Судове рішення #12613903

                                          Справа № 2-4760/2010 р.

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М          У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2010 року                                                    м. Макіївка

            Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області в складі:    

                головуючого судді:             Супрун М.Ю.

               при секретарі:                         Антуль А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Макіївської міської ради, треті особи: Комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки”, ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання права власності у порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

    У липні 2010 року до суду з позовною заявою звернулась ОСОБА_1 до Макіївської міської ради визнання за нею права власності у порядку спадкування після смерті її батьків  на домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1

    У судовому засіданні позивачка позовні вимоги уточнила та суду пояснила, що її батьку - ОСОБА_4 на підставі мирової угоди  від 12 грудня 1975 року, ухвали народного суду Центрально – міського району м. Макіївки від 12 грудня 1975 року, а також дублікату договору купівлі – продажу від 14 червня 1976 року, посвідченого державним нотаріусом Першої макіївської державної нотаріальної контори, належав жилий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1  ІНФОРМАЦІЯ_1 року її батько помер та  після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з 1/2 частини зазначеного жилого будинку, оскільки це нерухоме майно є спільною сумісної власністю її батьків. Її мати ОСОБА_5, вона, її сестра ОСОБА_2 та брат ОСОБА_3 звернулись до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, але свідоцтво про право на 1/ 4 частину спадщини отримала тільки вона, не зареєстрував  своє право власності в КП «Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки» . В свою чергу, її мати  21 травня 2007 року  в державній нотаріальній  конторі отримала свідоцтво про право власності на  Ѕ частку  домоволодіння,  що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5 померла та  згідно заповіту, посвідченого державним нотаріусом П”ятої макіївської державної нотаріальної контори, все належне майно вона заповіла їй. У встановлений законом строк вона звернулась до нотаріальної контори з  заявою про прийняття спадщини, але ж їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки право власності на жилий будинок АДРЕСА_1, до теперішнього часу зареєстроване на її батька ОСОБА_4 Крім того, за час мешкання в будинку її батьки з метою покращення житлових умов  самочинно збудували веранду, під літерою „а1”, в результаті чого збільшилась загальна площа будинку, яка на теперішній час становить 84, 30 кв. м.,  а на земельній ділянці також самочинно збудували, гараж під літерою „Б-1”. Просила визнати за нею  право власності  в порядку спадкування на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що складається з жилого будинку під літерою „А-1” загальною площею 84, 30 кв. м., жилою – 51, 20 кв. м., а також  гаражу, під літерою „Б-1”, сараю, під літерою „В-1”, навісив, під літерами „З-1”. „И” та „К”, огорожі № 2 та питної колонки № 1, проти чого не заперечують її сестра ОСОБА_2 та брат ОСОБА_3  

    Представник відповідача -  Макіївської міської ради, у судове засідання не з'явився, згідно листа, який надійшов на адресу суду просив справу розглянути у його відсутність та заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на те, що підстав для визнання за позивачкою її права власності на самочинно побудоване нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 немає оскільки  позивачка не надала суду документи, які підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою під цим нерухомим майном.

    Представник третьої особи: КП „Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки” у судове засідання не з’явився, з невідомих суду причин про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.  

    Треті особи – ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні не заперечували проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, оскільки не бажають приймати  спадщину  після смерті батьків.      

    Суд, вислухавши пояснення позивачки, третіх осіб, дослідивши надані докази, вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Так, судом встановлено, що на підставі ухвали народного суду Центрально – Міського району м. Макіївки від 12 грудня 1975 року,  дублікату договору купівлі – продажу від 14 червня 1976, посвідченого державним нотаріусом Першої макіївської державної нотаріальної контори, ОСОБА_4 належав жилий будинок АДРЕСА_1. ( а. с. 14-16).

    Оскільки вказане  нерухоме майно є  спільною сумісною власністю  подружжя ОСОБА_4 та  ОСОБА_5, остання  21 травня 2007 року  в П»ятої макіївської державній нотаріальній  конторі отримала свідоцтво про право власності на  Ѕ частку  домоволодіння,  що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 ( а. с. 19).

             Згідно свідоцтва про смерть, виданого 19.12.2001 року Відділом РАГС Гірницького районного управління юстиції м. Макіївки ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року. ( а. с. 6).

             Відповідно до відомостей П”ятої макіївської державної нотаріальної контори, п ісля померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 за заявою ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 була заведена спадкова справа № 335 за 2002 рік.   Свідоцтво про право на спадщину після ОСОБА_4 було видане ОСОБА_1, 21 травня 2007 року.

    З свідоцтва про право на спадщину за законом від 21 травня 2007 року, посвідченого державним нотаріусом П”ятої макіївської державної нотаріальної контори, вбачається що ОСОБА_1.(дошлюбне прізвище ОСОБА_1) успадкувала після смерті батька ј частку домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, право власності в КП „БТІ м. Макіївки” не зареєстровано ( а. с. 17).

    Таким чином, дружина спадкодавця  ОСОБА_4 – ОСОБА_5  прийняла спадщину після смерті чоловіка, але свідоцтво про право на спадщину не отримала.

    ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5 померла, що підтверджується виданим 16.11.2009 року Гірницьким відділом реєстрації акті цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області свідоцтвом про смерть. ( а. с. 7) та після її смерті  відкрилась спадщина у вигляді  3/ 4 частини домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1

    Згідно заповіту, посвідченого державним нотаріусом П”ятої макіївської державної нотаріальної контори 24 травня 2007 року ОСОБА_5 заповіла все належне майно дочці ОСОБА_1 ( а. с. 8).

             Згідно довідки  П”ятої макіївської державної нотаріальної контори, п ісля померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_4 спадкова справа не заводилась.

             Враховуючи те, що згідно  ч. 3 статті 1268 ЦК України, спадкоємець,  який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,  вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку,  встановленого статтею 1270  цього  Кодексу, він не заявив про відмову від неї, позивачка ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_5, що підтверджується її реєстрацією за однією адресою із померлою (а.с.5).

    Крім того, відповідно до ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається, якщо інше на встановлено договором або законом. Особа, яка виготовила ( створила) річ зі своїх матеріалів на підставі договору, є власником цієї речі. Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту звершення будівництва (створення майна) Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.  

    Так, відповідно до статті 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним  будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки, суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

    У відповідності до ст.377 ЦК України, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у  розмірах, встановлених договором.    

    В силу 375 ЦК України,  власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

    Згідно акту КП „БТІ м. Макіївки” від 13 квітня 2010 року, складеному при проведенні інвентаризації домоволодіння розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належить ОСОБА_4, було встановлено, що до жилого будинку самочинно добудована веранда під літерою „а1”, в результаті чого збільшилась його загальна площа, яка становить на теперішній час 84,30 кв. м. Крім того, на земельній ділянці, прилеглій до будинку також самочинно збудований гараж під літерою „Б-1”. ( а. с. 20).

    Технічний висновок обстеження основних несучих конструкцій жилого будинку та господарських забудов, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 свідчить про їх задовільний стан. Дані конструкції  допускають нормальну експлуатацію при умові  додержання  діючих норм та правил, проведення регулярного текучого ремонту. ( а. с. 25-39).

    Згідно акту санітарно – епідеміологічного обстеження нерухомих об’єктів від 08 липня 2010 року, жилий будинок та господарські будівлі, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1  знаходяться в задовільному санітарно – епідеміологічному стані ( а. с. 40)

    Експертний висновок протипожежного стану об’єкту підтвердив, що порушень вимог пожежної безпеки за адресою : АДРЕСА_1 не виявлено. ( а. с. 41).

             Приймаючи до уваги те, що спадкодавцями ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за адресою спадкового домоволодіння було проведено самочинне будівництво, позивачка не має можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину, тому її право підлягає захисту в судовому порядку.

    З урахуванням наведеного,   суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання за нею права власності в порядку спадкування після смерті батьків на житловий будинок та господарські будівлі, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1  основані на законі та підлягають задоволенню, оскільки спадкодавці ОСОБА_4 та  ОСОБА_5 провели самочинне будівництво з додержанням архітектурних, будівельних  та інших норм та правил і це не порушує прав інших осіб.  

    На підставі викладеного, керуючись ст. ст.  331, 375-377, 1268 ЦК України, керуючись ст. ст.  10, 11, 209,212,214-223, 256 ЦПК України,

                                                                          ВИРІШИВ:

    Позов ОСОБА_1 до Макіївської міської ради, третя особа: Комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Макіївки”, про визнання права власності у порядку спадкування  задовольнити.

    Визнати за ОСОБА_1 право власності  в порядку спадкування на домоволодіння, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, що складається з жилого будинку під літерою „А-1” загальною площею 84, 30 кв. м., в тому числі жилою – 51, 20 кв. м., а також господарські будівлі, що розташовані на прилеглій до жилого будинку земельній ділянці, у вигляді: гаражу, під літерою „Б-1”, сараю, під літерою „В-1”,  навісив,  під літерами „З-1”. „И” та „К”, огорожі № 2 та питної колонки № 1.

    На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Донецької області через Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.      

   

                                                                        СУДДЯ:        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація