Справа № 2-а-1524
2010 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2010 року Замостянський районний суд м. Вінниці Замостянський районний суд м. Вінниці
в складі: головуючого - судді Прокопчук А.В.,
при секретарі - Гаврилюк А.М.,
за участю позивачки ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці про поновлення пропущеного строку звернення до суду за захистом свого права, визнання дій незаконними, зобов’язання нарахувати і виплатити надбавку до пенсії, як дитині війни, здійснення її виплати в подальшому,
ВСТАНОВИВ:
7 грудня 2010 року позивачка звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці про поновлення пропущеного строку звернення до суду за захистом свого права, визнання дій незаконними, зобов’язання нарахувати і виплатити надбавку до пенсії, як дитині війни, здійснення її виплати в подальшому .
Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивувала тим, що згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року вона належить до категорії громадян України «дитина війни» та вважає, що на підставі ст. 6 вказаного Закону має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що державні соціальні пільги дітям війни встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Однак, вказані вимоги Закону не виконуються відповідачем до цього часу. Однією з причин невиконання Закону було призупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» Законом України «Про державний бюджет» на 2006 - 2008 роки.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» про зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік визнано неконституційним.
Також рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано неконституційними зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
У 2009 році вказана стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» жодним законом не була змінена чи скасована і тому є діючою.
На цих підставах позивачка зверталася до Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці з заявою провести перерахунок їй пенсії. Однак в задоволенні даної заяви їй було відмовлено.
Позивачка вважає таку відмову Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці протиправною, в зв’язку з чим звернулася до суду з даним позовом, в якому просить поновити їй строк звернення до суду, визнати дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії на 30% пенсії за віком незаконними, зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплату їй недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, як дитині війни, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.01.2006 року по 2010 рік; зобов’язати відповідача нараховувати та виплачувати щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком в подальшому.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги уточнила. Просила поновити їй строк звернення до суду за захистом свого порушеного права, мотивуючи тим, що про порушення свого права на 30% надбавку до пенсії їй стало відомо лише нещодавно з офіційного листа відповідача, а тому він пропущений нею з поважних причин; визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні їй перерахунку пенсії, як дитині війни; зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, як дитині війни, з врахуванням надбавки в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по 2010 рік включно та здійснювати таку виплату в подальшому.
Представник УПФУ в Замостянському районі м. Вінниці в судове засідання не з’явилася, надавши письмові заперечення проти позову, в яких просить розглянути справу за її відсутності. Також зазначила, що позовні вимоги позивача не визнає з тих підстав, що позивачка отримує пенсію за віком в управлінні та належить до категорії «діти війни». При визначенні права на пенсію, громадянам управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці керується Законом України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-4 від 18.01.2004 року.
Також зазначила, що вимоги позивачки стосуються перерахунку підвищення пенсії як дитині війни, з 01.01.2006 року по 2010 рік, а відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, якщо не встановлено інше. Вважає, що позивачкою пропущено вказаний строк звернення до суду, у зв’язку з чим вимоги позивачки задоволені бути не можуть.
Крім того, відповідно до Закону України № Про державний бюджет України на 2006 рік» та вимог п. 12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та внесених до них змін, з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, на 2006, 2007 роки було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Згідно із Законом України «Про держбюджет на 2006 рік» підвищення до пенсії «дітям війни» не було передбачено. З урахуванням ст. 111 вказаного Закону України «Про держбюджет України на 2007 рік, у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачується особам, які є інвалідами, у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Таким чином, в 2007 році підвищення до пенсії позивачці не виплачувалось, оскільки в матеріалах пенсійної справи позивачки відсутні дані про те, що вона є інвалідом.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснювалося за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тому скасування Конституційним Судом України положень Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», автоматично не відновлює дію законів, що діяли до внесення у них змін.
Внаслідок вищевказаного, порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», єдиного нормативно-правового акту, який регулює дане питання. Також зазначила, що Закон України «Про державний бюджет України на 2009 рік» був прийнятий пізніше Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому його норми мають пріоритет над нормами останнього. Просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має статус дитини війни відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно зі ст. 6 Закону України ”Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” непрацездатні громадяни мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 року пенсія або довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога дітям війни, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ч. 2 ст. 3 даного Закону державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Пунктом 17 ст. 77 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік» зупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” на 2006 рік.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, було зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 2007 рік.
Проте рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 положення п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, визнано неконституційним з зазначенням у п. 5 рішення суду на преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції даного рішення та обов’язковим до виконання, для всіх органів виконавчої влади.
Підпунктом 2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року норми ст. 6 Закону від 18.11.2004 року щодо розмірів підвищення пенсії дітям війни викладено в новій редакції, а саме дітям війни, крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до пенсії або щомісячного довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Відповідно до ст. 14 ч. 4 Закону України від 22.10.1993 року № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту Закону про Державний бюджет України) зміни, внесені підпунктом 2 п. 41 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо розмірів підвищення до пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними.
Відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат, згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Аналогічне положення викладене в ст. 70 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».
Отже, нарахування та виплата у 2006-2010 роках дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року.
Розмір мінімальної пенсії за віком, згідно ст. 28 ч. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (№1058-ІУ) встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Законом, який визначає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, є Закон України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав і свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки позивачкою суду не надано належних доказів пропущення строку звернення до суду за захистом свого порушеного права з поважних причин, то суд прийшов до висновку, що строк звернення до суду за захистом позивачкою свого права слід обчислювати з 07.06.2010 року і з цієї дати, відповідно до вищезазначених положень, слід зобов’язати відповідача здійснити перерахунок позивачці підвищення до пенсії, як дитині війни, по день розгляду справи в суді.
Оскільки судове рішення має бути наслідком чинного правового регулювання, а не обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин, суд вважає, що не може бути задоволена вимога позивачки про зобов’язання відповідача в подальшому здійснювати нарахування і виплату надбавки в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати (а.с. 1) з Державного бюджету України, тому на користь позивачки слід стягнути 3 грн. 40 коп. судового збору.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 2, 6-10, 17, 104, 105, 121, 158-162 КАС України, 2, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці щодо не проведення нарахування і виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, як дитині війни, в розміри 30% мінімальної пенсії за віком неправомірними.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці нарахувати та виплатити ОСОБА_1, як дитині війни, недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, що передбачена ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», починаючи з 07.06.2010 року по день розгляду справи.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуючий:
- Номер:
- Опис: пенсія
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-1524/10
- Суд: Таращанський районний суд Київської області
- Суддя: Прокопчук Антоніна Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.10.2010
- Дата етапу: 19.10.2010