Судове рішення #12598241

                                                     Справа № 2а-3485/10

                                                                     

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

    13 грудня 2010    року                                                                    м. Кіровське

Кіровський міський суд Донецької області

в складі головуючого судді Артеменко Л.І.  

при секретарі                   Мігаліній Л.Ю.

за участю  позивача        ОСОБА_1

представника відповідача  Федякіної О.В.

розглянув  у  відкритому судовому засіданні  в залі суду № 2 справу за  адміністративним позовом  ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровське про визнання дій неправомірними  та зобов”язання до перерахунку пенсії за період з 1 січня 2005 року по 31 жовтня 2006 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач  звернувся до суду з зазначеним  позовом в листопаді 2010 року.  

             Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником  ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2-ї групи внаслідок захворювання, пов’язаного з ліквідацією наслідків аварії.       Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон)  має право на пенсію,  розмір якої не повинен бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі  75% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач не нараховував йому пенсію в зазначеному розмірі з 1 січня 2005 року по 31 жовтня 2006 року, чим порушив його права і відмовився зробити перерахунок пенсії на його звернення в 2010 році. Просив  визнати дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії протиправними та зобов’язати його зробити перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.. 49,50,54,67 Закону з виплатою не донарахованих сум  за період  з 01.січня 2005 року по 31 жовтня 2006 року.

    В судовому засіданні позивач позов підтримав з зазначених підстав, просив задовольнити. Суду пояснив, що  раніше з такими вимогами не звертався ні до суду, ні до відповідача з відповідними заявами протягом 2005-2006 років.  

    Представник відповідача в суді позов не визнав, надав письмові заперечення, в позові просив відмовити, посилаючись на пропущення строку звернення до суду та  на дотримання ним вимог закону при обчисленні та виплаті пенсії позивачу,  неможливість застосування до спірних правовідносин ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Також зазначив, що з заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся лише в 2010 році, і управління не має повноважень для перерахунку пенсії за минулий період.

    Вислухав позивача, представника відповідача,  дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов не підлягає  задоволенню.

    Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.

    Позивач  віднесений до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, є інвалідом 2 групи, причина інвалідності пов’язана з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС,  перебуває на обліку у відповідача з  14 серпня 2000 року як отримувач пенсії по інвалідності по 11 лютого 2008 року включно та з 21 липня 2009 року по  теперішній час, а з 12 лютого 2008 року по 20 липня 2009 року – як отримувач пенсії на загальних підставах згідно його заяв від  23 серпня 2000 року, 12 лютого 2008 року, 21 липня 2009 року відповідно, що визнається сторонами, підтверджено дослідженими судом  заявами про призначення(перерахунок) пенсії та відповідними розпорядженнями.

 З довідки відповідача вбачається, що позивач в період з  1 січня 2005 року по 31 жовтня 2006 року включно отримував основну пенсію по інвалідності та щомісячну додаткову в розмірі  менше ніж передбачено ст..ст.49,  50,54 Закону.

За матеріалами пенсійної справи  пенсія була призначена в 2000 році, перерахована в 2003 році у зв’язку зі зміною групи інвалідності з 3 на 2, після чого позивач  з заявами про перерахунок пенсії до 12 лютого 2008 року не звертався.

24 вересня 2010 року позивач звернувся з заявою до відповідача про  перерахунок пенсії з 1 січня 2005 року по 1 листопада 2006 року та доплату недоотриманих сум.

Рішенням № 278/03 від 1 жовтня 2010 року позивачеві відмовлено у перерахунку пенсії за зазначений період   у зв’язку з відсутністю правових підстав та фактичним перерахунком на виконання судового рішення з 1 жовтня 2008 року.  

    Згідно постанови Донецького окружного адміністративного суду від 24 листопада 2008 року, яка набула чинності, позивачу перерахована державна та додаткова пенсія по інвалідності відповідно до ст.. 49,50ч.4, 54 Закону з 1 жовтня 2008 року в межах заявлених позовних вимог, вимоги про перерахунок пенсії з 1 січня 2005 року по 31 жовтня 2006 року ним не заявлялись и судом не розглядались.  

    З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Пунктом 2 частини 1 статті 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»(крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення»- за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.

Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 2 групи –75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

 Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв’язку з втратою годувальника.

Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до категорії1.

Частина перша та друга даної зазначеної вище статті передбачає призначення пенсії за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством, але у всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у наведених роках не може перевищувати 3,000 грн.

Згідно ч.3 ст. 54 зазначеного вище закону (набула чинності з 1 грудня 2005 року згідно закону № 3108-1У від 17 листопада 2005 року) обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання  внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження проводиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (загальний закон), у якому призначення пенсій по інвалідності визначено розділом 4.

Проаналізувавши норми даної статті, суд зазначає, що ними визначений загальний граничний (максимальний) розмір пенсій, призначених (перерахованих) за нормами спеціального закону, у 2006-2007 роках, а також граничний розмір пенсій призначених за спеціальним законом у 2006 році.

Статтею 67 ч.1 Закону  передбачені  випадки зміни розміру призначеної пенсії – лише за рішеннями  Кабінету Міністрів України.

Частиною  3 стаття 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” була доповнена в жовтні 2006 року (діє з 1.11.06р).,  згідно якої у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.   Отже, Законом для органів Пенсійного фонду України передбачений обов’язковий (масовий) порядок перерахунку пенсії у випадку збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, лише після 1 листопада 2006 року.

Таким чином, до  1 листопада 2006 року спеціальний Закон не передбачав можливість автоматичного (масового) перерахунку призначеної пенсії у разі збільшення  мінімальної пенсії за віком (прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність), відповідні зміни були внесені Законом  від 5 жовтня 2006 року до ст.. 67 шляхом доповнення новою частиною.

      Отже, для перерахунку призначеної пенсії  за бажанням пенсіонера до 1 листопада 2006 року  була необхідна   його заява як єдина правова підстава,  відповідно до  ч.4 ст. 45 Закону України  «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», при цьому слід враховувати, що  перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, якщо заяву подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву подано ним після 15 числа.

Оскільки позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому в 2000 році і перерахованої в 2003 році  пенсії в 2005-2006 роках, а з1 листопада 2008 року отримує  пенсію в розмірі відповідно до вимог Закону  за судовим рішенням, то  перерахунок призначеної йому пенсії  за період з 1 січня 2005 року  по 31 жовтня 2006 року  згідно його заяви від 24 вересня 2010 року  суперечить закону, і рішення відповідача про відмову в здійсненні такого перерахунку є законним та обґрунтованим.

Правові підстави для задоволення позову відсутні.      

    Судові витрати по справі слід віднести за рахунок держави.

    Відповідно до ст.. ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”,   ст..ст.45ч.4 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування ”, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 158 – 163 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

    В задоволенні  позовних вимог ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Кіровське про визнання дій неправомірними  та зобов’язання до перерахунку пенсії за період з 1 січня 2005 року по 31 жовтня 2006 року - відмовити за його необґрунтованістю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана. У разі подання апеляційної скарги судове рішення,  якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Особи, які беруть участь у справі, можуть одержати копію постанови в повному обсязі 17 грудня 2010 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через  Кіровський міський суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

   

Суддя:                                                                                          Л.І. Артеменко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація