на отримання пенсійного забезпечення у відповідності до чинного законодавства. Просить суд Визнати неправомірними дії Управління Служби безпеки України в Донецькій області при виданні грошового атестату та довідки про грошове забезпечення для розрахунку пенсії та Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення пенсії з урахуванням грошового забезпечення за 24 останніх календарних місяці. Зобов’язати Управління Служби безпеки України в Донецькій області видати грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення для розрахунку пенсії з розрахунку отриманих сум за грошовим забезпеченням за останньою штатною посадою перед звільненням, у відповідності до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб». Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обчислити і виплатити підполковнику у запасі ОСОБА_1 пенсію починаючи з 15.11.2007 року, відповідно до ч.3.ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Суд не приймає до уваги доводи представників відповідачів і задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 та визнає протиправною відмову відповідачів у видачу позивачу грошового атестат та довідки про грошове забезпечення для розрахунку пенсії з розрахунку отриманих сум за грошовим забезпеченням за останньою штатною посадою перед звільненням, у відповідності до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», обчислення і виплати підполковнику у запасі ОСОБА_1 пенсію починаючи з 15.11.2007 року, відповідно до ч.3.ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Служби безпеки України в Донецькій області при виданні грошового атестату та довідки про грошове забезпечення для розрахунку пенсії та Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення пенсії з урахуванням грошового забезпечення за 24 останніх календарних місяці.
Зобов’язати Управління Служби безпеки України в Донецькій області видати грошовий атестат та довідку про грошове забезпечення для розрахунку пенсії з розрахунку отриманих сум за грошовим забезпеченням за останньою штатною посадою перед звільненням, у відповідності до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області обчислити і виплатити підполковнику у запасі ОСОБА_1 пенсію починаючи з 15.11.2007 року, відповідно до ч.3.ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції вiд 09.04.1992 № 2262-XII, зі змінами внесеними Законом України від 15 червня 2004 року № 1769-IV «Про внесення змін до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя Виродов Ю.Т.