Судове рішення #12622049

                                                                                                                         

Справа № 2-748/2010 р. 

П О С Т А Н О В А

іменем  України

20 грудня  2010 року   Олександрівський районний суд Донецької області в складі:         

головуючого судді                           Кулікова В.В. 

при секретарі                                    Рєзнік Г.О. 

за участі представника позивача    ОСОБА_1           

                     

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка  адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України  в Олександрівському районі Донецької області  про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, 

В С Т А Н О В И В:

01 листопада  2010 року позивач  звернувся  до Олександрівського районного суду Донецької області з позовом до Управління пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Олекасндрівському районі з 22.05.2007 року та є працюючим пенсіонером. 01  червня  2010 року він звернувся   до відповідачая із заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; перерахунок пенсії було проведено з 01.06.2009 року.  28.10.2010 року з відповіді відповідача по справі на власне письмове звернення йому  стало відомо, що при перерахунку пенсії відповідачем було враховано показник середньої  заробітної плати працівників, зайнятих у галузях  економіки України за 2007 рік (1197грн. 91коп.), в той час, коли відповідач повинен був застосовувати при перерахунку показник заробітної сплати за 2008 рік (1573грн.99коп.)  Вважає, що цей факт  порушує його конституційне  право на соціальне забезпечення; перерахунок пенсії було проведено в порушення вимоги ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» - після перерахунку, зробленого відповідачем, розмір його пенсії склав  суму, що значно менше очікуваного. Просить  визнати дії відповідача неправомірними: зобов’язати  УПФУ в Олександрівському районі Донецької області зробити перерахунок пенсії із застосуванням  середньої заробітної плати за 2009 рік, також зобов’язати виплатити на його користь  заборгованість, що виникла внаслідок  недоплати пенсії з 01.06.2009  року. 

Позивач в судове засідання не з'явився; про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином; звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за його особистої відсутності.

 Представник позивача (за угодою), адвокат ОСОБА_1, в судовому засідання підтвердив доводи позову та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився; про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином; звернувся до суду з письмовим запереченням, відповідно до якого позовні вимоги не визнав, зазначивши,   що ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне  страхування" (зі змінами, внесеними ЗУ "Про Державний бюджет України  на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України")   було передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового   стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної   плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої   сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. за №10-рп/2008 зміни, що були внесені до    ст.ст.40, 42 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"  в   частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати   та    порядку проведення    перерахунку    пенсії    були    визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Оскільки питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, законодавчо не врегульовано, то при проведенні перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1197грн.91коп.). Вказане закріплено спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, 4096/02-01. Просить суд розглянути справу за відсутності  у судовому засідання представника відповідача; в задоволенні позову відмовити. 

Заслухавши пояснення представника позивача,  вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи позивача, заперечення відповідача, суд  вважає, що позов слід задовольнити. Свій висновок суд обґрунтовує наступним. 

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України  громадяни мають право на  соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової  втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних  від них  обставин, а також старості та в інших випадках передбачених законом.

В судовому засіданні встановлено, що починаючи з 22.05.2007 року позивач  перебуває  на обліку в управлінні ПФУ в Олександрівському районі Донецької області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України  “ Про   загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”( 1058- IV).   01.06.2009 року позивач  звернувся  в управління з заявою та відповідними документами для перерахунку пенсії відповідно  до ст.ст. 40, 42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».  Згідно його заяви, починаючи з 01.06.2009 року відповідачем було проведено  перерахунок пенсії. Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України  “ Про   загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в редакції Закону від 09.07.2003 року,  у разі  якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням  страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться  не раніше як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється  із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.40 цього Закону».

Відповідно до ст.40 Закону України  “Про   загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується  середня заробітна плату працівників зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік , що передує року звернення за призначення пенсії.    

З 01.01.2008 року набув чинності Закон України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» за №107-IV. Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ зазначеного вище Законуч.4 ст.42 ЗУ "Про   загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”  була викладена в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться  перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після  призначення (попереднього перерахунку) пенсій незалежно від перерв в роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.  За бажанням пенсіонера  перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати  за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього  Закону, із застосуванням  показника  середньої заробітної плати  працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено  страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсій, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду,  за який враховується заробітна плата ( дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року   у справі №1-28/2008  визнано такими, що не відповідають  Конституції України положення підпунктів 1-6,8-12 пункту 35 розділу  ІІ « Внесення  змін до деяких законодавчих актів  України».

Відповідно до ч.2 ст.152  Конституції України  закони, інші  правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.      

Постановою Кабінету Міністрів України   від 28.05.2008 року №530  « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», зі змінами внесеними Постановою КМ України №355  від 14.04.2009 року  визначено: «У разі  коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону ( 1058- IV ) продовжувала працювати,  проводиться перерахунок пенсії з  урахуванням не менш як 24  місяців страхового  стажу після призначення ( попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв  у роботі.  Перерахунок  пенсії проводиться  із заробітної плати ( доходу), з якої була обчислена пенсія.  За бажанням  пенсіонера перерахунок,  пенсії проводиться  із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону ( 1058- IV),   із застосуванням  показника середньої заробітної працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону ( 1058-   IV  ) враховується для обчислення пенсії,   за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії (підпункт 3 п.11).  Спільним листом Міністерства праці та соціальної    політики України  та Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року  №20/0/18-09/039, 4096/02-1 зазначено, що  до законодавчого врегулювання питання показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні,  з якої сплачено страхові внески,  перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до  пункту 11 Постанови КМ України від 28.05.2008 року за №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводиться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (1197,91 грн.)   

Відповідно до  ст.8 Конституції України в Україні  визнається і діє принцип верховенства права.  Конституція України має найвищу  юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України  і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод  громадянина безпосередньо  на підставі Конституії України гарантується.  

Суд не може взяти до уваги  посилання  відповідача стосовно того, що хоча  рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року і визнано неконституційним внесення змін до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про   загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ” ( 1058- IV) , однак рішення щодо відновлення зазначених норм в попередній редакції не приймалося,  а оскільки є спільний лист  Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного фонду України з зазначеного питання, то  для перерахунку пенсії у 2010 році  позивачу по справі  повинен був застосовуватися показник середньої заробітної плати ( доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески  за 2007 рік ( 1197,91 грн.), що і було зроблено відповідачем. Після прийняття  Рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року,  знову  почали діяти  положення ст.ст. 40, 42 Закону  України „Про  загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року,  відповідно до яких  при здійсненні перерахунку пенсії  застосовується  показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України (у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні), за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.  Стосовно посилання відповідача по справі на  спільний лист  Міністерства праці та соціального захисту населення  і Пенсійного Фонду України від 11.03.2009 року №20/0/18-09/039, №4096/02-01 суд вважає, що вказаний документ не має юридичної сили нормативно-правового акт та не може застосовуватися до спірних правовідносин з огляду на той факт, що його не було офіційно оприлюднено (опубліковано) в порядку, передбаченому ст.57 Конституції України. Крім того, відповідно до п.6 ст.92  Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Виходячи з наведеного вище,  суд приходить до висновку що дії відповідача щодо перерахування  розміру пенсії позивачу з 12.03.2010 року  із застосуванням  показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік  є  незаконними,  та вважає за необхідне зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області здійснити перерахунок  пенсії  позивачу  починаючи з 12.03.2010 року  із  застосуванням  показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2009 рік (1650грн.43коп.)   та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сумм.  

Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів "Про державне мито" від 21.01.1993 року № 7-93 Пенсійний фонд України, його підприємства, установи і організації звільняється від сплати державною мита. 

  

Керуючись ст.ст. 19, 21, 46, 92, 116 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України „ Про  загальнообов’язкове  державне пенсійне страхування», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,  Рішенням Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року; Постановою Кабінету Міністрів України   від 28.05.2008 року №530  « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,  ст.ст. 8, 10, 70, 71, 94, 99,100, 159-163 КАС України, суд  -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2  до управління Пенсійного фонду України  в Олександрівському районі Донецької області  про перерахунок пенсії та стягнення недоотриманої пенсії -  задовольнити в повному обсязі. 

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України  в Олександрівському районі Донецької області  щодо застосування  при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 в  червні 2009 року показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії,   за 2007 рік (в розмірі 1197грн. 91коп.)

Зобов’язати   управління Пенсійного фонду України  в Олександрівському районі Донецької області  здійснити перерахунок  пенсії ОСОБА_2, починаючи з 01.06.2009 року,  із  застосуванням  показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії, за 2008 рік (в розмірі 1573грн. 99коп.)    

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України Олександрівського району Донецької області сплатити на користь ОСОБА_2 різницю  між пенсією, що підлягає нарахуванню із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, яка враховується для обчислення пенсії,   за 2008 рік   та фактично отриманою ним пенсією за період з 01.06.2009 року, в повному обсязі.

Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної, якщо скаргу не було подано.

Апеліційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду серез Олександрівський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги  одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.  

Рішення надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.

Суддя                                     В.В. Куліков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація