Справа № 2-А-2196/2010
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2010 року. смт. Приазовське
Приазовський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Пантилус О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області про визнання незаконною бездіяльності і зобов’язання здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,
ВСТАНОВИВ:
08 грудня 2010 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області і просила визнати незаконною бездіяльність відповідача, що призвела до порушення її права на 30% підвищення пенсії з 21 липня 2010 року по теперішній час , передбаченого ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вказаний період з урахуванням підвищення її на 30% від мінімальної пенсії за віком. В обґрунтування своїх вимог позивач вказує, що вона має статус дитини війни і згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, але відповідачем в указаний період така допомога не виплачувалась, а тільки з 01.01.2008 року виплачується в розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком, що суперечить Конституції України, законам України та не відповідає Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Розглянувши відповідно до положень ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання незаконною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України у Приазовському районі, що призвела до порушення права позивача на 30% підвищення пенсії з 21 липня 2010 року по 08 грудня 2010 року та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за цей період з урахуванням підвищення її на 30% від мінімальної пенсії за віком, оцінивши повідомлені позивачем і відповідачем обставини, суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог.
Як встановлено, позивач відповідно до ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має статус дитини війни.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Протягом 2006 – 2007 років пенсія ОСОБА_1 не підвищувалася. З 2008 по цей час позивач отримувала підвищення до пенсії у розмірі надбавки, встановленої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції від 28.12.2007 року), Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто з січня 2008 року - 47 грн., з квітня - 48,1 грн., з липня – 48,2 грн., з жовтня 2008 року по цей час – 49,8 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції від 28.12.2007 року), яка була прийнята на підставі п. 41 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 41 розділу 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 22 травня 2008 року втратили чинність у зв’язку з неконституційністю положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 28 грудня 2007 року. На підставі цього була відновлена дія положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в попередній редакції, що передбачає підвищення дітям війни пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач повинен здійснювати позивачу нарахування та виплату підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Доводи відповідача наведені в наданих суду запереченнях про відсутність порядку перерахунку та виплати зазначеного підвищення пенсії та відсутність відповідного фінансування не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог, оскільки саме на органи Пенсійного фонду України покладено обов’язок перерахування та виплати пенсій з відповідними підвищеннями.
Положення частини 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 цієї статті, тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених з цим Законом, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов’язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком. Тому, суд вважає, що вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсій «дітям війни» має бути мінімальний розмір пенсії за віком і яка розраховується відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Законів про Державний бюджет України на відповідний рік.
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відповідач припустився протиправної бездіяльності, оскільки не здійснював жодних дій, пов’язаних з перерахуванням та виплатою підвищення до пенсії ОСОБА_1 як «дитині війни» у відповідності з діючим законодавством за період з 21 липня 2010 року по 08 грудня 2010 року.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 17, 69, 70, 158, 160-163, 183-2, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити повністю позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання незаконною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України у Приазовському районі, що призвела до порушення її права, передбаченого ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни, на 30% підвищення пенсії з 21 липня 2010 року по 08 грудня 2010 року та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за цей період з урахуванням підвищення її на 30% від мінімальної пенсії за віком.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області у вигляді не донарахування і не виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірах, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 21 липня 2010 року по 08 грудня 2010 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до положень ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” за період з 21 липня 2010 року по 08 грудня 2010 року в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка розраховується відповідно до вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням раніше сплачених сум соціальної допомоги за цей період як особі, що має статус "дитина війни".
Управління Пенсійного фонду України в Приазовському районі Запорізької області зобов'язане виконати цю постанову негайно.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Приазовський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга розглядається апеляційним судом в порядку письмового провадження.
Суддя О.П. Пантилус
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-2196/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Пантилус Олена Павлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.10.2010
- Дата етапу: 26.10.2010