Судове рішення #12621605

                                                                                                                                       Справа  № 2а- 3100

    2010 рік

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

15 листопада 2010 року  Орджонікідзевський районний суд м.Запоріжжя

у складі: головуючого судді  Гнатик Г.Є.

                при секретарі Корягіній Ю.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні  в порядку письмового провадження в приміщенні суду у м.Запоріжжі справу за адміністративним  позовом ОСОБА_1  до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання дій неправомірними, покладання зобов’язання  у  здійсненні перерахунку пенсії,

     в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом.

У позові вказала, що перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058–IV, продовжує працювати.

Маючи право на перерахунок пенсії по заробітній платі вона звернулася 14.01.2010 року  до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону № 1058 –IV. Проте перерахунок пенсії відповідачем було зроблено в порушення вимог закону, а саме, перерахунок було зроблено із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, а не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії - 2008 рік, що порушує її права й охоронювані законом інтереси, гарантовані Конституцією України. У зв’язку з чим позивач просить визнати дії відповідача неправомірними, щодо проведення перерахунку її пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік протиправними,  зобов»язати відповідача здійснити перерахунок та виплату її пенсії з використанням показника середньої заробітної плати працівників по Україні за 2008 рік, виплатити їй суму пенсії, з урахуванням сум, які нею були отримані.

Позивач у судове засідання не з’явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження.

Представник відповідача управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя у судове засідання не з’явився, надав суду письмові заперечення, в яких посилається на те, що у 2009 році при перерахунку пенсії керується, як інструктивним роз’ясненням спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N20/0/18-09/039, N4096/02-01, який визначив порядок застосування статей 40, 42 (частина 4) Закону № 1058-IV, встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік, просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, справу розглянути за відсутності представника відповідача.

Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв’язку з наступним.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію за віком відповідно до Закону                № 1058–IV, продовжує працювати. Маючи 24 місяця страхового стажу, після призначення пенсії, 14.01.2010 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону № 1058 –IV, на підставі якого відповідачем було проведено перерахунок її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік.

Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону № 1058–IV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058–IV.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що під час обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

Відповідно до ст. 4 та п. 16 Прикінцевих положень Закону №1058–IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Закону № 1058–IV, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства України у відповідність із Законом №1058–IV закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить Закону № 1058–IV.

Зокрема п. 11 Постанови КМУ №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону №1058–IV продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058–IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників  у середньому на одну застраховану особу  в цілому  по Україні, з якої  сплачено страхові внески та яка відповідно до  закону № 1058 / IV  враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Тобто проведення перерахунку пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 42 Закону №1058–IV, врегульовано Постановою №530, яка є чинна, не суперечить нормам Закону №1058–IV, та                   п. 11 якої встановлено проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на перерахунок пенсії, передбаченого ч. 4 ст. 42 Закону №1058–IV основані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акта, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Як свідчить позиція Суду ЄС у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office)  принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов’язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов’язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.

Така дія зазначеного принципу пов’язана з іншим принципом –відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов’язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку, така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Також згідно п. 7 Положення «Про Пенсійний фонд України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 24.10.2007 р., пенсійний Фонд України, у межах своїх повноважень, може видавати накази, що підлягають обов'язковій реєстрації в Міністерстві юстиції України. Листи Пенсійного фонду України такої реєстрації не підлягають, тому носять рекомендаційний характер, і не можуть використовуватися всупереч закону.

Згідно ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України органи державної влади зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесенні змін у діючі не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.

Право позивача на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок здійснення перерахунку пенсії позивача покладено саме на Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що до повноважень Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя відноситься призначення та перерахунок пенсії позивачу, суд не може покладати на себе функції відповідача та здійснити розрахунок суми пенсії позивачки,  а лише має право зобов'язати його вчинити дії щодо її перерахунку та виплати у відповідності з вимогами, встановленими ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 11 Постанови КМУ №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік на підставі заяви ОСОБА_1 від 14.01.2010 року з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22 Конституції України, ч.ч. 1, 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 11 Постанови КМУ №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги  задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік неправомірними.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату пенсії  ОСОБА_1, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, на підставі заяви ОСОБА_1  про перерахунок пенсії від 14.01.2010 року з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду  шляхом подачі  у  10-денний строк апеляційної скарги через Орджонікідзевський районний суд м.Запоріжжя.

Суддя:                                             Гнатик Г.Є.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація