Справа № 2а-3514/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2010 року м. Кіровське
Кіровський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Артеменко Л.І.
при секретарі Мігаліній Л.Ю.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду № 2 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Кіровське Донецької області про визнання дій протиправними та зобов’язання зробити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
10 листопада 2010 року позивач звернувся з позовом до суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах, після призначення пенсії продовжував працювати. В червні 2010 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.. 42 та 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон) за стажем та заробітком після призначення пенсії, і відповідач зробив перерахунок, однак з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік 1197,91грн, хоча повинен був при обчисленні заробітку врахувати середню заробітну плату працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме, 2009 рік, що призвело до суттєвого зменшення розміру пенсії. Просив визнати протиправними дії відповідача по перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік, зобов’язати його провести перерахунок пенсії з 25 червня 2010 року за стажем та заробітком з застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за 2009 рік, відповідно до ст..40,42 Закону.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги повністю, просив задовольнити.
Представник позивача позов підтримала повністю, просила задовольнити, посилаючись на наявність у позивача підстав для перерахунку пенсії відповідно до ст.. 42 Закону з середнього заробітку, обчисленого згідно з ч. 2 ст.40 Закону, та протиправність дій відповідача по проведенню перерахунку пенсії з порушенням зазначених вимог Закону.
Представник відповідача до суду не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 11 листопада 2010 року, тобто, за 20 днів до судового засідання, до початку розгляду справи не надав заяву про розгляд справи без участі представника, не повідомив про причини неявки, що відповідно до вимог ч.4 ст. 128 КАС України не перешкоджає розгляду справи на підставі наявних в ній доказів. Письмові заперечення відповідачем також не надані.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах з 18 травня 2005 року, після призначення пенсії продовжив працювати, і станом на 25 червня 2010 року має додатково 24 місяці страхового стажу, що підтверджується копією пенсійного посвідчення, записами в трудовій книжці, не оспорюється відповідачем.
За заявою позивача від 25 червня 2010 року про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу і заробітку після її призначення відповідачем перерахована призначена пенсія з 1 липня 2010 року (розпорядження 122076 від 9 липня 2010 року), при розрахунку заробітку для обчислення пенсії застосований середній заробіток за минулий рік 1197,91 грн (за повний 2007 рік).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Відповідно до ст. 5 Закону він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат. Відповідно до ст. 8 Закону громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. За преамбулою закону саме він визначає принципи, засади і механізм призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону в редакції, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком призначеної пенсії, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
При перерахунку пенсії з 01 липня 2010 року позивачу враховано страховий стаж після призначення пенсії по 31 травня 2010 року і спір з цього приводу між сторонами відсутній.
Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону в редакції, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
З матеріалів справи встановлено, що перерахунок пенсії позивачу з 01 липня 2010 року здійснено із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, а саме, врахована його заробітна плата за період з 01.10.1993 року по 30 вересня 1998 року, в тому числі за даними персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 31 травня 2010 року.
Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто, по цій справі за 2009 рік.
Посилання відповідача на відсутність законодавчого урегулювання порядку перерахунку пенсії та правомірність застосування при перерахунку пенсії пп.3 п.11 Постанови Кабінету міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 у відповіді від 27 серпня 2010 року № 78/Ш-01-01-01 на звернення позивача безпідставні, виходячи з наступного.
Дійсно, згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції, але рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Рішення Конституційного Суду набуває чинності негайно і підлягає виконанню на всій території України. Отже, починаючи з 22 травня 2008 року і станом на 3 та 8 вересня 2010 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії та час прийняття відповідачем оскаржуваного рішення) діяли ст.. 40 та частина 4 ст. 42 Закону в редакції від 09.07.2003 року, які й підлягали застосуванню
В 2010 році діє постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», згідно п/п 3 п. 11 якої у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворені положення частини 4 ст. 42 Закону в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону в редакції від 09.07.2003 року, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.
Відповідно до частини 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності правового акта закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону в редакції від 09.07.2003 року, які регулюють умови перерахунку пенсії.
Ні Законом, який регулює спірні правовідносини, ні постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року, не передбачено право відповідача при здійсненні в 2010 році перерахунку пенсії за стажем і заробітком застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік.
Згідно пп 7 п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомоги на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства. Отже, відповідач є органом, якому делеговано повноваження щодо призначення, перерахунку і виплати пенсій, а тому повинен був діяти у відповідності з вимогами ст.. 40, 42 ч.4 Закону і здійснити позивачу відповідний перерахунок з застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто, за 2009 рік, але у порушення вимог Закону застосував показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії, за 2007 рік, тим самим вчинив протиправні дії.
Відповідно до ст.. 45 ч.4 Закону перерахунок пенсії провадиться з 1 числа наступного за зверненням місяця, якщо звернення про перерахунок пенсії надійшло після 15 числа місяця. Оскільки позивач з заявою про перерахунок пенсії по стажу та заробітку звернувся після 15 числа, а саме, 25 червня 2010 року, відповідач має зробити йому перерахунок з 1 липня 2010 року, а не з 25 червня 2010 року, як заявлено вимоги в суді.
Отже, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, що необхідно для відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до ст.ст.8, 40, 42ч.4 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Кіровське Донецької області по перерахунку пенсії ОСОБА_1 9 липня 2010 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка враховується для розрахунку пенсії, за 2007 рік протиправними.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Кіровське Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 липня 2010 року по стажу та заробітку за період страхового стажу, зазначеного в частині 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, а саме, 2009 рік, відповідно до ст.. 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Особи, які беруть участь у справі, можуть одержати копію постанови в повному обсязі 2 грудня 2010 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Кіровський міський суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Встановити відповідачу місячний строк з дня набрання постановою законної чинності для подання до суду звіту про виконання постанови в частині здійснення перерахунку пенсії.
Суддя: Л.І. Артеменко