ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №2а-275/10/0614
29 листопада 2010 року Малинський районний суд Житомирської області в складі
головуючої судді Збицької К.Д.,
з участю секретаря Даниленко Л.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду в м. Малині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Малинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними бездіяльності та зобов’язання провести нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, -
встановив :
08 жовтня 2010 року ОСОБА_1, яка є пенсіонеркою та відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» являється дитиною війни, звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом про визнання протиправною бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Малинському районі щодо відмови щодо здійснення їй нарахування та виплати державної соціальної допомоги як дитині війни за 2007-2010 роки та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок соціальної допомоги як дитині війни за період з жовтня 2007 року по грудень 2010 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у розмірі 5482,53грн. Посилається на те, що вимоги Закону не виконані, а її звернення про збільшення пенсії залишено без задоволення.
Належним чином повідомлені сторони у судове засідання не з’явилися. Подали заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Представник відповідача надав заперечення проти позову, в якому просить відмовити у задоволенні позову за безпідставністю та пропуском строку звернення до суду щодо позовних вимог за 2007, 2008, 2009 роки.
З’ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд визнає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року та відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має статус дитини війни, тому згідно із ст.6 даного Закону має право на підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідач посилається на те, що зазначені виплати здійснюються на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно п.8 якої дітям війни (кім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Також посилається на відсутність у нього відповідних коштів, які повинні виділятися Державним казначейством з подальшим перерахуванням управлінню Пенсійного фонду України в Малинському районі.
Дію статті 6 Закону на 2007 рік було зупинено статтею 111 Закону України від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (з урахуванням положень п.12 ст.71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рн/2007 визнані неконституційними положення п.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо зупинення дії на 2007 рік ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни щодо розміру пенсії дітям війни згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до частини другої статті 71 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відтак, з урахуванням того, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною радою України на період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, маються підстави для зобов’язання відповідача нарахувати позивачу підвищення до пенсії як дитині війни, починаючи з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року, проте позивач вперше звернулася до суду із вимогою про нарахування підвищення до пенсії за період 2007-2008 роки у порядку цивільного провадження 08 червня 2010 року, тобто після спливу річного строку звернення до суду.
На час розгляду справи статтею 99 КАС України встановлений шестимісячний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів, про застосування якого заявив представник відповідача у своєму запереченні, що є відповідно до ч.1 ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за 2007,2008,2009 роки.
Дія ст.6 Закону України на 2010 рік не зупинялась, тому вимоги позивача за 2010-й рік підлягають частковому задоволенню.
Про порушення своїх прав вона дізналася 20 травня 2010 року з відповіді на її звернення відповідача. Вперше звернулася до суду 08 червня 2010 року. Таким чином, застосовуючи за клопотанням відповідача положення ст.100 КАС України, поновленню підлягають порушені права позивачки за період з 08 січня 2010 року.
Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов’язкове держане соціальне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, для розрахунку підвищення пенсії позивача як дитині війни слід застосовувати ст.28 цього Закону.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 9,10,11, 99,100,122 ч.4,160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст.1,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», -
постановив :
визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України у Малинському районі Житомирської області щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як дитині війни за період з 08 січня 2010 року по 08 жовтня 2010 року у меншому розмірі, ніж визначено ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України у Малинському районі Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як дитині війни відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, визначеної ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове держане соціальне страхування», за період з 08 січня 2010 року по 08 жовтня 2010 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом
Головуюча