№2а-1133/10
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 жовтня 2010 року Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області, як місцевий адміністративний суд у складі:
Головуючого Багбая Є.Д.
при секретарі Чорній О.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора ДПС РДПС ВДАІ м. Дніпродзержинська Неклеса Володимира Володимировича про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, як місцевого адміністративного суду з адміністративним позовом до інспектора ДПС РДПС ВДАІ м. Дніпродзержинська Неклеса В.В. про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення. На обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що що при проходженні технічного огляду в серпні 2010 року йому стало відомо про те, що відповідачем відносно нього 31 липня 2009 року винесено постанову про адміністративне правопорушення за ст. 122 ч.1 КУпАП, порушення п. 12.4 ПДР України перевищення швидкості руху на 20 км./годину. Накладено штраф в розмірі 255 гривень. Позивач вважає зазначену постанову незаконною, оскільки відповідач його в зазначений день не зупиняв, протоколу відносно нього не складав, причини винесення постанови позивачу не відомі. Позивач вважає зазначену постанову незаконною в зв’язку з тим, що він не порушував швидкісний режим на зазначеній ділянці дороги, вимірювальний засіб швидкості не є належним, відповідно не може бути належним доказом по справі. Позивач просить скасувати вищезазначену постанову як незаконну та закрити провадження по справі.
В судове засідання позивач не з’явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, підтримав заявлені вимоги, наполягає на їх задоволені у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з ’ явився, викликався в судове засідання, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надавав, заперечень проти позову суду також не надав.
Оскільки ст. 122 КАС України передбачено що справа повинна бути розглянута в розумні строки, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності належним чином повідомленого відповідача по справі на підставі наявних доказів по справі. Крім того, в ідповідно до вимог ч.4 ст.128 КАС України, у разі неприбуття відповідача — суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно вимог ст. 41 КАСУ фіксування судового засідання не проводилося в звязку з неявкою в судове засідання всіх осіб які беруть участь у справі.
Судом також досліджені письмові докази по справі:
- постанова про адміністративне правопорушення /а.с. 6/, згідно яких підтверджується винесення постанови за правопорушення відносно позивача по справі;
- витяг з бази правопорушень ДАІ /а.с. 7/, згідно якого підтверджується винесення постанови відповідачем та накладення штрафу на позивача;
- посвідчення водія /а.с. 8/, згідно якого підтверджується водійський стаж позивача та право керування транспортними засобами;
Судом встановлено, що інспектором ІДПС ВДАІ м. Дніпродзержинська Неклеса В.В. винесено постанову про адміністративне порушення від 31 липня 2009 року. Згідно якої на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255 гривень. В установчій частині постанови зазначено, що 31 липня 2009 року о 20.35 годин на мостовому переході через р. Дніпро в м. Дніпродзержинську водій автомобіля марки «Шеврове Авео» держ.№ НОМЕР_1 порушив обмеження швидкості та перевищив швидкість в населеному пункті. На позивача як на власника накладено вищезазначений штраф.
Згідно зі ст.. 122 ч.1 КУпАП передбачено накладення на водіїв транспортних засобів штрафу від п’ятнадцяти до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять км./годину.
Згідно ст.. 283 КУпАП постанова про адміністративне правопорушення повинна бути підписана особою яка винесла постанову.
Згідно ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи , вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст.252 КУпАП, Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Стаття 288 КУАП прямо передбачає оскарження постанови по справі про адміністративне правопорушення в районний у місті суд в порядку визначеному КАС України.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» - Звернути увагу судів на неприпустимість спрощеного підходу до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників.
Згідно до п.12.7 Інструкції з діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України затвердженої Наказом МВС 13.11.2006 N 1111 (далі Інструкція), Основними методами несення служби є: Спостереження за дорожнім рухом, втручання при правопорушеннях...
Згідно п.13.1 Інструкції, Спеціальні контрольно-вимірювальні прилади для
визначення швидкості руху, фіксації порушень правил, норм та стандартів у сфері безпеки дорожнього руху та інші спеціальні технічні засоби застосовуються згідно з інструкціями та методичними вказівками про порядок використання цих технічних засобів.
Згідно ст.69 КАСУ, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч.2,3,4 ст.70 КАСУ,Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно ч.2 ст.71 КАС України, В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову..
Згідно ч.3 ст.143 КАС України, якщо доданий до справи або наданий суду особою, яка бере участь у справі, для ознайомлення документ викликає сумнів у його достовірності або є фальшивим, особа, яка бере участь у справі, може просити суд виключити його з числа доказів і вирішувати справу на підставі інших доказів...
З огляду на викладене, суд враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд не може прийняти до уваги як докази по справі вищезазначені постанову про адміністративне правопорушення, рапорт та фотокартку оскільки вони не можуть бути належними доказами по справі.
З огляду на викладене, суд враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, суд дослідивши докази у їх сукупності, дослідивши письмові докази, а також враховуючи, що відповідачем не надано заперечень проти позову та інших доказів скоєння позивачем правопорушення, згідно яких суд міг би провести іншу оцінку доказів правопорушення і тому усі сумніви щодо доведеності вини позивача у вчиненні правопорушення тлумачаться на його користь. Крім того з постанови взагалі неможливо встановити з якою саме швидкістю рухався автомобіль позивача та чим вимірювалась швидкість.
Крім того враховуючи що позивач дізнався про притягнення його до адміністративної відповідальності в серпні 2009 року коли проходив технічний огляд, суд вважає, що строк оскарження пропущений позивачем з поважних причин та може бути поновлений судом.
Суд дійшов висновку, що відповідачем допущено порушення законодавства при винесенні постанови про адміністративне правопорушення, оскільки він не в повному обсязі виконав вимоги закону щодо з’ясування обставин правопорушення та не виконав всіх вимог щодо здійснення дій щодо доведеності вини позивача у скоєнні правопорушення. В матеріалах справи достатніх доказів суд не знайшов, постанова про адміністративне правопорушення не можуть бути прийнята судом як беззаперечний доказ вини правопорушника, неможливо зробити висновків про обставини правопорушення та факт його вчинення, крім того заперечень проти позову відповідач суду не надав, додаткових доказів також суду надано не було. З увагою на встановленні в судовому засіданні обставини та визначені відповідно до них правовідносини, з урахуванням вимог чинного законодавства України та встановленого порядку в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, приймаючи до уваги той факт, що будь-які відомості які б спростовували надані позивачем докази у суду відсутні та надані не були, з оглядом на відсутність заперечень проти позову з боку відповідача, суд приходить до висновку, що задоволення позову не суперечить закону та не порушає права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому вимоги позивача в частині скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження по справі є обґрунтованими і підлягаючими задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11,14,70,71,72,86,159-163, 171-2 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора ДПС РДПС ВДАІ м. Дніпродзержинська Неклеса Володимира Володимировича про визнання незаконною та скасування постанови про адміністративне правопорушення – задовольнити повністю .
Скасувати постанову АЕ №256363 від 31 липня 2090 року інспектора ДПС РДПС ВДАІ м. Дніпродзержинська Неклеса Володимира Володимировича за скоєння адміністративного правопорушення за ст. 122 ч.1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 255 гривень.
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення за ст. 122 ч.1 КУпАП від 31 липня 2009 року – закрити.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Є.Д. Багбая